A FAO megállapítása szerint a világ elegendő élelmiszer tartalékkal rendelkezik, de sokfelé pánikvásárlás kezdődött (nemcsak egyének, hanem kormányok részéről is), mivel egyes országok attól félnek, hogy néhány hónapon belül az alapvető élelmiszerekből már kiapadnak az exportőrök készletei – írja az agararheute.com.

Az egyes államok gabona felhalmozása zavarokat okoz a globális piacokon – fotó: Adobestock

Így, pl. Vietnám, a világ harmadik legnagyobb rizsexportőre és Kazahsztán, mint jelentős búzaexportőr exportstoppot rendelt el ezekből a termékekből, hogy saját lakosságának ellátását hosszabb távon biztosíthassa. Oroszország pedig március végén felfüggesztette bizonyos, feldolgozott gabonatermékek exportját, és több más ország is alkalmazott hasonló, korlátozó intézkedéseket.

A koronavírus-járvány valóban komoly veszélyt jelent, április közepéig több mint 150 ezer halálos áldozatot követelt, és több mint kétmillió ember megbetegedését okozta. A fent említett akciók azonban veszélyesebbek, mint maga a járvány vagy a lakosság „hörcsög módjára” történő, egyéni felhalmozása.

Felelős magatartással elkerülhető az élelmiszerválság – fotó: Adobestock

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának becslése szerint az idei világtermés búzából és rizsből 1,26 milliárd tonnás rekordmennyiségre tehető, ami bőven fedezi a világkeresletet. Az export fentiekben vázolt korlátozása és az indokolatlan (állami szintű) felhalmozás azonban tényleges áruhiányhoz és gabonaárak drasztikus emelkedéséhez vezethet a világpiacon miközben a hús- és tejtermékek ára csökken.

A járvány miatt bevezetett szállítási- és mozgáskorlátozások is a világkereskedelem és a pontosan ütemezett szállítások megzavarása irányába hatnak, ami káoszt eredményezhet a nemzetközi agrárpiaconAbdolreza Abbassian, a FAO vezető közgazdászának véleménye szerint a jelenlegi helyzetben mindenkinek felelős hozzáállást kell tanúsítania, mivel a fent vázolt magatartás igazi élelmiszerhiányt válthat ki.