Az ilyen kert gyakorlatilag önellátó, minimálisan kell beleavatkoznunk a működésébe.

A permakultúrás kert az ökológiai, természetes folyamatok utánzása a kertben

A permakultúrás kert az ökológiai, természetes folyamatok utánzása a kertben – fotó: Shutterstock

1. Ágyásformák a permakultúrás kertben

A permakultúra ágyásformái között több különbözőt találunk, de mindre igaz, hogy az ágyások több felületet biztosítanak a termesztésre, mint a hagyományos, szabadföldi ágyások. A permakultúra nagyon kedveli a kerek vagy ovális formájú domboságyásokat, de előnyben részesíti a hagyományos termesztéssel szemben a magaságyásokat is. Egyesítve a kettőt, akár kör formájú magaságyást is készíthetünk.

Az ágyásokat sok esetben nagyobb méretű kövekkel teszik körbe, sőt, a közepére is előszeretettel raknak egy vagy két nagyobb követ. Ezek célja, hogy napközben magukba szívják a nap melegét, éjszaka pedig visszasugározzák a hőt a termesztett növények számára. Ez kora tavasszal és ősszel, amikor már hűvösek az éjszakák, rendkívül kedvező a növényeknek.

A gyógynövényspirál, valamint a mandalágyás minden szemet magára vonz a kertben

A gyógynövényspirál, valamint a mandalágyás minden szemet magára vonz a kertben – fotó: Shutterstock

Kedvelt ágyásforma a kulcslyukágyás vagy másik nevén mandalaágyás, amelynek középpontjában sok esetben egy komposztáló van elhelyezve. A komposztáló folyamatosan hasznos tápanyagokkal látja el a vegyeskultúrában termesztett növényeket. A meghatározott geometriai formákban megépített mandalaágyás középpontjában komposztáló helyett lehet egy kör alakú járdarész kialakítva, de akár egy különleges növényt is ültethetünk ide vagy szökőkúttal díszíthetjük az ágyás közepét.

2. Ne csak vízszintesben gondolkodjunk, kertészkedjünk függőlegesen

Minél kisebb egy kert, annál inkább érdemes a függőleges kertészkedésben gondolkodnunk, amellyel akár megkétszerezhetjük a növénytermesztésre alkalmas területet. A függőleges kertészkedés során két legyet üthetünk egycsapásra: a házfalakat, kerítéseket haszonnövényekkel befuttatva a dekoratív megjelenés mellett bőséges szüretre is számíthatunk. Az ilyen helyekre tökéletes választás a futóbab, a borsó vagy a színes és ízletes virágairól ismert sarkantyúka, amelynek virágai mellett a levelei is ehetőek. De ültethetünk akár futórózsát, szőlőt vagy kordonfának alkalmas gyümölcsfákat is.

Függőleges ágyásokat raklapokból is készíthetünk, amelyben különböző zöldségféléket, fűszernövényeket termeszthetünk. Az ágyásokat a raklap alsó talpdeszkájánál alakítsuk ki. Ehhez a raklap mellett szükségünk lesz tófóliára és tűzőgépre. Miután a tófóliát méretre vágtuk a raklap méreteihez igazodva, csíkokat vágunk belőle, amelyeket a tűzőgép segítségével rögzítünk az alsó és oldalsó talpdeszkákhoz. A raklap legalsó talpfájára nem szükséges fóliát tennünk, ha a raklapot a termőföldre helyezzük. Ide ültessük majd a legvízigényesebb növényeket, a középső ágyásba a közepes vízigényű, míg legfelülre a szárazságtűrő növények kerüljenek.

3. Készítsünk rovarhotelt, mert minél sokszínűbb a kertünk rovarvilága, annál egészségesebbek lesznek a növényeink

A kertben élő hasznos élőlények sokszínűsége meghatározó a permakultúrás kertben. A sűrű aljnövényzet, a sövény, a sűrűn telepített csalános, a hetykén összeállított farakás, a kertben elhelyezett kisebb-nagyobb kövek, a kerti tavak, medencék és a virágzó növények ültetése mind a kertünkbe vonzzák a rovarokat.

Rovarhotel, más néven darázsgarázs

A rovarok számára nagyon fontos, hogy legyen a kertben megfelelő búvóhely – fotó: Shutterstock

Rovarhotel vagy másik nevén darázsgarázs készítésével szintén hasznos rovarok érkeznek majd a kertünkbe. Az ilyen házikó elkészítése nem igényel nagy kézügyességet, a gyerekekkel közösen igazán jó programlehetőség. A rovarhotel fontos eleme, hogy az összeállításhoz gyűjtsünk össze minél több természetes anyagot. Kellenek majd kisebb-nagyobb gallyak és ágak, nád, bambusznád, fakéreg, különböző száraz termések, száraz virágok, szalma, kavicsok, lyukas tégla. Minél többféle anyagot választunk, annál többféle lakóra számíthatunk.

A rovarhotelt napos, meleg, esőtől és széltől védett helyre tegyük. A házikó alapja egy stabil, vízálló váz legyen, amit a talajra téve téglából, kövekből, épület falára rögzítve fából célszerű készíteni. A talajra és a magasabbra helyezett rovarházikó más-más összetételű rovarközösségeket vonz majd a kertünkbe.

4. A fenntartható kertben akkumulátoros gépekkel tartsunk rendet

A permakultúrás, természetközeli kert minimális gondozást igényel, de van néhány kerti szerszám és gép, ami a fenntartható kertben is segítségünkre lesz. Ilyenek például a lengőkapa és az ásóvilla, de ide tartoznak a könnyű, akkumulátoros fűrészek is, amelyek jól jönnek a rovarhotel, a raklapágyás vagy éppen a magaságyás összeállításánál. Az akkumulátoros kerti gépek használata azért is ajánlott a természetközeli, sok élőlénynek otthont adó kertben, mert gyakorlatilag zajmentesen működnek. Így nem csak a szomszédokat, de a kertben élő kisebb-nagyobb állatokat sem fogjuk zavarni.

Sokan a biztonságosabb munka miatt teszik le a voksukat az akkumulátoros gépek mellett, mert az elektromos gépekkel szemben az akkumulátoros gépek esetében nem kell folyamatosan a hosszabbító kábelére ügyelnünk és hálózati csatlakozónak sem kell lennie a közelünkben.

Akkumulátorcsere fűnyíróban

A fejlett technológiának köszönhetően az akkumulátorok hosszú távra szólnak – fotó: STIHL

A környezetkímélő kerti gépek vásárlása hosszú távú befektetés, mert az akkumulátorok hosszú ideig, akár 7 évig használhatók. Fontos, hogy az elhasznált akkumulátorokat kihelyezett gyűjtőhelyeken adjuk le, mert a nem megfelelően gyűjtött akkumulátorok a talajba és a vizekbe kerülve veszélyt jelentenek a természetre. Az akkumulátoros gépek vásárlásakor sokat spórolhatunk, ha olyan akkumulátort választanunk, amely egy adott gépcsaládon belül minden géppel használható. Így nem szükséges minden egyes géphez külön akkumulátort vennünk.