A Körös-Maros Nemzeti Park területein nagyon sokféle gyomfajjal találkozhatunk. Egy részük azonban a folyamatos irtás miatt ritkulóban van, ilyen például a nyári hérics és az orvosi füstike is – írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján.

Mint írják, amióta az emberiség földműveléssel foglalkozik, folyamatos harcot vív a kultúrnövényeket károsító növények ellen. Ennek következtében – a  gyomirtási technikák fejlődésével párhuzamosan – több gyomként számon tartott növényfaj megritkult, sőt egyik-másik faj el is tűnt a magyar flórából.

Itt érdemes megemlíteni Ubrizsy Gábor nevét, aki botanikusként behatóan foglalkozott a gyomokkal és az ellenük való védekezéssel. Ahogyan 1971-ben írta: "arra törekszünk, hogy teljesen gyommentes táblákat teremtsünk, holott a cél nem ez lenne, hanem a gyomok olyan mértékű visszaszorítása, melyek érdemben nem befolyásolják a terméseredményeket".


nyári kérics

Nyári hérics – fotó: Biró István/ Forrás: https://www.kmnp.hu/hu/hirek/ritkulo-gyomnovenyeink-nyari-herics-es-orvosi-fustike-bi-1061

Megritkult gyomfajok: a nyári hérics és az orvosi füstike

A május-júniusban virágzó nyári hérics mérgező, egyéves növény és nagyon megritkult, hasonlóan rokonához, a még nála is kevesebb helyen található lángszínű héricshez. Magvai sokáig életképesek és extenzíven művelt, kisebb parcellákon még találhatóak állományai.

A nagyon dekoratív héricsnél sokkal gyakoribb az orvosi füstike, de ez a faj is ritkulóban van. Nemcsak szántóföldeken, hanem utak mellett, bolygatott gyepeken is találkozhatunk vele.

Gyógyhatása régóta ismert, az állatgyógyászatban rühösség ellen használták, a humán orvoslásban gyulladásgátló, emésztést javító anyagokat vonnak ki belőle. Házilag ne próbálkozzunk gyógyászati felhasználásával, mert súlyos mérgezést okozhat – tanácsolja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság a cikkében.

füstike

Füstike Fotó: Biró István/Forrás: https://www.kmnp.hu/hu/hirek/ritkulo-gyomnovenyeink-nyari-herics-es-orvosi-fustike-bi-1061

Mindkét faj fennmaradása szempontjából nagyon fontosak azok az agrár-környezetvédelmi pályázatok, amelyek gyomirtószertől mentes táblaszegélyek fenntartását preferálják.