Hogyan értékeli a MEGOSZ 30 éves születésnapja alkalmából a magyar gépgyártás helyzetét?

A 30 éves születésnap mindig jelentős mérföldkő egy szervezet életében is. Érdemes visszatekinteni, mi hívta életre, miért alakult, mit értek el 30 év alatt, és az a legfontosabb dolog, hogy ilyenkor tényleg meg kell állni egy pillanatra, venni egy nagy levegőt, és elhatározni, hogy hogyan tovább. Ennél a pillanatnál vagyunk, és erre keressük a választ a mai rendezvényen is, hogy: merre tovább, magyar gépgyártás?

A gépgyártás a szíve-lelke a megújuló magyar agráriumnak, hiszen mindazon természeti és társadalmi kihívásokra, amelyek előttünk állnak, a választ ezek az innovatív technológiák jelentik. Ha fenntarthatóbb, zöldebb mezőgazdaságot akarunk, ha sikeres generációváltás levezénylését akarjuk, ahhoz mind-mind innováció kell, mindehhez elengedhetetlen a gépészet fejlesztése.

Ráadásul az a történelmi pillanat is eljött, hogy azokat a nyugati cégeket, amelyek az elmúlt évtizedekben helyzeti előnyüknél fogva nagyon megerősödtek, óriásivá váltak, a most megújuló technológiával utol lehet érni. Hiszen az energiahordozók váltása várható. A hidrogéntechnológia egy teljesen új technológia. Itt minden fejlesztő egyformán áll a rajtvonalnál. És mindaz a magyar kreativitás, amely a magyar műszaki mérnökökben benne van, reményt ad nekünk abban, hogy a következő évtizedek, azaz a 21. század nyertesei mi, magyarok legyünk. A 21. században szeretnénk megnyerni ezt a versenyt.

Nagy István

Dr. Nagy István agrárminiszter – fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba

Mivel lehet ezt elősegíteni?

Azzal, hogy 2021-22-ben mintegy 750 milliárd forintnyi vidékfejlesztési támogatást tudunk biztosítani kifejezetten a gépgyártás számára, tehát a mezőgazdasági gépek, berendezések, technológiák fejlesztésére, és 2021-23-ra pedig mintegy 1500 milliárd forint van előirányozva, amellyel élhet az iparág. Azaz nálam van 1 forint, és keressük a másik forintot a gazdáknál, illetve a fejlesztőknél azért, hogy új és új technológiát tudjanak fejleszteni, hogy egy élhetőbb, fenntarthatóbb világot hagyjunk magunk után, és ezek mellett mindennap friss és minőségi élelmiszer lehessen az asztalunkon.

Kicsit elkanyarodva a gépgyártás témájától, aktuális probléma a műtrágyaárak rohamos növekedése. Önnek mi a véleménye erről a tendenciáról?

Ez egy nagyon fájó kérdés. Világjelenségről van szó. Szinte mindenütt megállt a műtrágya-előállítás, hiszen a 300 százalékos gázáremelést nem tudjuk kompenzálni sehogy sem. Mindenki várja, hogy normalizálódjon az energiapiac, és aztán nyilván újra nekifognak a műtrágyagyártók is. Senki nem mer most a műtrágyagyártóknál befektetni abba, hogy ilyen magas áron realizáljon műtrágyát, hiszen nincs az a növény, amely ki tudná ezt termelni. És mivel globális jelenségről beszélünk, ebbe lokálisan beavatkozni szinte lehetetlen.

műtrágya

"Szinte mindenütt megállt a műtrágya-előállítás, hiszen a 300 százalékos gázáremelést nem tudjuk kompenzálni" – fotó: Agroinform.hu/Gáspár Elizabet

Nagy tanulság, hogy az Európában végbemenő politikai folyamatok, amelyeket a klímapolitikában akarnak keresztülvinni, ilyen súlyos válságokat képesek előidézni. Egy hibás döntés, egy hibás elképzelés teljesen elszabadítja az energiaárakat. Az Európai Unión belül vannak olyan csoportok, amelyek az emberekkel, a gazdákkal, a családokkal fizettetnék meg az éghajlatváltozásból eredő költségeket, amely akár havi 20 ezer forint is lehetne egy átlag magyar család esetében.

Szerintünk a klímavédelem költségeit a klímaromboló nagy cégeknek kell megfizetniük. Október elején a kormány egy online párbeszédet is indított annak érdekében, hogy mindenki elmondhassa, mit gondol a környezetvédelem legfontosabb kérdéseiről: többek között az illegális hulladéklerakatok felszámolásáról, a megújuló energia népszerűsítéséről, vagy a zöldenergia közlekedésben való használatáról. Visszatérve a műtrágya kérdésére, nagyon remélem, hogy rövid időn belül változás történik, az agrárium szerte a világon árgus szemekkel várja, hogy normalizálódjon az energia ára, és ennek következtében normalizálódjon a műtrágya-előállítás költsége is.

New Holland traktor szántóföldön

Zúg a traktor, dolgozik a kombinátor – fotó: Agroinform.hu/Gáspár Elizabet

Utolsó kérdés, visszakanyarodva a gépgyártásra: lesz magyar traktor?

Ez egy örök vágy és egy nagy kérdés. Mindig megindul a nekirugaszkodás, de aztán valahol nem akar talajt fogni. A remény hal meg utoljára, és valóban azt gondolom, hogy a hidrogéngyártás-technológia előretörésével leszünk olyan helyzetben Magyarországon, hogy ebben az évszázadban lesz magyar traktor.

Nagyon szépen köszönjük a beszélgetést!