A 2019 decemberében kitört és mára már világszintűvé vált humán koronavírus-járvány következtében jelenleg Európa nagy része zárlat vagy jelentős korlátozások alatt van, ezért várhatóan a húsvéti időszakra − április 11-12-i hétvégére − jellemző szokásos juhhús iránti keresletnövekedés az idei évben nem fog megvalósulni, és ugyanez vonatkozik a két héttel későbbi iszlám ramadánra is.

Az átlagnál alacsonyabb kínálati szint ellenére az árak azonban a következő hetekben várhatóan drasztikusan csökkenni fognak. Bár az EU hivatalos nehézbárány-átlagára a 13. héten szinte változatlan maradt az előző, 12. héthez viszonyítva, értéke 586,6 euró/100 kg volt, ezt a számítást azonban erősen befolyásolja a román árak rendkívüli, 143%-os, közel 600 euró/100 kg-os értékre történő ugrása. Ez a román ár tükrözheti az élő bárányok rövid távú, ramadán előtti Romániából a Közel-Kelet országokba történő mozgását.

Mivel Románia az EU-27 második legnagyobb juhhús-előállítója, ez az ármozgás befolyásolta az általános súlyozott átlagárat, és e tényező nélkül a tendencia egyértelműen csökkenő lenne már jelenleg is. A tapasztalatok azonban azt sugallják, hogy a jövő héten erőteljes korrekciós áresés várható a piacon. Elmondható továbbá, hogy az Egyesült Királyságban az árak hetente 5,8%-kal csökkennek, és a fő értékesítési célállomásuk, Franciaország felé irányuló értékesítése is jelentősen visszaesett. Az EU-n belül a német árak hetente 4,9%-kal estek, és hasonló tendencia figyelhető meg Belgiumban (-6,9%) és Franciaországban (-1,8%) egyaránt.

Az EU és az Egyesült Királyság nehézbárány-árai (EUR/100 kg)
grafikon

Kína megkezdi a bárányimportálást Argentínából

A koronavírus-járvány mérséklődését követően Kína felkészült az első, Argentínából érkező juhhús- és Oroszországból érkező marhahússzállítmányok fogadására. E két ország általi bárány- és marhahúsexportok segíthetnek abban, hogy Kína feltöltse az állatifehérje-készleteiben jelentkezett hiányokat. Az első, 21 tonnás fagyasztott csontos juhhús szállítása Buenos Airesből indul a következő napokban. A szállítást a Santa Cruz tartománybeli Frigorífico Montecarlo végzi.

Kína a világ legnagyobb juhhúsimportőre, a tavalyi évben 392 000 tonnát importált, több mint 1,6 milliárd USD értékben. Ennek mintegy 53%-a Új-Zélandról, további 44%-a Ausztráliából származik. Argentína a most induló juhhúsexport mellett nagy mennyiségű marhahúst és csirkét is szállít a kínai piacra, és nemrégiben megkezdte a sertéshús szállítását is.