A Penn State Egyetem kutatói felfedezték, hogy a 2-es típusú cukorbetegség és a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kezelésére szolgáló metformin javítja a brojlertyúkok petefészek-működését, és segíti őket abban, hogy idősebb korban is hosszabb ideig és több tojást termeljenek.



Egy emberi gyógyszer új szerepben

A brojlertyúkok tenyésztésének célja az utódok gyors növekedése és húsnyerési hatékonysága, ám ez a genetikai irány az öregedéssel együtt gyorsan romló tojástermeléssel jár. A kutatók észrevették, hogy ez a jelenség meglepően hasonlít az emberi PCOS-re, és éppen ezért kezdték el vizsgálni, hogyan hatna a metformin ezekre a tyúkokra.

Egy 40 héten át tartó kísérlet során a kutatók napi kis adag metformint adtak a tyúkoknak, akik így nemcsak több tojást tojtak, de alacsonyabb testzsírszinttel és kiegyensúlyozottabb hormonháztartással is rendelkeztek.

A máj a kulcs

A csapat mélyebb elemzést végzett a madarak májműködéséről, hiszen a májban termelődnek a tojássárgája prekurzorai. RNS-analízis segítségével megállapították, hogy a metformin aktiválta a tojássárga-fehérjék előállításáért felelős géneket, míg gátolta a zsírlerakódást serkentőket – ez a hatás hasonlít ahhoz, ahogyan a gyógyszer az emberi szervezetben is működik.

A metformin lényegében fenntartja az idősebb tyúkok anyagcsere-egyensúlyát, ezáltal meghosszabbítva tojástermelési idejüket” – mondta Evelyn Weaver kutató.



Gazdasági és etikai előnyök

A kutatás jelentősége túlmutat a laboratóriumi eredményeken. A metformin segítségével a gazdák csökkenthetik az állománycserét, javíthatják az állatok jólétét, és gazdaságosabban működtethetik gazdaságaikat. A gyógyszer gyorsan metabolizálódik a madarak szervezetében, így nem jelent veszélyt a humán élelmiszerláncra.

A tanulmány a Biology of Reproduction folyóiratban jelent meg, és a kutatást Ramesh Ramachandran professzor vezette a Penn State Állattudományi Tanszékéről.

Forrás: agdaily.com

Indexkép: Pixabay