A július az egyik legmelegebb nyári hónap. Ennek ellenére nem tétlenkedhetünk, hiszen nagyon sok a kerti teendő ebben a hónapban. Nem is beszélve a lehetőségről, hogy megduplázzuk a kertet a másodvetés segítségével.

Így, akár folyamatosan van veteményesünk, akár idáig lemaradtunk róla, kapunk egy második esélyt, hogy két kezünk munkájával kerülhessenek friss és finom zöldségek és gyümölcsök az asztalunkra.

Ezek a kerti teendők csakis rád várnak a héten

Persze az sem árt, ha be tudod vonni a családtagokat is a munkába, mert unatkozásra nem hagy időd a kert ebben az időszakban. Úgyhogy ha július, akkor irány a kert!

Ha nyár, akkor uborkaszezon

Ha idáig nem volt uborka a kertedben, akkor most még változtathatsz ezen. Még most is elvetheted a magjait, és így lehet végre saját termesztésű uborkából, saját készítésű kovászos uborkád!

A vetésénél figyelni kell rá, hogy a sortávolság ne legyen kevesebb, mint 100-140 cm, a tőtávolság pedig körülbelül 20-30 cm legyen, hiszen az uborkának sok helyre van szüksége. A magot nem szabad túl mélyre vetni, elég csupán 3-4 cm mélységet biztosítani számára. Az uborka nagyon vízigényes, azonban a sok öntözést gyors fejlődéssel hálálja meg.


Rendszeresen szüreteljük az uborkákat, hogy ezzel a növényt újabb virágzásra késztessük. Készítsünk az uborka számára támaszt, hogy az indák ne a földön heverjenek. Ehhez elég akár néhány ágat letűzni a földbe, és hagyni, hogy az indák felkapaszkodjanak, de akár csinos kis létrát is építhetünk neki. Sőt, ha nincs helyünk, hogy oldalra terjeszkedjen, akkor irány az ég felé! A legtöbb növényt ugyanis fel is tudjuk futtatni, így jóval kevesebb helyet fog foglalni.

kert zöldség

A július még alkalmas arra, hogy másodvetésben zöldségek teremjenek a kertünkben. Fotó: Shutterstock

Szárítva az igazi

levendulát most kell levágni és szép csokorba kötve megszárítani. Így nem csupán illatosíthatunk vele, de a molyok kedvét is el tudjuk venni attól, hogy megdézsmálják kedvenc pulóverünket.

Érik a barack is

A gyümölcsök sokasága érik most be, így többek között a a kajszibarack is. A te kertedben is van belőle? Várd meg, amíg tökéletesen beérik, és csak akkor szedd le. Ezután pedig eljött a befőzés ideje!

Duplázd a tétet

Ne maradj le a júliusi másodvetésről, és duplázd meg a tétet, na meg a kertet! Az ágyásaid fele ilyenkor már amúgy is üres, hiszen leszüretelted a zöldborsót, a hónapos retket, a fejes salátát és a spenótot is, így hát ne engedd, hogy a gyomok felüssék szemtelen kis fejüket, és újult erővel láss neki a vetésnek.

Ehhez először is ki kell tisztítanod az ágyásokat, vagyis el kell távolítanod belőlük minden gyomot és növényi maradványt. Fontos, hogy frissítsd is fel a talajt. Ha kötött agyagos talajod van, akkor érdemes érett komposztot, ha laza, homokos a talajod, akkor rostos tőzeget, vagy istállótrágyát alkalmaznod.

Ezután ásd fel és tedd porhanyóssá az ágyásaidat, majd kezdődhet is a vetés. Mindenképp olyan növényekben gondolkodj, amelyeknek rövid a tenyészidejük, hogy még a fagyok előtt szüretelhess. A legjobb választás erre az uborka, a zöldbab, a burgonya, a cékla, a csemegekukorica vagy a póréhagyma. Az őszi és a téli retek is kitűnő választás, hiszen mindössze 100 napos a tenyészidejük.

A gömb alakú müncheni sörretek, vagy a fekete erfurti retek is dúskál vitaminokban, így akár mindkettőnek keress helyet az ágyásokban.

Érik a szőlő, hajlik a vessző

A szőlő is igényli a törődést. Biztosítsd hát a szőlőszem kezdemények számára a zavartalan napozást, hogy elegendő fényhez jutva cukrokat és savakat termeljenek, amelyektől a csodás zamatukat nyerik. A tőkén egymáshoz túl közel lévő, fürtöket nem viselő hajtásokat törd le tőből.

A legkorábbi csemegeszőlők érését is felgyorsíthatod, ha az árnyékoló leveleket lecsíped. Mivel a szőlő nem utánérő gyümölcs, a leszüretelt fürtök már nem érnek tovább, így nagyon fontos, hogy kellő időben dönts a szüretelésről.

Ne engedd át a hatalmat

Ne hagyd, hogy a krumplibogár átvegye az uralmat. Nekik ugyanis ez az igazi fesztiválszezon, és éjt nappallá téve kártékonykodnak a kertedben. A legegyszerűbb, de nem túl gyors módszer, ha egyesével távolítod el őket a növényeidről, akár kifejlett bogár formájában, vagy a levelek fonákján található tojáscsomók és lárvák elpusztításával.

kert veteményes

A kert sok munkát ad, de rengeteg zöldség és gyümölcs teremhet meg benne, és persze csodás virágokban is gyönyörködhetünk. Fotó: Shutterstock

Metsző éles logikával

A nyári metszés sem maradhat el. Az alma-, a birs-, a cseresznye-, az eper-, az őszibarack-, a nektarin-, a körte-, a sárgabarack- és a szilvafát metszheted meg ilyenkor. A nyár az egyetlen ideális időszak a szilva, a cseresznye, a meggy, valamint a ringló metszésére, hiszen ezeken a gyümölcsfákon a lilás réteggomba fokozottabban terjed el. A gombaspórák a metszésfelületeken megtapadva megbetegítik a fát. A spórák a legkevésbé a gyümölcshozástól egészen augusztus végéig aktívak, és ilyenkor a sebgyógyulás is sokkal gyorsabb.

A nyári metszés azonban nem olyan, mint a tavaszi vagy az őszi. Csak a friss hajtásokat kell ilyenkor megritkítani, és ezzel sokkal jobb terméshozamot érhetünk el. Ezen kívül a korona méretét is befolyásolni tudjuk, ha folyamatosan karban van tartva. Könnyebben járja át a levegő és a napfény, így rengeteg betegséget és fertőzést tudunk megelőzni, és a termés is gyorsabban és egyszerre fog beérni, hiszen egyformán éri majd a fény.

Minden ág végén érdemes levágni az idei friss hajtásokat. A vágást közvetlenül egy levél felett végezzük el, mert így tudjuk elősegíteni az oldalhajtások fejlődését, és megakadályozni, hogy a gyümölcsfa törzsétől eltávolodó, hosszú, egyenes ágak nőjenek.

Mivel az oldalhajtásokon nőnek majd a következő évben a gyümölcsök, fontos a ritkításuk, hiszen ha rövidek és erősek, az garantálja a jó termést jövőre. A friss hajtásokat a tövük utáni harmadik levél után közvetlenül vágjuk le. Azoknál az ágrészeknél, ahol a gyümölcshozó rész felett friss hajtásokat találunk, az el nem fásult részt vágjuk le úgy, hogy a gyümölcskezdemény fölött még legalább egy-két levél maradjon.

A vízre szükség van

Az öntözés sem maradhat el. De ne feledkezz meg a gyümölcsfákról sem, hiszen ha rendszeresen öntözöd őket, akkor nem csupán a termés lesz ízletesebb és nagyobb, de hullani sem fog annyira.

Hull a szilva a fáról

Gyomtalanítsd a gyümölcsfák környékét, és szedd össze a lehullott gyümölcsöt is, hiszen ha a talajon hagyod, az melegágya lehet a későbbi betegségeknek. A hullott gyümölcs összegyűjtésével a molyos, moníliás gyümölcsök nem tudják tovább terjeszteni a betegségeket és a kártevőket. Azonban a most még éretlenül lehullott gyümölcs nem alkalmas cefrézésre, hiszen alig van benne cukor.

A jó kertész a fáját ritkítja

A télikörte- és almafajták esetében gondolj a gyümölcsök ritkítására. Így, bár kevesebb lesz a termés, de azok jóval nagyobbak és ízletesebbek lesznek. Egy bogernyőben csak két-három gyümölcskezdeményt hagyj, a többit távolítsd el.

Tudjuk, hogy rengeteg a munkád, és legszívesebben egész nap a kertedben lennél, de óvd magad a forróságban, és csak korán reggel és késő délután végezd el a szükséges feladatokat. A déli órákban pedig inkább olvass minket!