Szinte minden nap nálunk is elhangzik a környezetvédelem, a vegyszermennyiség minimalizálása, a precíziós gazdálkodás, és szinte minden hétre jut valami műszaki újítás. Kétségtelen, már ma is a mezőgazdaság és gépeinek forradalma zajlik, s talán nagyobb átalakulásnak lehetünk tanúi, mint az első gőzgépek és traktorok vagy más, motorizált betakarítógépek megjelenésekor.

Háttér és szempontok, kihívások

Ezen cikk középpontjában az önjáró és kisebb méretű függesztett permetezőgépek állnak, de érdemes szót ejteni a hozzájuk kapcsolódó fejlesztésekről és kihívásokról is.

A maximális hatékonyság érdekében egyre inkább előtérbe kerül az úgynevezett parlagfázis és a célzott „foltpermetezés“ kombinálása. A parlagi fázis fontos eszköz a hozampotenciál maximalizálására nedvességszegény környezetben, hogy biztosítsa a gyommentes állapot fenntartását, mert még az alacsony gyomsűrűség is káros lehet a módszer hatékonyságra. Az alacsony sűrűségű gyompopulációkra irányuló ismételt teljes felületű gyomirtós kezelés költséges, és árt a környezetnek.

gép

gép

Szántóföldi teszt függesztett szereléken és már önjáró roboton

A gyomirtók célzott alkalmazását a mérsékelten gyomos területeken jelenleg olyan érzékelőkkel szerelt eszközök segítik, amelyek az élő növényi szövetek klorofillfluoreszcenciáját érzékelik. A képalapú gyomfelismerési alkalmazás lehetőséget ad a haszonnövények közti gyomfelismerésre is.

A most bemutatott OpenWeedLocator (OWL) – kb. szabadon felhasználható gyomérzékelő – alkalmazás olcsó, könnyen hozzáférhető technológia a gazdák számára. Egy átfogó adatbázist hoztak létre, amely tartalmazza a szükséges kódokat és az összeszerelési utasítást, valamint a későbbiekben a rendszer későbbi hangolását és frissítését is.

Négy színalapú algoritmuson alapul a gyomfelismerés, de az OWL-t több mint hét különböző parlagterületi képpel tesztelték, különböző fényviszonyok közepette, valamint trágyázott és tarlófelületen egyaránt. A változó körülmények közt a négy algoritmussal hasonló eredményességgel és precizitással sikerült a gyomokat felismerni, 79 és 52 százalékos eredménnyel. Az egyes áttétekben a pontosság és a visszahívási értékek akár 92%, illetve 74%-osak, ami a színalapú rendszer potenciális gyomészlelési teljesítményét sugallja.

gép

A prototípus elektronikai lelke

Az OWL lehetőséget kínál a gyomirtási módszerek újradefiniálására azáltal, hogy lehetővé teszi a gazdák közössége által a technológiai továbbfejlesztést és kivitelezést a növényvédelmi ágazatban.

Mint látható, a kutatók és mérnökök célja, hogy az új kiegészítő módszer akár a már meglévő vagy a közeljövő permetezőgépein is egyaránt alkalmazható legyen, idő közben tett módosításokkal, frissítésekkel, megőrizve hatékonyságukat.

Forrás: www.github.com