Csak dől a panasz a Röszke közelében hetven szarvasmarhát tartó Ördögh Gábor gazdálkodóból, akivel a Telex készített riportot.

A férfi tavaly még attól tartott, hogy ha nem lesz mivel etetnie az állatait, idén tavasszal fel kell számolnia a telepét. A családi gazdaság azért került nehéz helyzetbe, mert az aszály miatt alig termett takarmányuk, de vásárolni is csak keveset és igen drágán lehetett. Mivel semmiféle támogatást nem kaptak senkitől, gondjaikat végül még több munkával és nagy kiadásokkal sikerült megoldaniuk.

A telep felszámolását mindenképp el akarták kerülni, mivel ebből élnek, illetve a rengeteg munka és a pénzügyi nehézségek ellenére is szeretnek gazdálkodni. Ezért végül a korábbi ár többszöröséért vásároltak az állataiknak takarmányt, és hogy biztosan elegendő legyen nekik, most a sokkal olcsóbb szalmával keverik össze a tehenek ennivalóját. A szalma nem egy optimális táplálék az állatok számára, de a bendőjük tele lesz tőle.

Hiába van takarmányunk, most is nullszaldón vagyunk, mert minden költség megnőtt. Csak egy bálaháló, ami tavaly 70 ezer volt, most 100 ezer forint." – fogalmazott a férfi.

A másik, régóta fennálló gondjuk az, hogy a tej felvásárlási ára évek óta igen alacsony, nem fedezi a költségeket sem, a bevétel nem teszi lehetővé a hosszabb távon kiszámítható működést, sem a fejlesztést. Ugyanis bár a fogyasztói árak nagyot ugrottak a tejtermékeknél, ők az áremelésből egyáltalán nem részesültek.

„Tavaly, amikor 160 forint volt a tej felvásárlási ára, a trappista sajt kilója 3 ezer forintba került a boltban. Tavaly egész évben nem emeltek a felvásárlási áron, de akkor hogyan lett a 160 forintos tejből aztán 6 ezer forintos trappista sajt?" – teszi fel a minden bizonnyal sokakat izgató költői kérdést.

Most pedig még kevesebbet, 140 forintot fizetnek nekik egy liter tejért, miközben a családi gazdaság minden költsége megnőtt.

A helyzetüket az is nehezíti, hogy a bevételeik nagyon lassan csordogálnak, mert a felvásárló cég 2022 májusa óta nem a korábbi havi rend szerint fizeti ki az elszállított tej árát. A cég többszöri felszólítás után is nagy halasztásokkal, féléves késéssel küldte a nekik járó pénz egy részét, a januárit és a februárit még csak most kapták meg.

tej

A megnövekedett költségek és a csökkenő felvásárlási ár miatt egyre kevésbé éri meg tejtermeléssel foglalkozni – fotó: pixabay

Ördöghéknek három dolog segített abban, hogy túléljék a válságot: a még több munka, a saját termékek eladásának növelése és kényszerű pénzügyi befektetések. A megrendeléseket Ördöghné Lőrincz Anita szállítja ki mindennap késő délután a vásárlóknak. Ennek a bevétele tartja a felszínen a gazdaságot, ezért igyekeznek minél több saját terméket eladni.

Ez azonban több időt követel, amit csak a családtól tudnak elvenni, ezért egyre kevesebb időt tudnak együtt tölteni. együtt tölthetne.

„Szoktak köpködni a gazdálkodókra, hogy mi mennyi támogatást kapunk, hát tessék, eladó a ház, lehet jönni, átadom az egészet, ki kell próbálni, hogy milyen jó ez. Folyik a szenny a tévéből, hogy így segítjük a gazdákat, úgy segítjük a gazdákat, és közben a fele se igaz..." – magyarázza a férfi.

Ördöghék az idén sem látják előre, hogy meddig tudják a családi gazdaságukat fenntartani, és meddig lesz még erejük a folyamatos küzdelemhez.