A CLAAS már ebben a szegmensben is rendelkezik termékkel a kínálatában.
A CLAAS CROP SENSOR ISARIA egy optikai érzékelő segítségével online és tábla specifikusan megállapítja a növény nitrogénszükségletét. A rendszer a Fritzmeier cég új generációs ISARIA mérési technikájával dolgozik, ISOBUS kompatibilis.

Az új CLAAS CROP SENSOR ISARIA menet közben automatikusan, fajtától függetlenül meghatározza a növény nitrogénszükségletét, mindez pedig a nitrogén szenzoroknál megszokott kézi kalibrálás nélkül lehetséges. A CROP SENSOR, mint az online rendszer egyidejűleg mér, kiszámít és vezérel. Ez azt jelenti, hogy egyidejűleg kerül kiszámításra a megfelelő mennyiség és a kijuttatás.

CROP SENSOR ISARIA egy két érzékelő-fejből álló optikai szenzor. A traktor elejére szerelhető tartókeret jobb- és baloldalán szerelt érzékelők a növénytől 80 cm-re helyezkednek el. Az érzékelő fejek egy 50 cm átmérőjű kör alakú felületen dolgoznak. Az aktív ledes világításnak köszönhetően a szenzorral éjjel-nappal lehet dolgozni.

A rendszer az érzékelő alatti növényről visszaérkező fényt méri. Ebből kiszámításra kerül az un. IRMI vegetációs index, ami a növény pillanatnyi nitrogénellátottságát adja vissza. Méri a növény által már felvett nitrogénmennyiséget, összehasonlítja ezt a növény aktuális érettségi fokától elvárt értékkel és meghatározza a hiányzó, illetve pótlandó tápanyagkülönbséget.

Ugyanakkor a rendszer az „IBI" (biológiai integritás) biomassza index alapján méri az állomány sűrűségét. Amennyiben az IBI érték egy bizonyos küszöbérték alá esik (pl. szárazság vagy fagykár miatt ritkább állomány) az adott területre kijutatott mennyiség a gazdálkodó által meghatározott értékben kisebb lesz.

Az ISARIA modellnél is rendelkezésre állnak a jól bevált kalibrációs modulok. Ez azt jelenti, hogy minden növényi kultúrában megfelelő érzékelő beállítással és kijuttatási móddal lehet mindenkor dolgozni. Újdonsága, az ISARIA műtrágyázási rendszernek, hogy a növény tápanyag-ellátottságának előzetes kalibrálása nélkül menetközben mér, így az állomány megfelelő nitrogén-utánpótlásáról gondoskodik.

Tapasztalatból tudjuk, hogy a hozamok egy területen erősen eltérhetnek, fennáll a veszélye az alul vagy túlműtrágyázásnak. Az új CROP SENSOR ISARIA ún. térkép-átfedés módszerének köszönhetően a tényleges és a mért nitrogén-ellátottság mellett az elvárt hozamot is figyelembe veszi a rendszer és így a megfelelő mennyiség táblaspecifikusan kg/ha vagy l/ha kerül kijuttatásra. Az elvárt hozamadatokat többek között a CLAAS hozamtérképezés adatai is biztosíthatják.

A CROP SENSOR ISARIA dokumentálja a műtrágyaszórás folyamatát, a kijuttatott mennyiség a táblatérképen megjeleníthető, majd további feldolgozásra, így pl. hozamtérképpel történő összehasonlításra használható.

Az új CROP SENSOR ISARIA nitrogénérzékelő ISOBUS kompatibilis. Kezelése a CEBIS MOBILE egységgel vagy egyéb más ISOBUS kompatibilis eszközzel lehetséges. Az ISOBUS kommunikációnak köszönhetően egy közös egység elegendő a CROP SENSOR és a munkagép kezeléséhez.

PreGa – Precíziós gazdálkodás és digitális trendek a mezőgazdaságban szakmai konferencia

Március 5-én első alkalommal kerül megrendezésre a PreGa Konferencia, amin a precíziós gazdálkodás és az informatika kiemelt szereplői tartanak gyakorlatorientált előadásokat.

Időpont: 2015. március 5., csütörtök, 9.00 – 17.00 óra

Helyszín: Four Points By Sheraton Kecskemét Hotel & Konferenciaközpont, 6000 Kecskemét, Izsáki út 6.

A konferencia az Agroinform.hu mezőgazdasági portál; az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége és az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködésében; valamint az AXIÁL Kft. támogatásával valósul meg.

Jelentkezés és a részletes program: www.prega.hu.
További információk és jelentkezés: +36 20 477 5467