A harmadik generációs Juno mindenféle istállózási megoldás esetén alkalmazható, könnyen működtethető. Az okos technológia alkalmazásával minden egyes jószág folyamatosan tiszta takarmányhoz jut; az állategészségügyre, termékenységre és terméshozamra gyakorolt pozitív hatásai pedig pénzügyi eredményekben realizálódnak – olvasható a Lely közleményében.

A takarmányellátás gyakoriságának növelése ösztönzőleg hat a takarmány felvételére, amely állományi szinten potenciálisan 2,8%-os takarmányfelvétel-növekményt idéz elő, ennek hatására a jószág gyakrabban keresi fel a fejőrobotot is. A rendszer alkalmazásával csökken a maradék takarmány mennyisége. Emellet azzal, hogy minden egyes tehén mindig hozzáfér a takarmányhoz; elkerülhető, hogy az etetőrácsnál a jószágok összezsúfolódjanak, így csökken az állatokat ért stressz és a stressz által kiváltott agresszív viselkedés is. A takarmánynak a tehenek számára a nap 24 órájában történő automatizált adagolása a munkaerő-szükségletet és az üzemanyag-költséget is jelentős mértékben csökkenti.

Lely

A takarmány folyamatos, automatizált adagolása jelentősen csökkenti a költségeket – fotó: Lely

A Lely Juno mindkét oldalon követi a falat illetve a kerítést, a földfelszínen lévő fém vezérlő szalagok pedig a feltöltő állomáshoz vezetik; illetve, ha szükséges, másik istállóba. Amikor a Juno berendezés nem tol takarmányt, képes felemelni az alsó részét, így csökkentve a kopás és az elhasználódás mértékét; illetve ily módon jut keresztül kisebb akadályokon. Megfelelően széles ahhoz, hogy emelkedőkön és lejtőkön biztonságosan közlekedjen. Alját sár- és trágya szennyezéstől mentesen képes tartani, így a takarmány tiszta, ízletes és vonzó marad az állatok számára. A berendezés alsó része le is engedhető, így az út megtétele hatékonyabb, a gép teljesítménye nagyobb.

lely

Egyik istállóból a másikba menet, Bluetooth kapcsolat segítségével nyitja és zárj a kapukat – fotó: Lely

Egyik istállóból a másikba menet, a Juno Bluetooth kapcsolat segítségével automatikusan képes az elektromos kapuk nyitására és zárására. A Bluetooth kapcsolat a takarmánykiosztó gép mobiltelefonon keresztül történő működtetésére is használható a Lely Control Plus rendkívül kifinomult intuitív operációs rendszer segítségével. Az előbeállítások alkalmazásával a gazdálkodó könnyedén hozhat létre és módosíthat útvonalakat a képernyőn navigálva.

A takarmány mennyiségét alapul véve a Juno automatikusan korrigálja az etetőrácstól való optimális távolságot. Ennek köszönhetően a Juno a folyosó teljes hosszában megfelelő mennyiségben juttat takarmányt; így a takarmány mindig a jószág rendelkezésére áll, akkor is, ha az nem egyenlő mértékben került elosztásra.

A takarmány mennyiségét alapul véve a Juno automatikusan korrigálja az etetőrácstól való optimális távolságot – fotó: Lely

A Juno további sajátossága az ütközésérzékelő, amelynek köszönhetően az adagoló működése azonnal megáll, ha az akadályba ütközik. Az ütközésérzékelő elektromos árammal is működtethető. Az áram nem okoz kárt sem a szarvasmarhának, sem az embernek, de megakadályozza, hogy a gép leálljon csak azért, mert a tehén megérintette. Az új Juno 2018. augusztus 31-től elérhető.