Japánban a Kanazawa Egyetem kutatói – Tomishia Ota gyógyszerész professzor irányításával – egy véletlen felfedezés folytán olyan fagylaltot állítottak elő, amely a meleg napon sem olvad el azonnal, legalább öt percig megtartja konzisztenciáját. Ezt a fejlesztők nem emulgeátorok segítségével, hanem földieperből kivont polifenol hozzáadásával érték el – írja a focus.de német hírportál.

A Bioterápiai Fejlesztési Központ eredetileg azzal bízta meg a kutatókat, hogy a záporesők és cunamik által évente szétmosott földiepertermést próbálják meg polifenolok kivonására és élelmiszer-adalékanyagok gyártására hasznosítani.

Egy helyi cukrász ennek alapján figyelt fel a polifenolnak arra a tulajdonságára, hogy az késlelteti a víznek a zsíroktól való különválását, tehát annak hozzáadása lassítja a fagylalt elolvadását. Így a többnyire nyeles formában forgalmazott, különböző ízesítésű új fagylalt ez év tavasza óta valóságos turistaattrakcióvá, illetve kasszasikerré vált, és abból már Tokióba és Oszakába is szállítanak.

fagyi

Máris valóságos turistaattrakcióvá és kasszasikerré vált az új japán fagylalt – fotó: Shutterstock

Közben a japán bioterápia kutatói arra is rávilágítottak, hogy a polifenoloknak jelentős egészségmegőrző (gyulladásgátló) hatása is van, sőt még a rák megelőzésében is szerepet játszhat, ami különösen hozzájárulhat a Kanazawa fagylalt világméretű, gyors elterjedéséhez.