Ausztráliában a csigák évről évre óriási (mintegy 6 millió dolláros) károkat okoznak az ország gabonavetéseiben, és különösen a tengerparti, illetve nagyobb csapadékkal ellátott körzetekben erősen lerontják a termesztés jövedelmezőségét – olvashatjuk az adelaide.edu.au hírportálon.

csiga

A legyek nőstényei a kúpos csigák házának külső oldalára élő lárvákat raknak, amelyek bekúsznak a csiga belsejébe – fotó: pixabay.com

Helyi kutatók ennek elhárítására különböző parazita legyek állományait telepítik a gabonavetések körzetébe. Az illetékes hatóságok 20 évvel ezelőtt engedélyezték az ilyen legyek szabadba bocsátását az országban.

Ezek egy részét jelenleg helyben szaporítják, az Adelaide-i Egyetem, valamint a Dél-Ausztráliai Kutató- és Fejlesztési Intézet (SARDI)  szaktanácsadói által szervezett védekezési programok keretében azonban Franciaországból származó húslegyeket (Sarcophaga villeneuveana) és egyéb parazitákat is bevetnek.

Ezek alkalmazásával a kártevő csigák túlszaporodott állományát már eddig is lényegesen sikerült gyéríteni.


Amint Dr. Kym Perry, az Adelaide-i Egyetem projektvezetője elmondta, az ilyen legyek nőstényei a kúpos csigák házának külső oldalára élő lárvákat raknak, amelyek bekúsznak a csiga belsejébe, és felemésztik a gazdát, majd felnőtt légyként repülnek ki.

Más parazita légypopulációkat a SARDI és a CSIRO  a 2000-es évek elején nagy tömegben szaporított a franciaországi Montpellier közelében, és Ausztráliába szállítva kiengedte a Yorke félszigeten, ahol azóta megtelepedtek, és elterjedtek.