Az amerikai lakosság körében végzett vizsgálatok szerint többen választják a vega/vegán opciót a húsos menü helyett, ha az fel van kínálva, de nem szerepel mellette külön figyelemfelhívó címke, csak az összetétel – írja a masfelfok.hu.

Táplálkozási szokásaink, az arra épülő élelmiszeripar, valamint az ezekből következő mezőgazdasági gyakorlatok és földhasználat környezeti és karbonlábnyoma hatalmas, és messzemenő következményekkel jár az üvegházhatásúgáz-kibocsátásokra, a vízhasználatra és a biodiverzitásra nézve. Ezek közül is a legjelentősebb a szarvasmarhatartás. Egy 2022-es tanulmány szerint a haszonállattartás felel az emberi eredetű éves üvegházgáz-kibocsátások 14,5%-áért.

szarvasmarha

A haszonállattartás felel az emberi eredetű éves üvegházgáz-kibocsátások 14,5%-áért – fotó: Shutterstock

Ha nem akarjuk tovább fokozni a környezeti-éghajlati válságot, és fontos számunkra az élelmiszer-biztonság, akkor csökkentenünk kell az állati eredetű táplálékaink mennyiségét. A táplálkozás és az azt illető választásaink azonban elsősorban érzelemközpontúak és szociokulturális mintákon alapulnak, így megváltoztatni sem könnyű ezeket. De nem is a korábbi étkezési szokásainkat egyik napról a másikra alapvetően felforgató változásokra van szükség, hanem arra, hogy időnként ne az állati eredetű élelmiszereket válaszuk.


Egy hazai kutatás szerint a magyar társadalom 94,8%-a szeretné környezettudatosabbá tenni az életét a következő egy évben. Ezen belül a válaszadók az energiatakarékosságot tették az első helyre, az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának csökkentése pedig az utolsó helyre került. A népesség több mint egyharmada tartja ezt a legnehezebben megvalósítható tevékenységnek, de több mint 15%-a a társadalomnak nyitott arra, hogy az állati termékek fogyasztásával kapcsolatos berögzült kulturális mintázatokon változtasson.

Számos okból dönthetünk a növényi alapú ételek mellett, nem csupán környezetvédelmi szempontok miatt. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen készített felmérésből az derült ki, hogy a növényi alapú ételek terjedésének legfőbb hazai akadálya a magas ár és az alacsonyabb élvezeti érték az állati eredetű termékekhez képest. A vásárlók alapvetően egészségügyi és állatjóléti szempontok alapján hozzák meg az ezzel kapcsolatos döntéseiket.

élelmiszer

Ha nem akarjuk tovább fokozni a környezeti-éghajlati válságot, csökkentenünk kell az állati eredetű táplálékaink mennyiségét – fotó: Shutterstock

Egy egészségesebb és környezetkímélőbb étrendre való áttérés jelentősen csökkentené az élelmiszer-ellátás sebezhetőségét is; csak az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban önmagában helyettesíthetné szinte az összes, háború miatti oroszországi és ukrajnai termelési veszteséget, importkiesést.