Több külföldi hírportál is beszámolt arról, hogy a műtrágya árak hónapok óta folyamatosan emelkednek, ami a nitrogénalapú trágyák esetében 150 százalékot ért el, de átlagban is meghaladja a 30 százalékot. Az évtizedes rekordokat sorra döntögető drágulás elsősorban a világpiaci gázárak drasztikus emelkedésére vezethető vissza, és a legtöbb műtrágya kombinációt érintette, vagy érinti, sok esetben esetben pedig a termelőket a vetésterületnek saját terveikkel és a fogyasztó érdekeivel ellentétes csökkentésére kényszerítette.

műtrágya árak

Óriási mértékben emelkednek a műtrágya árak. Fotó: 123rf.com

A legnagyobb termelők meg tudják fizetni a magas árakat is, de azok arányában emelni fogják, termékeik árát is, vagyis a műtrágyák folyamatos drágulását végső soron a fogyasztók fizetik meg. Ez annyit jelent, hogy a szóban forgó áremelkedés elkerülhetetlenül az agrártermékek drágulásához vezet, ami politikai feszültségeket válthat ki. Ugyanakkor a műtrágya felhasználás csökkentése előbb utóbb az agrártermelés hatékonyságának csökkenését vonhatja maga után.

Súlyosbítja a termelők helyzetét, hogy a foszfát műtrágyákra több exportőr kiegyenlítő vámokat vezet be, ami ellen az USA nagy agrártermelői egyelőre eredménytelenül tiltakoznak. Nagy kérdés, hogy a kormányok, illetve a termelői egyesülések összefogásával fékezni lehetett volna-e az áremelkedéseket, illetve a jövőben lesz-e ilyen lehetőség.

Az elmúlt héten Dr. Nagy István agrárminiszterrel készítettünk interjút, amelyben kitértünk a műtrágya árak növekedésének kérdésére is.

– Önnek mi a véleménye a műtrágyaárak növekedéséről? – kérdeztük Dr. Nagy Istvánt.

– Ez egy nagyon fájó kérdés. Világjelenségről van szó. Szinte mindenütt megállt a műtrágya-előállítás, hiszen a 300 százalékos gázáremelést nem tudjuk kompenzálni sehogy sem. Mindenki várja, hogy normalizálódjon az energiapiac, és aztán nyilván újra nekifognak a műtrágyagyártók is. Senki nem mer most a műtrágyagyártóknál befektetni abba, hogy ilyen magas áron realizáljon műtrágyát, hiszen nincs az a növény, amely ki tudná ezt termelni. És mivel globális jelenségről beszélünk, ebbe lokálisan beavatkozni szinte lehetetlen.

Nagy tanulság, hogy az Európában végbemenő politikai folyamatok, amelyeket a klímapolitikában akarnak keresztülvinni, ilyen súlyos válságokat képesek előidézni. Egy hibás döntés, egy hibás elképzelés teljesen elszabadítja az energiaárakat. Az Európai Unión belül vannak olyan csoportok, amelyek az emberekkel, a gazdákkal, a családokkal fizettetnék meg az éghajlatváltozásból eredő költségeket, amely akár havi 20 ezer forint is lehetne egy átlag magyar család esetében.

Szerintünk a klímavédelem költségeit a klímaromboló nagy cégeknek kell megfizetniük. Október elején a kormány egy online párbeszédet is indított annak érdekében, hogy mindenki elmondhassa, mit gondol a környezetvédelem legfontosabb kérdéseiről: többek között az illegális hulladéklerakatok felszámolásáról, a megújuló energia népszerűsítéséről, vagy a zöldenergia közlekedésben való használatáról. Visszatérve a műtrágya kérdésére, nagyon remélem, hogy rövid időn belül változás történik, az agrárium szerte a világon árgus szemekkel várja, hogy normalizálódjon az energia ára, és ennek következtében normalizálódjon a műtrágya-előállítás költsége is. – válaszolta az agrárminiszter.

Az interjút – egyéb gazdasági témákat is érintve – teljes terjedelmében ide kattintva olvashatja el.