A gyógynövények többsége a kertünkben, cserépben vagy balkonládában is megél. Éppen ezért tulajdonképpen semmilyen akadálya nincs annak, hogy megpróbálkozzunk a termesztésükkel, melyet gyógyhatásaikkal fognak meghálálni nekünk.

Azonban mindig legyünk körültekintők, és mielőtt használni kezdenénk őket, kérjük ki szakorvos véleményét, és győződjünk meg róla, hogy nem vagyunk allergiásak az adott gyógynövényre! Legyünk tisztában a hatásokkal és az ellenjavallatokkal, és persze azzal is, hogy hány éves kortól lehet alkalmazni őket. De ha semmi akadály nem merül fel, mindenképp éljünk a segítségükkel!

1. A körömvirág

A körömvirág a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozik. Nevét onnan kapta, hogy a magja nagyon hasonlít a köröm ívéhez. Virágai átmérője 6 cm körüliek, mely virágok sárga és narancssárga színűek. Kora tavasztól az első fagyokig nyílik.

A körömvirág Dél-Európában őshonos, egyéves növény. Gyönyörű virágaival akár cserépben, akár a kertben nagyon jól mutat. A kertbe ültetve elűzi a gyökérfonal férgeket, de távozásra készteti még a levéltetveket is. A belőle készült főzet elpusztítja a csigákat, azonban számunkra egyáltalán nem mérgező. Sőt, fűszerként használva csodás, sárga színt kölcsönöz az ételeinknek, és kellemesen csípős ízt ad nekik.

körömvirágok egymás mellett

A körömvirág nem csak szép, de egészséges is. Fotó: Pixabay

Tea formájában gyulladáscsökkentő, sebfertőtlenítő és  vérzéscsillapító, mely kiváló a visszér, az aranyér, a napégés, a rovarcsípések, a pattanások és fekélyek kezelésére, de bőrkeményedések esetén is alkalmazni szokták. Friss levei hatásosak műtéti hegekre öregkori májfoltokra és lábgombára.

Virágának forrázata megkönnyíti az emésztést, lázcsillapító és látásjavító is egyben, hiszen tisztítja a szemfenék ereit. Fogíny ápolására is szokták használni a belőle készült szájvizet, és mivel képes az ösztrogénhormon termelésének stimulálására, menstruációt elősegítő hatása is van.

Külsőleg visszérgyulladásra, sebek és bőrelváltozások gyógyítására használják, de hegesítő tulajdonságai miatt kiválóan alkalmas zúzódásoknál, ekcémák, kelések és bőrgyulladások kezelésére is. Mivel a körömvirágnak viszketéscsillapító hatása is van, rovarcsípések esetén is alkalmazható.


Így legyen körömvirág a kertedben

A körömvirág egyáltalán nem támaszt teljesíthetetlen igényeket felénk, ha az ültetéséről van szó. Tulajdonképpen bárhol megterem. Akár a félárnyékos helyeken is megmarad, de fontos számára, hogy a talaj jó vízáteresztő képességű legyen. Azonban a legjobban a napfényes helyeket szereti.

Magról tudjuk szaporítani. A magokat egymástól 30 cm-re vessük el. Ne lepődjünk meg, ha sárga tengerként az egész kertben átveszi az uralmat, így, ha ezt nem szeretnénk, érdemes figyelni, és kordában tartani terjeszkedő szokásait.

Ráadásul a körömvirág még a hideg időjárást is elviseli. Sőt, ekkor a legszebb. Ahogy közeledünk a nyárhoz, úgy csökken virágainak száma, majd le is áll a virágzás. Ha tehetjük, csípjük le a bimbóját, és nyáron vessük el a magokat, így egészen biztosan gyönyörködhetünk a csodás, sárga virágokban télen is.

2. Menta

A menta nem csupán a limonádét teszi még finomabbá, de kiváló gyógynövény is. Ráadásul olyan könnyen megterem, hogy inkább azt kellene leírnunk, mit tegyünk, hogy ne legyen mentánk. Ha a mentán múlna ugyanis, minden kertben megvetné a gyökereit, és el is foglalná az egész területet.

A mentát egy anyanövényről leválasztott gyökeres szárdugványról vagy magról is szaporíthatjuk. Olyan helyet válasszunk neki, ahol elegendő napfény éri. Ha lakásban tartjuk, ne tegyük a fűtőtest közelébe, és gondoskodjunk róla, hogy rendszeresen jusson vízhez.

Ha a növény eléri a 15 cm-es magasságot, mindig vágjuk vissza. Így dús és bokros lesz, ráadásul a vágás miatt mindig friss levelekhez juthatunk. Azonban soha ne vágjunk le a növényről az egyharmadánál több levelet egyszerre.

Ha kint van a kertben a menta, akkor télen, a fagyok előtt, vágjuk vissza, majd a tövet takarjuk be szalmával, vagy falevelekkel, így akadályozva meg, hogy a gyökér károsodjon a téli mínuszoktól.

menta

A menta a limonádékat is finomabbá varázsolja. Fotó: Pixabay

Illata energiával lát el minket, ugyanakkor nyugtató hatása is van. A borsmenta a menta legelterjedtebb fajtája, melyből illóanyagot és teát készítenek a leggyakrabban. A menta segíti az emésztést, hiszen gazdag antioxidánsokban és fitotápanyagokban, melyek nagyon jót tesznek a gyomornak. A fejfájásban is segítségünkre van, erős illata pedig csökkenti a hányingert. Sőt, még a csuklás is elmúlik, ha elrágcsálunk pár mentalevelet.

Az immunrendszert is segíti, gazdag foszforban, kalciumban, C-, D- és E-vitaminban, valamint kis mennyiségben B-vitamin komplexet is tartalmaz. A menta illata sikeresen javítja a hangulatunkat és energetizáló hatással van ránk. Sőt, a stresszt is képes csökkenteni.

3. A kamilla

A kamilla nem véletlenül a nagymamáink kedvence, hiszen sok bajra gyógyír, ráadásul az illata és az íze is pazar. A kamilla magjait 3 mm mélyre érdemes elültetni, 15 cm távolságra egymástól. A kamilla nem igényes a talajra, de rendszeres öntözésre van szüksége ahhoz, hogy virágozzon. Habár egynyári növény, képes saját magától szaporodni.

kamillatea

A kamillából készült tea finom és egészséges. Fotó: Pixabay

A virágait érdemes kora reggel leszedni, mielőtt még a napfény hatására csökkenne a bennük lévő illóolaj mennyisége. A kinyílt virágokat ollóval vágjuk le, majd szárítsuk meg. A kamilla elriasztja a repülő rovarokat, a borsmenta mellé ültetve pedig felerősíti annak ízét. A kamillát különféle kozmetikumokban, ételek díszítőjeként is használják, de gyógyászati célokra is kiváló. Nyugtató fürdő készíthető belőle, de kiváló friss salátákhoz, és teaként is megállja a helyét.

A teának izomlazító és görcsoldó hatása van. A kamilla gyulladáscsökkentő, de a vele történő langyos borogatás kiváló szem- és kötőhártya gyulladás esetén. Segít eltüntetni az árpát is a szemünkről, és nyugtatóan hat a fáradt szemekre. Sebgyógyító és hámosító hatása is van, és az afták ellen is jó, ha öblögetése használjuk. De biztosan emlékszünk a kamillás inhalálása is gyermekkorunkból, hiszen megfázás ellen is kiváló. Csillogóvá varázsolja a hajat, különösen a szőkét.

A kamilla, a menta és a körömvirág tehát védi egészségünket, így érdemes közel tartani magunkhoz.