A Tanzániához tartozó Zanzibár legnagyobb szigetén egyre nagyobb az elégedetlenség, ahogy a kókuszdió kiskereskedelmi ára folyamatosan emelkedik. A drágulásra már a kormány is felfigyelt. A folyamatok mögött részben a bútorgyártók állnak - írja az origo.hu

kókusz

Elégedetlenek a fogyasztók – fotó: pixabay.com

Drasztikusan emelkedik a kókuszdió ára

A fogyasztók egyre nehezebben viselik a kókuszdió kiskereskedelmi árának drasztikus megemelkedését a Zanzibárhoz tartozó Unguja szigetén. A népszerű élelmiszert a helyi kiskereskedők 1500-2000 schilling (270-360 forint) között kínálták.

Shamata Shaame Khamis, a Tanzániához tartozó szigetcsoport mezőgazdasági minisztere az áremelkedésekért a helyi termelés csökkenését okolta. A The Citizen cikke szerint a bútorgyártók is egyre nagyobb számban használnak kókuszpálmákat a termékeikhez, így csökkentve a kókuszdió-termelés lehetőségét.


Bútor vagy élemiszer?

A miniszter kiemelte, emelkedik azon szállodák száma, ahol kókuszpálmából készült bútorokat használnak - a fák újraültetése azonban képtelen lépést tartani a bútorgyártóktól érkező kereslettel.

A kókuszpálmából készült bútorok exkluzív hatást keltenek és igen drágák, azért népszerűek a szállodák körében, mert ezzel a különlegességgel szeretnék magukhoz csábítani a nyugati turistákat.

A szigetcsoport árupiacát jelenleg főként a szomszédos tengerparti városok látják el kókuszdióval, a közkedvelt élelmiszernek csak a kis része származik helyi beszállítóktól.

Egy átlagos helyi háztartás a főzéshez napi három kókuszdiót használ fel. Ha az emberek gondoskodnának a fákról, azok újratelepítéséről, akkor pótolni tudnák az elöregedő fákat is.

A lakosság nem mindig gondoskodik a fák újratelepítéséről – fotó: pixabay.com

A kormány igyekszik javítani a kialakult helyzeten

Zanzibár valamikor a régió kókuszdió termelésének a fellegvára volt. A kormány most egy rechabilitációs programmal akar segíteni, aminek keretében a helyi gazdáknak ingyen facsemetéket biztosítanak.

A növényt a trópusi övezetben világszerte 93 országban termesztik, 12,07 millió hektáron, évi 62,45 millió tonnás diótermeléssel. Afrika adja a globális kibocsátás 3,4 százalékát.