Minden szavad igaz, amit írtál.
A lengyelek is mindig elvoltak nyomva, hol német, hol orosz elnyomás volt és rájuk is tojt a nyugat mind ránk.
De azt is figyelembe kell venni, hogy náluk nem voltak olyan népirtások, mint nálunk a a tatár és török idejében, hogy teljes sok megyényi lakosság tűnt el.
Mátyás idejében a lakosságunk, ami szín magyar volt, annyi volt, mint Angliáé.
Minket irtott mindenki, míg a lengyelek felett csak más királyok voltak.
Mire az osztrák nyugati segítséggel kiverte a törököt, alig volt magyarság.
Majd itt maradtak és betelepítettetek mindenféle nációt hozzánk, amiből következett Trianon.
A lengyelek meg maradtak homogén lengyelségnek, kivéve azt a 1-2 millió kazár zsidót, akiket az orosz cárok üldöztek el a folyamatos lázongásért.
Ezeket azután a Hitler eltakarította és megint a homogén lengyelség maradt.
Ezért is írtam annak idején Joco7211 alias Csókkirálynak, hogy minket a nyugat csak földbedöngölésre használt és semmi jót sem kaptunk tőlük, csak szívást meg szopást.
Mint ahogy most sem kapunk tőlük semmi pozitívat, csak zsarolást, meg a szívatást.
Bizony az ellenzékünk sem a magyar érdekeket nézi, mert nem is magyar, hanem, ahogy Csurka mondta, "idegenszívű" kazár zsidó az összes.
Az országunk rákfenéje ez és nem más, eladtak minket, mint a barmokat.
Egy Liszt Ferenc (1811-1886) idézet:
"Elfog jönni az a nap, amikor minden olyan népnek, akik között zsidók laknak, hogy mindannyijukat kiutasítja és ez élet és halál kérdése lesz, egészség vagy betegség kérdése, vagy békés létezés, vagy szociális láz lesz e."
Válasz hashtag #113022. hozzászólásáraKb. 2 hete Spanyolországban vagyok, nem éppen a frekventált, népszerű, turista paradicsomokat járom. Egészen elképesztő, hogy a spanyolok mennyire sok területet öntöznek, milyen megoldásaik vannak, a hegyekben is rengeteg helyen öntöznek, láttam pl. hibrid kukoricát… Nekünk meg egy szaros lapos földön nem sikerül egy épkézláb öntözésfejlesztést összehozni.
Válasz Csavarkulcs #113038. hozzászólásáraTe milyen tv nézel? Hol vagyunk a középmezőnyben? Ébredj már fel! Utolsó vagy az előtt kullogunk. Nem tudom figyeltél erősen de a bosch meg a ZTF is autó ipari beszállító. És én azt elleneztem hogy csak ezeket favorizáljuk. Ja és ha kicsit utánna néznél senkinél nem zuhantak a termelési mutatók akkorát mint nállunk. Rajtunk kívül sehol nem ment át mínuszba. Hát ez a háború csak minket érint senki mást.
Válasz hashtag #113032. hozzászólásáraIlyenek a látens homoszexuálisok állítólag, a rengeteg elfojtott vágy igyekszik felszínre törni. Csak ez lehet az oka, hogy már mindenhol férfi nemi szerveket lát. Azért 2024-ben kiváló minőségű közvetítések vannak, óriási felbontású képek, ha valóban meztelen lett volna az ürge, akkor a net, az X tele lenne kiváló minőségű, megdönthetetlen bizonyítékkal, ő ilyet még nem volt képes prezentálni, csak valami ütött, kopott VHS felvételt, lehet, hogy felvette a nyitóünnepséget és már rongyosra nézte a kazettát??
Amiket írtatok, azok alapvetően, és kényszerpálya-szerűen határozták meg, és határozzák meg még a mai napig is, Magyarország gazdasági és politikai mozgásterét.
És mindezeknek a tudnivalóknak közismerteknek kellene lennie, a magyarországi ellenzék számára is, abból a fontos célból kiindulva, hogy végre magyar ellenzékké váljanak, és mindenkor az ország érdekében tevékenykedjenek, és ne legyenek behúzhatók külföldi erők, ismerethiányos szószólóiként, pláne nem aktivistáiként.
Az általatok vázolt helyzetképnek, régmúlba visszanyúló, és összetett előzményei és okai vannak.
Annyit tennék most hozzá, a lengyel érdekérvényesítési képességekből, és lehetőségekből is kiindulva, hogy egy ország lakosságszámát, területi nagyságát, természeti-, erőforrásait, elsődleges és alapvető, kulcsfontosságú kérdésként is lehetne, kellene látni.
Ezért, az elmúlt mindkori politika, és értelmiség bűne, hogy pl. trianont, mindíg csak valamilyen nemzetieskedő, magyarkodó, elitélhetően a múltbanéző, fájdalmaskodó, és azt gyászoló érzelmi kérdésként kezelték/hazudták csak.
Pedig, trianon, az érzelmi oldala mellett, ugyanolyan, vagy még fontosabb, gazdasági versenyhátrány.
Aki nem hiszi el ezt, az már holnap ossza szét a szomszédai között a földjének a kétharmadát, a gépeinek, az épületeinek, és az alkalmazottainak a felét.
És azután versenyezzen velük egyenlő feltételek közt, úgy hogy még a megmaradt melósainak egy részei is a szomszédainak szurkol, és őt basztatja még azért is ha rossz irányból fúj a szél.
Válasz medikus #113042. hozzászólásáraMa ott tartunk az EU nem véletlen agyal azon hogy a támogatásokat csökkenteni kellene. Mert ezzel gyakorlatilag szelektál. Tisztába van azzal mindenki 90%-ban a támogatások tartják életben az ágazatot. Jön Dél -Amerikával egy szabadkereskedelmi..és szépen a gyep vissza veszi a helyét a gyenge földeken. Ezért feszegetik a témát hogy a termelők egy része irodista-szalag melós lesz.
Válasz Koczka József #113030. hozzászólásáraÉlelmiszer nagyhatalom! Látszik hogy fingod nincs a piacról! Mikor beszavaztad magad az únióba,akkor a termények szabad áramlására is szavaztál! Hiába van terményed,ha a piacot elárasztja a külföldi!Mindent hoznak be,ha kell,ha nem!Hogy lennél nagyhatalom ilyen időjárással?
Mi piacnak kellettünk,nem azért hogy konkurencia legyünk!Ébredj már fel!
Válasz Koczka József #113030. hozzászólásáraJármű gyártásunk 1990-re elmaradt a nyugti szinvonaltól. Mára értünk oda hogy a képzés és a technológia adott. A legfőbb célpont az élelmiszer ipar és a hozzá kapcsolódó feldolgozó ipar ledarálása volt.Amit részben már akkor IMF hitelből húztunk fel. Majd a privatizáciőkor széthordtak. Mikor beléptünk az EU-ba a lapok már levoltak osztva. Csak úgy saját kútfőből nem mehettél el egy vagy másik irányba. Mert ezzel belepiszkáltál volna a közös agrárpolitikába-pacba. Az utóbbit is ledaráltuk..met bíztunk a nyugatba. Ami a hazai agráriumot illeti az idei év is jól mutatja. az ország zömén max akác erdőt volna érdemes telepíteni. Amiről te beszélsz a boldog 80-as évek. Akkor sem volt versenyképes. Hiába dőlt a gyenge földere a műtrágya az akkor sem termett. Egy rakás pénzt hitelt tolt bele az ország hogy agrár ország legyen. Hatalmas ára volt. Mai piacgazdasági szemmel nézve kikövezte a bukást.
Válasz hashtag #113032. hozzászólásáraVakegér! Nem látsz? Kérdezz meg mást hogy mit lát!Te nem is tudod mit keress,mert neked nincs olyanod! Azért vették le a képet,mert sértő ha gatyában van törpapa!Egyedül nem lehetsz ennyire!Á dehogynem!
Válasz Koczka József #113020. hozzászólásáraHa lenne némi fogalmad a politika-gazdasági összefüggésekről. Nem hergelnéd itt a népet. Az elmult 2,5év alatt cirka 43.000 milliárt Forintnak megfelelő összeg tűnt-égett el az Ukrán maffiánál. Ezt a pénzt jobban is elkölthette volna az EU. Most hirtelen nem fontos az elektromos autók vásárlásának ösztönzése. Most fegyver és az Ukrán nyugdíjak kifizetése a fontosabb. Bosch..ZF az utóbbi is kb 10 ezer embert rak ki az utcára. Nincs itt terelés..ez a szomorú valóság. Ha kicsit utána néztél volna az EU-ban a jelenlegi gazdasági mutatókat tekintve még a középmezőnyben mozgunk.
Nagyon jól válaszoltál a lengyel és magyar viszonyokat illetően.
Bizony ott nem volt TSZ- esítés és erős maradt a gazda lobbi és a rendszerváltáskor ott az állami vagyon 95 % megmaradt és nem kótyavetyélték el, mint nálunk.
Mellesleg nagyon vallásosak, katolikusok és az egész nép mélyen hívő.
A Jaruzelski féle 1981 es hadiállapot bevezetésekor az összes fiatalt irányvonatokkal idehozták a Balatonra, hogy ne tudjanak otthon balhézni.
Pont akkor mentünk a haverokkal a Balcsira nyaralni és vagy 10 campingot végig jártunk , de sehol nem volt hely, míg végül Badacsonyban adtam a portásnak 500 Ft-ot és beengedett.
Éjjel 11 órakor állítottuk fel a sátrat zseblámpánál és nem láttunk senkit és semmit csak , hogy tele a camping sátrakkal.
Reggel kiderült, hogy kb. 500 lengyel lány között állítottuk fel a sátrunkat, mert arra is figyeltek, hogy a lengyel fiúkat másik településen szállásolják el.
Nagyon kellemes 10 napot töltöttünk el velük. Próbáltunk oroszul kommunikálni, de arra köpködött mind, majd szlovákul, arra vevők voltak.
Persze a smacin kívül nem volt semmi, mert mind a gyűrűs ujját mutogatta, ha többet akartál volna.
Szerencsétleneket ideküldték a balhé elől 1 váltás ruhában, kaja és pénz nélkül.
Mi vásároltunk kaját nekik, mert tényleg éheztek.
Ezután kb még 10 évig leveleztem 3 lánnyal.
Egyébként nagyon szépek voltak, szőkék, kékszeműek, szóval tisztafajú árjáknak néztek ki.
A különbség pedig ez volt:
Náluk a németek teljesen kitakarították a kazárokat, nem úgy mint nálunk, ráadásul az orosz gyűlöletük miatt nem nagyon volt zsidó, aki a Szovjetúnióba menekült volna, inkább nyugat felé indultak, nem úgy mint a mi 1919-es Tanácsköztársaság senkiházijai, aki azután hozzánk visszajöttek 1945 után.
Tehát a lengyelek nyugodt szívvel és zsidó befolyás nélkül kezdték el újjáépíteni az országukat 1945 ben és 1990 ben sem volt SZDSZ-ük, meg hozzájuk hasonló hazaárulóik, akik kiárusították az országukat néhány baksisért.
Nálunk a vezérkar, Kádárt kivéve, mind kazár volt és már 1990 előtt elindult a szabad rablás, amit a Hornék, Gyurcsányék fejeztek be.
Sokkal szerencsésebbek voltak a lengyelek, a csehekkel, szlovákokkal és románokkal együtt mint mi, mert mi jártunk legrosszabbul az összes KGST ország közül.
Válasz Koczka József #113033. hozzászólásáraMég annyi, hogy az elmúlt 3 évtizedben a klímaváltozás a lengyeleknek sokat segített, nekünk sokat rontott a mezőgazdaság kibocsátásán.
Csak pár dolgot megemlítek: a lengyeleknél a komcsi rendszerben nem volt TSZ-esítés, nem vették el a parasztoktól a földet és a termelő eszközöket. Saját maguk termeltek tovább. A 2 paraszt párt beállt a komcsi mögé, és így békénhagyták a parasztokat. Lengyelország területe több mint 3x akkora, mint a miénk, ez jóval nagyobb parasztságot és lobbierőt is képviselt a lengyel népességen belül. A rendszerváltozáskor közel sem verte szét annyira a feldolgozóiparát a politikai elitje, mint a miénket. Ez sem utolsó szempont.
Egy ilyen generációk óta stabil, és nagyon erős lobbierővel rendelkező mezőgazdaság mellett a lengyelek a mezőgazdaságuk érdekében (is), sokkal jobb feltételeket harcoltak ki az uniós csatlakozáskor.
A komcsi rendszer alatt a magyar társadalom kontraszelektált lett, és morálisan lezüllött. Míg a lengyelek nagy arányban ragaszkodtak a katolikus hitüköz, és annak megfelelően is álltak a munkájukhoz és a becsülethez. Nem akarom idealizálni őket, mert van ott is baj bőven, viszont ez a morális különbség is meglátszik a két ország gazdaságán és mezőgazdaságán.
Válasz Praetor #113031. hozzászólásáraMikor csatlakoztunk az eu - hoz a lengyelek sehol sem voltak hozzánk viszonyítva a mezőgazdaság bár mely területét nézve. Most ha húsz évig nem fejlesztenek sem érjük utól őket. Mond már meg hány autó gyárat építettek és hány mezőgazdasági üzemet? Esetleg hány akkumulátor gyárat? De lehet a Lengyelek hülyék azért hozzák be a lengyel almát, krumplit vagy a lengyel mezőgazdasági gépeket. Ennek a kormánynak lett volna sok sok éve hogy meg mutassa az előző kormányok rossz irányba vitték az országot de nem tette meg így bűnössebb mint bár mely előző. Hiszen az ilyen beruházásokból lehet a legtöbbet lopni amit a parasztoktól nem tudna. Így alakult ki a NER a szemed előtt csak te még most sem látod.
Válasz medikus #113024. hozzászólásáraMi a francért kell tetézni a bajt?! Szólatak, hogy méltóztassad már megnézni a videófelvételt(mozgókép), amin ez a fazon szerepel, ott egyértelműen látszik, hogy egy gatyában van. De te még mindig nem vagy erre hajlandó. Kegyetlen tulok vagy
Válasz Koczka József #113030. hozzászólásáraAz élelmiszer ipar is ipar, ezt sehol nem vitattam. A jelenlegi kormány a feldolgozóipart pedig jobban támogatta, mint a korábbiak (ez se elegendő, de több). Hosszú évek óta jönnek az értesítések a különböző pályázatokról. Jobban, mint 2010 előtt. A mezőgazdaságunknak is az exportorientáltság a baja, mert ez konnektivitást igényel ami sérülhet, ahogy az elmúlt években is történt.
Válasz Praetor #113026. hozzászólásáraSzerinted csak az acél gyártás ipar? Olyan hogy cukor gyár, konzerv gyár, különböző hús üzemek, tészta gyárak ezek nem iparok? Látod ez a baj a nagy tudással azt gondolod hogy te mindent jobban tudsz hiszen a nick neved erre feljogosít. Ja és még annyit hogy az igazság kimondása sosem volt bün ellenben az igazság elhalgatásával. Tudod ha autó gyárak helyett a mezőgazdaságot helyezte volna előtérbe és ott teremtette volna meg a feltételeket már rég élelmiszer nagyhatalom lennénk és nem lenne baj a megtermelt nyersanyagok felhasználásával, mert enni mindig kell kocsi meg nem biztos.
Válasz hashtag #113022. hozzászólásáraIgen, ezzel egyetértek. De most komolyan. Nem ugyanez ment a 2000-es években? A gazdasági élet meghatározó alakjai mind arról papoltak, hogy a külföldi működő tőkét kell behozni. Azok pedig elsősorban nem mezőgazdasági befektetéseket fognak idehozni (azzal sem biztos, hogy jobban jártunk volna), hanem ilyen-olyan ipari komplexumokat. Mivel kicsi az ország belpiaca, ezek értelemszerűen külföldi piacokra termelnek. Ez pedig egy ipari nyersanyagokban szegény országnak azt jelenti, hogy az input és az output is külföldi piacoktól függ, ami az ellátási láncok zavaraira kifejezetten érzékeny lesz. Jön egy háború a szomszédba, szankciók ezerrel, és az ellátási láncok szakadnak, beszerzések drágulnak, exportpiacok összeomolnak, megrendelések visszaesnek.
Ezt a csapdát lassan 35 éve építi az országnak a komplett hazai elitünk! A fidesz ebben nyakig sáros, de akkor a korábbi kormányok miért nem akartak változtatni ezen?!? A jelenlegi politikusok (MHM-et kivéve) miért nem akarnak ezen változtatni? Mert az, hogy nem a kínaiakat, hanem a jenkiket engedjük jobban be az országba, az pont ugyanakkora bajt fog okozni nekünk, mint a kínai vagy orosz gazdasági expanzió.
Válasz Koczka József #113015. hozzászólásáraSajnálom, hogy ha így érzed. Én meg úgy érzem, hogy úgy osztod az észt, hergeled a népet, hogy az alapvető gazdasági ismereteid sincsenek meg.
Válasz hashtag #113023. hozzászólásáraJó hogy azt nem mondod te idióta,hogy én szerkesztettem a képet!Csókold meg te is a Rózsafűzér alját!Akkor közelebb kerülsz ahhoz amit nem látsz,mert nem akarod!Tegyél nagyítót a fejedre,egy fél foci pályányit akkor lehet látni is fogsz,nem csak nézni ki a buta fejedből!
Válasz medikus #112971. hozzászólásáraAz egy kék szinű alsógatya(fecske), ilyet bármelyik strandon láthasz kábé 50-et. Még hasonló testalkatú mókárt is. Ha annyi legalább lenne benned, hogy megnéznéd az eredeti felvételt amiből ez ki van vágva, és nem egy kaputelefonnal készített kép alapján fogalmaznál meg véleményt, akkor sokkal kevesebbet égetnéd magad ezzel a témával. Még mindig.
Válasz Praetor #113003. hozzászólásáraTalán ha az “ipar” helyett a mezőgazdaságot tolta volna előtérbe a mindenkori vezetés, másabb lenne a dolog. Egy termőföldekkel jól ellátott medencében élünk, tele nagy folyókkal. Erre mit csinálunk? Az autó összeszerelésre alapozzuk a gazdaságot. Meg most az akugyártásra. Mindekettő egycsapásra kivonulhat az országból, akkor meg szevasz. Közben meg elsivatagosodik a fél ország. Well done
Válasz Koczka József #113004. hozzászólásáraAz úgy kezdődőtt. hogy zöld átállás. Elindult Európa abba az irányba..most mégsem zöld az annyira zöld. Mert Kínai alapon nyugszik. A gyártókat-fogyasztókat rángatja az agyament politika. De lebontanám a mezőgazdaságra. Ha nem tudsz 20 tonnás kukoricát 10 tonnás búzát...6 tonnás repcét-szotyit-szóját termelni, alkalmatlan vagy a feladatra. (A te meglátásod szerint.) Ha nekiállunk tejterméket-zöldséget ész nélkül termelni a Hollandok fogják csinálni a balhét. Egy új KGST-ben élünk. Plusz nyakunkon keletről az áru. És küszöbön a Dél-Amerikai szabadkereskedelmi. 2014-ben mikor a TMMG elindult a fórumon ezek a dolgok melyek a további megélhetésünket befolyásolni fogják,már akkor napi renden voltak. Aki akart és tudott alkalmazkodott...piacot épített. Akkor netparasztot sokan kinevették. Most itt a valóság 10 év volt arra hogy mint a termelésben mit a megtermelt termék minőségéban. És annak piacépítésében dolgozzon a termelő. Továbbra is termelik homokon a kukoricát-szóját. Ami idén is bukó....pl. Agyament politika mégsem a glifozáttal van a probléma a mosószerek miatt gyülemlik fel a hatóanyag a vizekben. Egyszer üldözöm-egyszer támogatom-mosdatom. Zöld átálásra berendezkedett kis gépgyártók a bezárás küszöbén. pl (KULT) Németországból pakolni készülnek a cégek. BASF évi cirka 150 milliárd adó..az most utazik a költésgvetésből a céggel együtt...pl. BMW lenyilatkozta jobban bízik Magyarországban mint Németországban ezért fejlesztett itt. Európábol menekülő ipart vagy mi szívlyuk fel vagy a szomszédaink. Ez olyan mint a hadsereg vagy a sajátodat eteted..vagy valamelyik szomszédodét. Van élet a földtúráson túl is.
Válasz Praetor #113007. hozzászólásáraDe művelt vagy te! Biztosan a földön jársz, úgy nézed a vidéki embert, mintha a Marsról érkezett volna! Azért az öregapám 8 általánossal többet értett a gazdasághoz, mint te, és nem is nézett le senkit úgy, mint te! Szóval, lehet neked akármennyi iskolád, de mennyit ér, ha a parasztok is jobban értenek hozzá?
Kullog a régiós rangsorok végén a magyar minimálbér, szerinte belátható, a sajátos magyar bérrendszer miatt húzott el a román minimálbér is Magyarország mellett. Ráadásul ismerve a bolgár minimálbér-emelés tempóját, a helyzet biztosan nem fog javulni. Hacsak nem valami új megoldást dolgoznak ki a szociális partnerek, amelyre a kormány is áldását adja.
Jelenlegi formájában biztosan nem egészséges a magyar bérstruktúra
- milyen szépen mondja, hogy szar került a palacsintába.
Tovább folytatódik a negatív trend a magyar iparban. Éves összevetésben 8,2 százalékkal esett vissza a termelés. Az alágak többsége siralmas számokat produkált.
Válasz Radocz #112990. hozzászólásáraEngem nem érdekel hol csúszdázik!Nekem nem lesz se több,se kevesebb!Legalább csendben csinálta,nem mutogatta magát!
Eldőlt: szeptemberben jön a két számjegyű lisztáremelés
Mivel a Magyarországon termett kevés jó minőségű búzáért több felhasználó is versenyez, az utóbbi hetekben megemelkedett a malomipari felhasználásra is alkalmas termény ára. A malomipari cégek szerint elkerülhetetlen a lisztáremelés, szeptembertől körülbelül tíz százalékkal lesz magasabb a liszt átadási ára.
De legalább kormányozni, gabonatárolót épiteni, adót csökkenteni tudnak.
Nagyot döccent a magyar ipar szekere, és még nincs, ami megtolja
Tovább folytatódik a negatív trend a magyar iparban. Éves összevetésben 8,2 százalékkal esett vissza a termelés. Az alágak többsége siralmas számokat produkált.
Válasz Praetor #113002. hozzászólásáraSzia. Gondolom régóta gazdálkodol és még most is. Akkor meg tanultad hogy ha valami nem kell a piacnak abból csökkented a területet vagy ha nagyon hektikus az ára nem arra alapozod a fő irányt. Na most ez az autó gyártásban már a harmadik vagy a negyedik ciklus és mi mégis csak az autóipart favorizáljuk.
Válasz Praetor #113002. hozzászólásáraMeg egyébként is, a csonka-Magyarország ásványi anyagokban szegény ország, ezért az ipar számára szükséges nyersanyagokat is importálnunk kell (gondolj Dunaújvárosra), ami más - nyersanyagokban gazdagabb - országokhoz képest kiszolgáltatottabbá teszi az egész ipari termelésünket a nemzetközi kríziseknek.
133602 hozzászólás
Válasz Egy erdész fortyogó epéje #113050. hozzászólásáraMiért nem csinálod! Csak pofázol itt,közbe meg még támogatást is kapnál rá!Et kéne csinálni,meg azt! Hajrá!



Válasz d-032a #113044. hozzászólásáraÜdv!
Minden szavad igaz, amit írtál.
A lengyelek is mindig elvoltak nyomva, hol német, hol orosz elnyomás volt és rájuk is tojt a nyugat mind ránk.
De azt is figyelembe kell venni, hogy náluk nem voltak olyan népirtások, mint nálunk a a tatár és török idejében, hogy teljes sok megyényi lakosság tűnt el.
Mátyás idejében a lakosságunk, ami szín magyar volt, annyi volt, mint Angliáé.
Minket irtott mindenki, míg a lengyelek felett csak más királyok voltak.
Mire az osztrák nyugati segítséggel kiverte a törököt, alig volt magyarság.
Majd itt maradtak és betelepítettetek mindenféle nációt hozzánk, amiből következett Trianon.
A lengyelek meg maradtak homogén lengyelségnek, kivéve azt a 1-2 millió kazár zsidót, akiket az orosz cárok üldöztek el a folyamatos lázongásért.
Ezeket azután a Hitler eltakarította és megint a homogén lengyelség maradt.
Ezért is írtam annak idején Joco7211 alias Csókkirálynak, hogy minket a nyugat csak földbedöngölésre használt és semmi jót sem kaptunk tőlük, csak szívást meg szopást.
Mint ahogy most sem kapunk tőlük semmi pozitívat, csak zsarolást, meg a szívatást.
Bizony az ellenzékünk sem a magyar érdekeket nézi, mert nem is magyar, hanem, ahogy Csurka mondta, "idegenszívű" kazár zsidó az összes.
Az országunk rákfenéje ez és nem más, eladtak minket, mint a barmokat.
Egy Liszt Ferenc (1811-1886) idézet:
"Elfog jönni az a nap, amikor minden olyan népnek, akik között zsidók laknak, hogy mindannyijukat kiutasítja és ez élet és halál kérdése lesz, egészség vagy betegség kérdése, vagy békés létezés, vagy szociális láz lesz e."
Válasz hashtag #113022. hozzászólásáraKb. 2 hete Spanyolországban vagyok, nem éppen a frekventált, népszerű, turista paradicsomokat járom. Egészen elképesztő, hogy a spanyolok mennyire sok területet öntöznek, milyen megoldásaik vannak, a hegyekben is rengeteg helyen öntöznek, láttam pl. hibrid kukoricát… Nekünk meg egy szaros lapos földön nem sikerül egy épkézláb öntözésfejlesztést összehozni.
Válasz Csavarkulcs #113038. hozzászólásáraTe milyen tv nézel? Hol vagyunk a középmezőnyben? Ébredj már fel! Utolsó vagy az előtt kullogunk. Nem tudom figyeltél erősen de a bosch meg a ZTF is autó ipari beszállító. És én azt elleneztem hogy csak ezeket favorizáljuk. Ja és ha kicsit utánna néznél senkinél nem zuhantak a termelési mutatók akkorát mint nállunk. Rajtunk kívül sehol nem ment át mínuszba. Hát ez a háború csak minket érint senki mást.
Válasz hashtag #113032. hozzászólásáraIlyenek a látens homoszexuálisok állítólag, a rengeteg elfojtott vágy igyekszik felszínre törni. Csak ez lehet az oka, hogy már mindenhol férfi nemi szerveket lát. Azért 2024-ben kiváló minőségű közvetítések vannak, óriási felbontású képek, ha valóban meztelen lett volna az ürge, akkor a net, az X tele lenne kiváló minőségű, megdönthetetlen bizonyítékkal, ő ilyet még nem volt képes prezentálni, csak valami ütött, kopott VHS felvételt, lehet, hogy felvette a nyitóünnepséget és már rongyosra nézte a kazettát??
Válasz medikus #113042. hozzászólására
Válasz Csavarkulcs #113040. hozzászólására
Válasz d-032a #113044. hozzászólására
Tisztelt Praetor!, és Tisztelt Ohaza63!


Amiket írtatok, azok alapvetően, és kényszerpálya-szerűen határozták meg, és határozzák meg még a mai napig is, Magyarország gazdasági és politikai mozgásterét.
És mindezeknek a tudnivalóknak közismerteknek kellene lennie, a magyarországi ellenzék számára is, abból a fontos célból kiindulva, hogy végre magyar ellenzékké váljanak, és mindenkor az ország érdekében tevékenykedjenek, és ne legyenek behúzhatók külföldi erők, ismerethiányos szószólóiként, pláne nem aktivistáiként.
Az általatok vázolt helyzetképnek, régmúlba visszanyúló, és összetett előzményei és okai vannak.
Annyit tennék most hozzá, a lengyel érdekérvényesítési képességekből, és lehetőségekből is kiindulva, hogy egy ország lakosságszámát, területi nagyságát, természeti-, erőforrásait, elsődleges és alapvető, kulcsfontosságú kérdésként is lehetne, kellene látni.
Ezért, az elmúlt mindkori politika, és értelmiség bűne, hogy pl. trianont, mindíg csak valamilyen nemzetieskedő, magyarkodó, elitélhetően a múltbanéző, fájdalmaskodó, és azt gyászoló érzelmi kérdésként kezelték/hazudták csak.
Pedig, trianon, az érzelmi oldala mellett, ugyanolyan, vagy még fontosabb, gazdasági versenyhátrány.
Aki nem hiszi el ezt, az már holnap ossza szét a szomszédai között a földjének a kétharmadát, a gépeinek, az épületeinek, és az alkalmazottainak a felét.
És azután versenyezzen velük egyenlő feltételek közt, úgy hogy még a megmaradt melósainak egy részei is a szomszédainak szurkol, és őt basztatja még azért is ha rossz irányból fúj a szél.
Válasz medikus #113042. hozzászólásáraMa ott tartunk az EU nem véletlen agyal azon hogy a támogatásokat csökkenteni kellene. Mert ezzel gyakorlatilag szelektál. Tisztába van azzal mindenki 90%-ban a támogatások tartják életben az ágazatot. Jön Dél -Amerikával egy szabadkereskedelmi..és szépen a gyep vissza veszi a helyét a gyenge földeken. Ezért feszegetik a témát hogy a termelők egy része irodista-szalag melós lesz.
Válasz Koczka József #113030. hozzászólásáraÉlelmiszer nagyhatalom! Látszik hogy fingod nincs a piacról! Mikor beszavaztad magad az únióba,akkor a termények szabad áramlására is szavaztál! Hiába van terményed,ha a piacot elárasztja a külföldi!Mindent hoznak be,ha kell,ha nem!Hogy lennél nagyhatalom ilyen időjárással?


Mi piacnak kellettünk,nem azért hogy konkurencia legyünk!Ébredj már fel!
Válasz Csavarkulcs #113040. hozzászólására(piacba)
Válasz Koczka József #113030. hozzászólásáraJármű gyártásunk 1990-re elmaradt a nyugti szinvonaltól. Mára értünk oda hogy a képzés és a technológia adott. A legfőbb célpont az élelmiszer ipar és a hozzá kapcsolódó feldolgozó ipar ledarálása volt.Amit részben már akkor IMF hitelből húztunk fel. Majd a privatizáciőkor széthordtak. Mikor beléptünk az EU-ba a lapok már levoltak osztva. Csak úgy saját kútfőből nem mehettél el egy vagy másik irányba. Mert ezzel belepiszkáltál volna a közös agrárpolitikába-pacba. Az utóbbit is ledaráltuk..met bíztunk a nyugatba.
Ami a hazai agráriumot illeti az idei év is jól mutatja. az ország zömén max akác erdőt volna érdemes telepíteni. Amiről te beszélsz a boldog 80-as évek. Akkor sem volt versenyképes. Hiába dőlt a gyenge földere a műtrágya az akkor sem termett. Egy rakás pénzt hitelt tolt bele az ország hogy agrár ország legyen. Hatalmas ára volt. Mai piacgazdasági szemmel nézve kikövezte a bukást.
Válasz hashtag #113032. hozzászólásáraVakegér! Nem látsz? Kérdezz meg mást hogy mit lát!Te nem is tudod mit keress,mert neked nincs olyanod!

Azért vették le a képet,mert sértő ha gatyában van törpapa!Egyedül nem lehetsz ennyire!Á dehogynem!

Válasz Koczka József #113020. hozzászólásáraHa lenne némi fogalmad a politika-gazdasági összefüggésekről. Nem hergelnéd itt a népet. Az elmult 2,5év alatt cirka 43.000 milliárt Forintnak megfelelő összeg tűnt-égett el az Ukrán maffiánál. Ezt a pénzt jobban is elkölthette volna az EU. Most hirtelen nem fontos az elektromos autók vásárlásának ösztönzése. Most fegyver és az Ukrán nyugdíjak kifizetése a fontosabb. Bosch..ZF az utóbbi is kb 10 ezer embert rak ki az utcára. Nincs itt terelés..ez a szomorú valóság. Ha kicsit utána néztél volna az EU-ban a jelenlegi gazdasági mutatókat tekintve még a középmezőnyben mozgunk.
Válasz Praetor #113034. hozzászólásáraTisztelt Preator!
Próbáltunk oroszul kommunikálni, de arra köpködött mind, majd szlovákul, arra vevők voltak. 

Nagyon jól válaszoltál a lengyel és magyar viszonyokat illetően.
Bizony ott nem volt TSZ- esítés és erős maradt a gazda lobbi és a rendszerváltáskor ott az állami vagyon 95 % megmaradt és nem kótyavetyélték el, mint nálunk.
Mellesleg nagyon vallásosak, katolikusok és az egész nép mélyen hívő.
A Jaruzelski féle 1981 es hadiállapot bevezetésekor az összes fiatalt irányvonatokkal idehozták a Balatonra, hogy ne tudjanak otthon balhézni.
Pont akkor mentünk a haverokkal a Balcsira nyaralni és vagy 10 campingot végig jártunk , de sehol nem volt hely, míg végül Badacsonyban adtam a portásnak 500 Ft-ot és beengedett.
Éjjel 11 órakor állítottuk fel a sátrat zseblámpánál és nem láttunk senkit és semmit csak , hogy tele a camping sátrakkal.
Reggel kiderült, hogy kb. 500 lengyel lány között állítottuk fel a sátrunkat, mert arra is figyeltek, hogy a lengyel fiúkat másik településen szállásolják el.
Nagyon kellemes 10 napot töltöttünk el velük.
Persze a smacin kívül nem volt semmi, mert mind a gyűrűs ujját mutogatta, ha többet akartál volna.
Szerencsétleneket ideküldték a balhé elől 1 váltás ruhában, kaja és pénz nélkül.
Mi vásároltunk kaját nekik, mert tényleg éheztek.
Ezután kb még 10 évig leveleztem 3 lánnyal.
Egyébként nagyon szépek voltak, szőkék, kékszeműek, szóval tisztafajú árjáknak néztek ki.
A különbség pedig ez volt:
Náluk a németek teljesen kitakarították a kazárokat, nem úgy mint nálunk, ráadásul az orosz gyűlöletük miatt nem nagyon volt zsidó, aki a Szovjetúnióba menekült volna, inkább nyugat felé indultak, nem úgy mint a mi 1919-es Tanácsköztársaság senkiházijai, aki azután hozzánk visszajöttek 1945 után.
Tehát a lengyelek nyugodt szívvel és zsidó befolyás nélkül kezdték el újjáépíteni az országukat 1945 ben és 1990 ben sem volt SZDSZ-ük, meg hozzájuk hasonló hazaárulóik, akik kiárusították az országukat néhány baksisért.
Nálunk a vezérkar, Kádárt kivéve, mind kazár volt és már 1990 előtt elindult a szabad rablás, amit a Hornék, Gyurcsányék fejeztek be.
Sokkal szerencsésebbek voltak a lengyelek, a csehekkel, szlovákokkal és románokkal együtt mint mi, mert mi jártunk legrosszabbul az összes KGST ország közül.
Válasz Praetor #113034. hozzászólására
Válasz Koczka József #113033. hozzászólásáraMég annyi, hogy az elmúlt 3 évtizedben a klímaváltozás a lengyeleknek sokat segített, nekünk sokat rontott a mezőgazdaság kibocsátásán.
Válasz Koczka József #113033. hozzászólásáraLátod, megint engem kérdezgetsz. Miért nem olvasol utána?!?
Csak pár dolgot megemlítek: a lengyeleknél a komcsi rendszerben nem volt TSZ-esítés, nem vették el a parasztoktól a földet és a termelő eszközöket. Saját maguk termeltek tovább. A 2 paraszt párt beállt a komcsi mögé, és így békénhagyták a parasztokat. Lengyelország területe több mint 3x akkora, mint a miénk, ez jóval nagyobb parasztságot és lobbierőt is képviselt a lengyel népességen belül. A rendszerváltozáskor közel sem verte szét annyira a feldolgozóiparát a politikai elitje, mint a miénket. Ez sem utolsó szempont.
Egy ilyen generációk óta stabil, és nagyon erős lobbierővel rendelkező mezőgazdaság mellett a lengyelek a mezőgazdaságuk érdekében (is), sokkal jobb feltételeket harcoltak ki az uniós csatlakozáskor.
A komcsi rendszer alatt a magyar társadalom kontraszelektált lett, és morálisan lezüllött. Míg a lengyelek nagy arányban ragaszkodtak a katolikus hitüköz, és annak megfelelően is álltak a munkájukhoz és a becsülethez. Nem akarom idealizálni őket, mert van ott is baj bőven, viszont ez a morális különbség is meglátszik a két ország gazdaságán és mezőgazdaságán.
Válasz Praetor #113031. hozzászólásáraMikor csatlakoztunk az eu - hoz a lengyelek sehol sem voltak hozzánk viszonyítva a mezőgazdaság bár mely területét nézve. Most ha húsz évig nem fejlesztenek sem érjük utól őket. Mond már meg hány autó gyárat építettek és hány mezőgazdasági üzemet? Esetleg hány akkumulátor gyárat? De lehet a Lengyelek hülyék azért hozzák be a lengyel almát, krumplit vagy a lengyel mezőgazdasági gépeket. Ennek a kormánynak lett volna sok sok éve hogy meg mutassa az előző kormányok rossz irányba vitték az országot de nem tette meg így bűnössebb mint bár mely előző. Hiszen az ilyen beruházásokból lehet a legtöbbet lopni amit a parasztoktól nem tudna. Így alakult ki a NER a szemed előtt csak te még most sem látod.
Válasz medikus #113024. hozzászólásáraMi a francért kell tetézni a bajt?! Szólatak, hogy méltóztassad már megnézni a videófelvételt(mozgókép), amin ez a fazon szerepel, ott egyértelműen látszik, hogy egy gatyában van. De te még mindig nem vagy erre hajlandó. Kegyetlen tulok vagy
Válasz Koczka József #113030. hozzászólásáraAz élelmiszer ipar is ipar, ezt sehol nem vitattam. A jelenlegi kormány a feldolgozóipart pedig jobban támogatta, mint a korábbiak (ez se elegendő, de több). Hosszú évek óta jönnek az értesítések a különböző pályázatokról. Jobban, mint 2010 előtt.
A mezőgazdaságunknak is az exportorientáltság a baja, mert ez konnektivitást igényel ami sérülhet, ahogy az elmúlt években is történt.
Válasz Praetor #113026. hozzászólásáraSzerinted csak az acél gyártás ipar? Olyan hogy cukor gyár, konzerv gyár, különböző hús üzemek, tészta gyárak ezek nem iparok? Látod ez a baj a nagy tudással azt gondolod hogy te mindent jobban tudsz hiszen a nick neved erre feljogosít. Ja és még annyit hogy az igazság kimondása sosem volt bün ellenben az igazság elhalgatásával. Tudod ha autó gyárak helyett a mezőgazdaságot helyezte volna előtérbe és ott teremtette volna meg a feltételeket már rég élelmiszer nagyhatalom lennénk és nem lenne baj a megtermelt nyersanyagok felhasználásával, mert enni mindig kell kocsi meg nem biztos.
Válasz hashtag #113022. hozzászólásáraIgen, ezzel egyetértek. De most komolyan. Nem ugyanez ment a 2000-es években? A gazdasági élet meghatározó alakjai mind arról papoltak, hogy a külföldi működő tőkét kell behozni. Azok pedig elsősorban nem mezőgazdasági befektetéseket fognak idehozni (azzal sem biztos, hogy jobban jártunk volna), hanem ilyen-olyan ipari komplexumokat. Mivel kicsi az ország belpiaca, ezek értelemszerűen külföldi piacokra termelnek. Ez pedig egy ipari nyersanyagokban szegény országnak azt jelenti, hogy az input és az output is külföldi piacoktól függ, ami az ellátási láncok zavaraira kifejezetten érzékeny lesz. Jön egy háború a szomszédba, szankciók ezerrel, és az ellátási láncok szakadnak, beszerzések drágulnak, exportpiacok összeomolnak, megrendelések visszaesnek.
Ezt a csapdát lassan 35 éve építi az országnak a komplett hazai elitünk! A fidesz ebben nyakig sáros, de akkor a korábbi kormányok miért nem akartak változtatni ezen?!? A jelenlegi politikusok (MHM-et kivéve) miért nem akarnak ezen változtatni? Mert az, hogy nem a kínaiakat, hanem a jenkiket engedjük jobban be az országba, az pont ugyanakkora bajt fog okozni nekünk, mint a kínai vagy orosz gazdasági expanzió.
Válasz Csókkirály #113016. hozzászólásáraIgen, a parasztok sokmindenhez értenek, de a konkrét kolléga nem erről tett tanuságot.
Válasz Koczka József #113015. hozzászólásáraSajnálom, hogy ha így érzed. Én meg úgy érzem, hogy úgy osztod az észt, hergeled a népet, hogy az alapvető gazdasági ismereteid sincsenek meg.
Válasz Csókkirály #113014. hozzászólásáraAz iparról volt szó, nem?
Válasz hashtag #113022. hozzászólásáraElőtted a lehetőség,ne csak a pofád jártasd! Még támogatást is kapsz!Abból éltek!




Válasz hashtag #113023. hozzászólásáraJó hogy azt nem mondod te idióta,hogy én szerkesztettem a képet!Csókold meg te is a Rózsafűzér alját!Akkor közelebb kerülsz ahhoz amit nem látsz,mert nem akarod!Tegyél nagyítót a fejedre,egy fél foci pályányit akkor lehet látni is fogsz,nem csak nézni ki a buta fejedből!




Válasz medikus #112971. hozzászólásáraAz egy kék szinű alsógatya(fecske), ilyet bármelyik strandon láthasz kábé 50-et. Még hasonló testalkatú mókárt is. Ha annyi legalább lenne benned, hogy megnéznéd az eredeti felvételt amiből ez ki van vágva, és nem egy kaputelefonnal készített kép alapján fogalmaznál meg véleményt, akkor sokkal kevesebbet égetnéd magad ezzel a témával. Még mindig.
Válasz Praetor #113003. hozzászólásáraTalán ha az “ipar” helyett a mezőgazdaságot tolta volna előtérbe a mindenkori vezetés, másabb lenne a dolog. Egy termőföldekkel jól ellátott medencében élünk, tele nagy folyókkal. Erre mit csinálunk? Az autó összeszerelésre alapozzuk a gazdaságot. Meg most az akugyártásra. Mindekettő egycsapásra kivonulhat az országból, akkor meg szevasz. Közben meg elsivatagosodik a fél ország. Well done
Válasz Csókkirály #113016. hozzászólásáraMost nincs időm foglalkozni veled!
De estefelé beszélünk
Válasz Csavarkulcs #113017. hozzászólásáraNa felénk ezt hívják terelésnek, vagy nem fogtad fel amit írtam. Ha meg felfogtad amit írtam akkor még rosszabb a helyzet.
Válasz mtz1221 #112980. hozzászólásáraPutyin barátai mindig számíthatnak némi belpolitikai beavatkozásra, ha szükségük lenne rá
Válasz Csavarkulcs #112975. hozzászólásáraMeglátjuk
Válasz Koczka József #113004. hozzászólásáraAz úgy kezdődőtt. hogy zöld átállás. Elindult Európa abba az irányba..most mégsem zöld az annyira zöld. Mert Kínai alapon nyugszik. A gyártókat-fogyasztókat rángatja az agyament politika. De lebontanám a mezőgazdaságra. Ha nem tudsz 20 tonnás kukoricát 10 tonnás búzát...6 tonnás repcét-szotyit-szóját termelni, alkalmatlan vagy a feladatra. (A te meglátásod szerint.) Ha nekiállunk tejterméket-zöldséget ész nélkül termelni a Hollandok fogják csinálni a balhét. Egy új KGST-ben élünk. Plusz nyakunkon keletről az áru. És küszöbön a Dél-Amerikai szabadkereskedelmi. 2014-ben mikor a TMMG elindult a fórumon ezek a dolgok melyek a további megélhetésünket befolyásolni fogják,már akkor napi renden voltak. Aki akart és tudott alkalmazkodott...piacot épített. Akkor netparasztot sokan kinevették. Most itt a valóság 10 év volt arra hogy mint a termelésben mit a megtermelt termék minőségéban. És annak piacépítésében dolgozzon a termelő. Továbbra is termelik homokon a kukoricát-szóját. Ami idén is bukó....pl. Agyament politika mégsem a glifozáttal van a probléma a mosószerek miatt gyülemlik fel a hatóanyag a vizekben. Egyszer üldözöm-egyszer támogatom-mosdatom. Zöld átálásra berendezkedett kis gépgyártók a bezárás küszöbén. pl (KULT) Németországból pakolni készülnek a cégek. BASF évi cirka 150 milliárd adó..az most utazik a költésgvetésből a céggel együtt...pl. BMW lenyilatkozta jobban bízik Magyarországban mint Németországban ezért fejlesztett itt. Európábol menekülő ipart vagy mi szívlyuk fel vagy a szomszédaink. Ez olyan mint a hadsereg vagy a sajátodat eteted..vagy valamelyik szomszédodét. Van élet a földtúráson túl is.
Válasz Praetor #113007. hozzászólásáraDe művelt vagy te! Biztosan a földön jársz, úgy nézed a vidéki embert, mintha a Marsról érkezett volna! Azért az öregapám 8 általánossal többet értett a gazdasághoz, mint te, és nem is nézett le senkit úgy, mint te! Szóval, lehet neked akármennyi iskolád, de mennyit ér, ha a parasztok is jobban értenek hozzá?
Válasz Praetor #113007. hozzászólásáraTudod koma ritkán találkozom ennyire önelégült emberrel, már ma csak ezért érdemes volt felkelni.
Válasz Praetor #113007. hozzászólásáraAmikor mindenki szembe jön veled az autópályán, de te azt hiszed, hogy te szartad a spanyol viaszt!
Kullog a régiós rangsorok végén a magyar minimálbér, szerinte belátható, a sajátos magyar bérrendszer miatt húzott el a román minimálbér is Magyarország mellett. Ráadásul ismerve a bolgár minimálbér-emelés tempóját, a helyzet biztosan nem fog javulni. Hacsak nem valami új megoldást dolgoznak ki a szociális partnerek, amelyre a kormány is áldását adja.
Jelenlegi formájában biztosan nem egészséges a magyar bérstruktúra
- milyen szépen mondja, hogy szar került a palacsintába.
https://www.vg.hu/brutto/2024/08/minimalber-garantalt-berminimum-roman
Válasz Praetor #113011. hozzászólásáraNem vót. Rossz vót a link. Mea culpa.
Válasz Koczka József #112999. hozzászólásáraMiért nem hoztál létre egy feldolgozó üzemet?Arra várnak,kapsz támogatást is! Miért nem akarsz 1 millió embernek munkát adni?Miért?



Válasz Csókkirály #113010. hozzászólásáraKicsit dadog az a propaganda algoritmus, mert vótmá'.
Válasz Csókkirály #113005. hozzászólásáraNagyot döccent a magyar ipar szekere, és még nincs, ami megtolja
Tovább folytatódik a negatív trend a magyar iparban. Éves összevetésben 8,2 százalékkal esett vissza a termelés. Az alágak többsége siralmas számokat produkált.
https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2024/08/ipar-termeles-csokkenes-2024-junius
Válasz Radocz #112990. hozzászólásáraE
ngem nem érdekel hol csúszdázik!Nekem nem lesz se több,se kevesebb!Legalább csendben csinálta,nem mutogatta magát!
Válasz Koczka József #113004. hozzászólásáraEgyébként nem vagy korrekt, mert amit nem vártál el a Gyurcsány-Bajnai kormánytól, azt miért várod el a NER-től?!?
Válasz Koczka József #113004. hozzászólásáraKb annyi fogalmad van a gazdaságról, mint egy tevének.
Öntsön beléd tudást az, akinek van ehhez türelme.
Eldőlt: szeptemberben jön a két számjegyű lisztáremelés
Mivel a Magyarországon termett kevés jó minőségű búzáért több felhasználó is versenyez, az utóbbi hetekben megemelkedett a malomipari felhasználásra is alkalmas termény ára. A malomipari cégek szerint elkerülhetetlen a lisztáremelés, szeptembertől körülbelül tíz százalékkal lesz magasabb a liszt átadási ára.
De legalább kormányozni, gabonatárolót épiteni, adót csökkenteni tudnak.
https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2024/08/lisztaremeles-buza-minoseg
Nagyot döccent a magyar ipar szekere, és még nincs, ami megtolja
Tovább folytatódik a negatív trend a magyar iparban. Éves összevetésben 8,2 százalékkal esett vissza a termelés. Az alágak többsége siralmas számokat produkált.
https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2024/08/lisztaremeles-buza-minoseg
Válasz Praetor #113002. hozzászólásáraSzia. Gondolom régóta gazdálkodol és még most is. Akkor meg tanultad hogy ha valami nem kell a piacnak abból csökkented a területet vagy ha nagyon hektikus az ára nem arra alapozod a fő irányt. Na most ez az autó gyártásban már a harmadik vagy a negyedik ciklus és mi mégis csak az autóipart favorizáljuk.
Válasz Praetor #113002. hozzászólásáraMeg egyébként is, a csonka-Magyarország ásványi anyagokban szegény ország, ezért az ipar számára szükséges nyersanyagokat is importálnunk kell (gondolj Dunaújvárosra), ami más - nyersanyagokban gazdagabb - országokhoz képest kiszolgáltatottabbá teszi az egész ipari termelésünket a nemzetközi kríziseknek.