Súlyos károk vagy megfelelő szabályok?

Az Európai Bizottság által javasolt mesterséges intelligenciáról szóló törvény és a gépipari termékekre vonatkozó frissített szabályozás "súlyos károkat" fog okozni az európai kisvállalkozásoknak, robotikai cégeknek és az innovációnak - véli a robotika és automatizálás négy legbefolyásosabb képviselője. Az International Federation of Robotics, a VDMA Robotics + Automation Association, az EUnited Robotics és a REInvest Robotics vállalatok együttesen kiadott közleményben sürgősen felszólítja az európai döntéshozókat a jelenlegi javaslatok felülvizsgálatára és módosítására.

A International Federation of Robotics (Nemzetközi robotikai szövetség), a VDMA Robotics + Automation Association, az EUnited Robotics és a REInvest Robotics együttesen és sürgősen szólította fel az európai döntéshozókat a javaslatok felülvizsgálatára és módosítására.

Az Európai Bizottság által javasolt mesterséges intelligenciáról szóló törvény és a gépipari termékekre vonatkozó frissített szabályozás

Az Európai Bizottság által javasolt mesterséges intelligenciáról szóló törvény és a gépipari termékekre vonatkozó frissített szabályozás "súlyos károkat" fog okozni - véli a robotika és automatizálás négy legbefolyásosabb képviselője. Fotó: Pexels

Bár mind a négy szervezet támogatja az Európai Bizottság elképzelését a biztonság fenntartásáról, az emberi jogok védelméről, valamint a mesterséges intelligencia és a robotika harmonizált keretének létrehozásáról, a kollektíva a következő elsődleges problémákat látja a javasolt rendeletek jelenlegi formájában:

  • A kötelező harmadik fél általi tanúsítási követelmények Európa-szerte lassítani fogják a technológiai innovációt.
  • A korlátozások akadályozni fogják a mesterséges intelligencia bevezetését, és az európai vállalatokat, különösen a kkv-kat és a startupokat versenyhátrányba hozzák globális szinten.
  • A regionális ellátási lánc, a gyártás és a logisztikai műveletek megzavarásának kockázata megnő, ha a javaslatokat elfogadják és végrehajtják.
  • A szabályozásnak való megfelelés világszerte bonyolultabbá és megterhelőbbé válik.

Mind a négy szervezet támogatja az Európai Bizottság elképzelését a biztonság fenntartásáról, az emberi jogok védelméről, valamint a mesterséges intelligencia és a robotika harmonizált keretének létrehozásáról.

Mind a négy szervezet támogatja az Európai Bizottság elképzelését a biztonság fenntartásáról, az emberi jogok védelméről, valamint a mesterséges intelligencia és a robotika harmonizált keretének létrehozásáról. Fotó: Pexels

A robotok már a spájzban vannak

Dr. Susanne Bieller, a Nemzetközi Robotikai Szövetség főtitkára elmondta: "A Nemzetközi Robotikai Szövetség felszólítja az európai döntéshozókat, hogy módosítsák mindkét tervezetet, hogy egyensúlyt teremtsenek a polgárok védelmének és az új piaci technológiák elfogadásának szükségessége között, és egyenlő feltételeket biztosítsanak a vállalatok számára. Ez nem pusztán európai kérdés, mivel a javasolt rendeletek súlyosan érintik az összes olyan vállalatot, amely robotokat hoz az európai piacra. Hosszú távon az új szabályozás az európai vállalatok, különösen a kkv-k és a startupok hátrányára fog válni."

Patrick Schwarzkopf, a VDMA Robotics + Automation Association ügyvezető igazgatója és az EUnited Robotics igazgatója hozzáfűzte: "Az EU-bizottság javaslatai az úgynevezett magas kockázatú mesterséges intelligenciára és magas kockázatú gépekre vonatkozó hátrányos szabályozást tartalmaznak. Ezek kiterjedt, kötelező, harmadik fél általi tanúsítási követelmények bevezetését tartalmazzák, ami elriasztja a mesterséges intelligencia potenciális alkalmazóit és lassítja az innovációt Európa-szerte."

Dr. Esben Hallundbæk Østergaard, a REInvest Robotics vezérigazgatója és az Universal Robots alapítója szerint:

"A javasolt jogszabály visszaveti az európai robotikai innovációt. Ez különösen aggasztó, mivel a robotika az egyetlen olyan feltörekvő technológiai szegmens, ahol Európa még mindig világviszonylatban is előnyben van."

Ez nem pusztán európai kérdés, mivel a javasolt rendeletek súlyosan érintik az összes olyan vállalatot, amely robotokat hoz az európai piacra.

Ez nem pusztán európai kérdés, mivel a javasolt rendeletek súlyosan érintik az összes olyan vállalatot, amely robotokat hoz az európai piacra. Fotó: Pexels

"Helyi szinten a jogszabály több ezer kisvállalkozásra, gyárra és gyártóra lesz negatív hatással, amelyek a robotikára és a mesterséges intelligenciára támaszkodnak a kritikus műveletek automatizálásában és a munkaerőhiány leküzdésében" - nyilatkozta Dr. Esben.

De mit akarnak a piaci szereplők?

Az ajánlott szakpolitikai módosítások közé tartozik a:

  • mesterséges intelligenciáról szóló törvény hatályának az alapvető emberi jogi kockázatokra való korlátozása,
  • a gyártók saját megfelelőségi nyilatkozatára való támaszkodás mind a mesterséges intelligenciáról szóló törvényben, mind a gépipari termékekről szóló rendeletben,
  • a gépipari irányelv meglévő megközelítésének fokozott végrehajtása és irányítása,
  • valamint egy olyan globális keret létrehozására való törekvés, amely növeli a biztonságot és az etikát, miközben fenntartja az egyenlő versenyfeltételeket.

Az ajánlott szakpolitikai módosítások közé tartozik a mesterséges intelligenciáról szóló törvény hatályának az alapvető emberi jogi kockázatokra való korlátozása.

Az ajánlott szakpolitikai módosítások közé tartozik a mesterséges intelligenciáról szóló törvény hatályának az alapvető emberi jogi kockázatokra való korlátozása. Fotó Pexels

Az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága által a gépipari termékekről szóló rendeletről nemrégiben közzétett jelentéstervezet egyébként éppen ebbe az irányba mutat, mivel az önbevallás kulcsfontosságú elvének fenntartását javasolja.

Østergaard hozzáteszi: "A jelenlegi gépekre vonatkozó irányelv megközelítése elegendő. A probléma az irányítással van. Javasoljuk, hogy arra összpontosítsunk, hogy a piacon lévő termékek valóban megfeleljenek a hatályos Uniós jognak, és ne hozzunk létre új szabályozást."

(Forrás: Roboticsandautomationnews)