Vannak fafajok, melyek "ökológiai igénye olyan skálára esik", ami lehet, hogy néhány évtized múlva már nem lesz adott Magyarországon – ezt Elmer Tamás, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára mondta az Infostartnak. Emiatt a szakember úgy véli, veszélyben vannak a bükkerdők Magyarországon.

Elmer Tamás szerint a hivatásuknál fogva távlatosan gondolkodó erdészek úgy látják, az elmúlt évek, évtizedek egyértelműen rávilágítottak arra, hogy sokkal gyorsabb gondolkodás kell ahhoz, hogy segíteni tudják az erdőket a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Mint rámutatott: az utóbbi évek szélsőséges időjárási viszonyai felkiáltójelek, melyekre nem lehet, nem szabad nem figyelni. Hozzátette, ahhoz persze "hozzá van szokva" a természet, hogy van négy évszak, de amikor egy évszak kimarad vagy valamilyen környezeti tényező szélsőséges irányba mozdul el, akkor az teret enged új károsítók, kórokozók megjelenésének. Ilyen vonatkozásban pedig valóban nagy problémát jelenthet, ha elmarad a fagy, helyette melegebb, enyhébb léghullám, vagy esetleg aszály érkezik.



A szakember arra is figyelmeztetett: mindezek okán jelenleg úgy látják, a bükk nagy veszélyben van, mert egyre kevesebb olyan terület található Magyarországon, ahol a fafaj megtalálja a maga optimumát. Ez pedig elsősorban a klímaváltozás és a globális felmelegedés hatásának tulajdonítható – mondta.

Indexkép: Pixabay