A nemzetközi energiapiaci folyamatok ismét az üzemanyagárak emelkedésének kockázatát vetik fel, ami a mezőgazdaság szereplői számára is kiemelt jelentőségű kérdés. Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról beszélt, hogy a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci folyamatokat, és szükség esetén kész beavatkozni az árképzésbe.



Nemzetközi hatások alakítják az üzemanyagárakat

A miniszterelnök szerint az energiaárakat jelenleg több globális és regionális tényező is befolyásolja. A közel-keleti konfliktusok a világpiacon okozhatnak áremelkedést, miközben az ukrán olajszállítások körüli helyzet a térségben is hatással lehet az árak alakulására.

Orbán Viktor arra is kitért, hogy a Barátság kőolajvezeték működése és az olajellátás körüli problémák szintén befolyásolhatják a régiós üzemanyagpiacot.

Jelenleg a piac határozza meg az árakat

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy jelenleg Magyarországon a piaci szereplők alakítják az üzemanyag árát.

Mint fogalmazott, a kormány alapvetően nem kíván beavatkozni az árképzésbe, hiszen a kereskedők és a fogyasztók együtt határozzák meg, mennyit kell fizetni a benzinért és a gázolajért.

Ugyanakkor hozzátette: ha az árak olyan szintre emelkednének, amely a magyar háztartások vagy a gazdaság számára már nehezen viselhető lenne, akkor a kormány állami eszközökkel is beavatkozhat.


dizel

Fotó: Shutterstock

A mezőgazdaság számára is kulcskérdés az üzemanyag ára

Az üzemanyagárak alakulása a mezőgazdaság szempontjából is meghatározó. A gázolaj a növénytermesztés és az állattenyésztés számos munkafolyamatának alapvető költségeleme, a talajmunkától kezdve a betakarításon át a szállításig.

Az agráriumban működő vállalkozások költségszerkezetében ezért jelentős tételt képvisel az energia és az üzemanyag ára. Ha ezek az árak jelentősen emelkednek, az közvetve az élelmiszer-termelés költségeire és a mezőgazdasági termelők jövedelmezőségére is hatással lehet.

Forrás: Világgazdaság

Indexkép: Shutterstock