A nyári limonádék szinte elképzelhetetlenek menta nélkül. De ezt a kiváló gyógynövényt az év minden évszakában érdemes bevetnünk. Ráadásul, mivel termesztése nagyon egyszerű, bárki tarthat belőle otthon is, akár a kertben, akár a cserépben, így egész évben frissen áll a rendelkezésünkre.

Ha szeretnéd, hogy mentád legyen

Igazából, ha őszinték szeretnénk lenni, inkább azt kellene leírnunk, mit tegyél, hogy ne legyen mentád, mert a menta olyan nagyon ragaszkodó, hogy ha rajta múlna, minden kertbe megvetné a gyökereit, és el is foglalná az egész területet. Sekélyen futó, erős gyökérzetének köszönhetően ugyanis a menta nagyon gyorsan terjed. Ha nem szeretnéd tehát, hogy az egész kertet ellepje, akkor inkább virágládába, vagy cserépbe ültesd.

A mentát egy anyanövényről leválasztott gyökeres szárdugványról vagy magról is szaporíthatod. Olyan helyet válassz neki, ahol elegendő napfény éri. Ha lakásban tartod, ne tedd a fűtőtest közelébe, és gondoskodj róla, hogy rendszeresen jusson vízhez.

menta levél ital

A menta szinte bárhol megterem. Fotó: 123rf.com

Ha a növény eléri a 15 cm-es magasságot, mindig vágd vissza. Így dús és bokros lesz, ráadásul a vágás miatt mindig friss levelekhez fogsz jutni. Ha nem szeretnéd, hogy túlzottan elszaporodjon, a bimbós hajtásvégeket is vágd le. Azonban soha ne vágj le a növényről az egyharmadánál több levelet egyszerre.

Bár lakásban tartva egész évben rendelkezésedre áll, ha mégis odakint hagyod a téli időszakra, előtte szárítsd meg a szárral együtt levágott leveleit, így nem kell nélkülöznöd a hideg hónapokban sem. A leveleket kösd csokorba és akaszd fel, fejjel lefelé. Ügyelj rá, hogy a megszáradt mentalevelek törékennyé válnak, így ilyenkor tedd egy műanyag tasakba, vagy üvegbe.

Ha kint van a kertben a mentád, akkor télen, a fagyok előtt, vágd vissza, majd a tövet takard be szalmával, vagy falevelekkel, így akadályozva meg, hogy a gyökér károsodjon a téli mínuszoktól. Ha pedig télen nem csak szárítva, hanem frissen is szeretnéd használni, egyszerűen áss ki egy tövet, ültesd cserépbe, és vidd be a konyhaablakba. Tavasszal pedig nyugodtan ültesd ki, amikor már elmúltak a fagyok.

Ezért jó a menta

A menta rendkívül sokoldalú fűszernövény, amelyet rengeteg étel és ital elkészítéséhez használhatunk. Nagyon jó ízt ad a halételeknek, de a bárány és a csirkeételek is nagyon ízletessé válnak tőle. Kitűnő a burgonya mellé, de gyümölcslevest és desszerteket is ízesíthetünk vele. Csodás társa a különböző alkoholos és alkoholmentes koktéloknak, teáknak, és a limonádét is nehezen tudjuk elképzelni nélküle.

Illata energiával lát el minket, ugyanakkor nyugtató hatása is van. Nagyon sokféle mentával találkozhatunk. A gyömbér illatú menta sötétzöld levelei sárga mintázatúak, virágai pedig a levenduláéhoz hasonló színben pompáznak. Levelei gyömbér ízűek, így igazán különlegessé varázsolják italainkat és ételeinket.

A borsmenta a menta legelterjedtebb fajtája, melyből illóanyagot és teát készítenek a leggyakrabban. Nem csak finom, de hasznos is, hiszen a belőle készült tea segít torokfájás esetén, de akkor is számíthatunk rá, ha alvászavarral, vagy gyomorfájdalmakkal küzdünk.

menta limonádé

A menta finommá teszi az italunkat, melynek elfogyasztása után még el is rágcsálhatjuk. Fotó: 123rf.com

A csokoládémenta kitűnő a különféle desszertekben, míg a fodormenta hasonló a borsmentára, de aromája kevéssé intenzív. A mentából létezik almaillatú, melynek kékeszöld levelei és szőrös szára van, és ananászillatú, melynek tarka, fodros levelei vannak, az íze pedig igazán egzotikus.A mentát friss, kellemesen mentolos illata és aromája miatt nagyon sok higiéniai és kozmetikai termékben használják fel, így találkozhatunk vele szájvizekben, kenőcsökben, fogkrémekben és még  fürdőtermékekben is.

A menta, azon túl, hogy nagyon finom illata és íze van, az egészségünkre is jó hatással van. Segíti az emésztést, hiszen gazdag antioxidánsokban és fitotápanyagokban, melyek nagyon jót tesznek a gyomornak. Friss illata gyorsan nyálképzésre ösztönöz minket, amely megindítja az emésztőenzimeket, megkönnyítve így az emésztés folyamatát. A benne található mentol szintén jót tesz a gyomornak, így egy nehezebb étkezés után bátran fogyasszunk el egy csésze mentateát, a problémák megelőzése érdekében.

A menta a fejfájásban is segítségünkre van, erős illata pedig csökkenti a hányingert. Sőt, még a csuklás is elmúlik, ha elrágcsálunk pár mentalevelet. Ennek oka, hogy a mentol oldja a görcsöket. Ha cikkünk vége felé közeledve már nem emlékszel rá, mit is olvastál a mentáról írásunk elején, akkor szintén a menta segítségét kell kérned, hiszen aromaterápiás felhasználása javítja a memóriát és ébren is tart minket. Megfázás esetén segít az eldugult orrnak is, és visszaállítja a zavartalan légzést. Nyugtatja a torkot, így segít leküzdeni a köhögést is. Sok mellkasra kenhető balzsam alapanyaga a menta, éppen ezek miatt a tulajdonságai miatt.

De még a fogyásban is számíthatunk rá, hiszen serkenti az emésztőenzimek működését, amelyek energiává alakítják át az elfogyasztott zsírt. A menta segítségével azonban a zsír nem tud elraktározódni, hanem energiává alakul át. Az immunrendszert is segíti, gazdag foszforban, kalciumban, C-, D- és E-vitaminban, valamint kis mennyiségben B-vitamin komplexet is tartalmaz.

A menta illata sikeresen javítja a hangulatunkat és energetizáló hatással van ránk. Sőt, a stresszt is képes csökkenteni. Aromája kis mennyiségű szerotonint szabadít el az agyban, ezáltal tűrjük jobban a minket ért nyomást. A leheletünket is javítja, szájvízként alkalmazva, hiszen antibakteriális és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. A mentalevéllel közvetlenül is bedörzsölhetjük a fogainkat és az ínyünket, de egy kis mentarágcsálás is nagyon sokat segít, nem véletlenül tartalmaz a rágógumik nagy többsége is mentát.