A következő napokban, hetekben nagyon sokan kezdenek neki a kerti munkálatoknak, de ne felejtsük, hogy nemcsak a kertben található renoválandó, megszépítendő zöldfelület, hanem a családi házak, társasházi épületek előtti utcafronti részeken is.

Az utcafronti növényzet gondozása is fontos, hiszen ez a terület határozza meg az utca látképét, ez adhatja ez első kellemes benyomást a betérőknek vagy az épület, ház előtt elhaladóknak. A közterületi földsávok rendben tartása nem csupán az utcakép szépségéhez járul hozzá, de bizonyítottan emeli az ingatlanárakat, növeli a környék presztízsét!

Hogyan ápoljuk a pázsitot?

A leggyakrabban az úttest és a járda közötti részek pázsittal vannak fedve. Ezt a fűfelületet a kerti gyephez hasonlóan kell felújítani, vagyis praktikus egyszerre elvégezni a két terület felfrissítését, erre a március a legalkalmasabb. A gyepfelületről távolítsuk el a szennyeződéseket, növényi törmeléket, kavicsokat, egyéb idegen tárgyakat.

A tél valószínűleg nyomott hagyott a pázsiton, jó eséllyel foltokban kikopott, elhalt. A hiátusok pótlására a fűmagvetés az olcsóbb megoldás, aminek hátránya, hogy hosszabban tartó művelet, míg gyepszőnyeg lefektetésével azonnal használható és díszítő felület nyerhető, ez azonban jóval költségesebb eljárás, érdemes csak kisebb felületeknél alkalmazni. Fűmag használata esetén hasznos pár karóval és néhány méter madzaggal körbekeríteni a friss vetést, hogy a járókelők ne tapossák szét azt.

ház

Nemcsak a kertben található renoválandó, megszépítendő zöldfelület, hanem a családi házak, társasházi épületek előtti utcafronti részeken is – fotó: Pixabay

Hogyan metsszük meg a díszfüveket?

Március elejétől már időszerű a gyakran ültetett és utcafrontokon kifejezetten kedvelt díszfüvek metszése is. Körülbelül térdmagasságig érdemes visszavágni ezeket a növényeket, hogy pár hónap múlva teljes pompájukban díszeleghessenek. Nem szabad félni a radikális visszavágástól, ezzel nem ártunk a növénynek!

Amennyiben eddig nem volt díszfű az utcafronton, érdemes megfontolni a telepítését, mert a legtöbb faj fiatal korában jellegtelen külsejű, így nem csábítja a növénytolvajokat, kifejlődve pedig nehéz kiszedni, ráadásul egyes fajok levelei élesek, recések, így teljesen lopásbiztosak.

Az egyik legnépszerűbb faj a pampafű, ami azonban nagy helyigényű, szűkebb területekre kisebb méretű díszfüveket érdemes keresni, a választék széles, minden mérettartományban van elérhető típus!

Gondozásmentes ágyás

Sokan színes, mutatós virágokkal díszítik az utcafronti területet, ebben az esetben érdemes úgy kialakítani az ágyást, hogy minél kevesebb gondozást igényeljen, így jó ötlet a geotextiles fedés, majd a mulcsolás, például díszes fakéreg zúzalékkal vagy zúzott kővel.

Az előzőleg felásott, majd síkká alakított, tömörített talajra egy-két rétegben fektessünk geotextilt, amit a széleken rögzítsünk leszúrható fixáló elemekkel vagy például díszkövekkel, dekoratív téglákkal. Erre jöhet a mulcs, majd pedig a geotextilen keresztül – arra X alakú nyílásokat vágva – ültethetünk különféle növényeket, lehetőleg szárazságtűrő évelőket. Az így kialakított ágyás szinte teljesen gyommentes lesz, a mulcs miatt kevesebb öntözésre lesz szükség, a homogén alapfelület pedig kiemeli majd a virágok, dísznövények szépségét, vagyis tartósan szép látvány érhető el.

mulcs

A mulcs miatt kevesebb öntözésre lesz szükség – fotó: Pixabay

Milyen szempontok alapján válasszunk fát a járda mellé?

Sokan fát is ültetnek a járda mellé a portájuk előtt, ilyenkor azonban alaposan meg kell fontolni, hogy milyen fajt telepítünk, tartózkodni szükséges a szemetelő, törésre hajlamos fáktól, valamint házfalhoz, kerítéshez se kerüljön túl közel fa, mert a gyökérzet esetleg kárt tehet az épített elemekben, vagy a nagy lombozat akadályozhatja a kilátást, esetleg a hajtások belenőhetnek a légvezetékekbe.

Az utcafronti faültetés másik szempontja, hogy a közterületnek minősülő utcai területre kerülő fa a közterület gondozójának, vagyis jellemzően az önkormányzatnak a tulajdonába kerül, így annak későbbi kivágásához vagy akár csak radikális metszéséhez engedély kell majd! Érdemes tehát körültekintően választani és alapos átgondolás után ültetni, évekkel később ugyanis a gondot okozó nagy méretű növény nem szanálható saját hatáskörben.

A fák helyett sokszor hasznosabbak a sövényfélék, melyek hatékonyan elválasztják, megvédik a járdát az úton közlekedő autóktól, felfogják a járművek által felkavart por egy részét, és hatékonyan jelzik a parkolni vágyóknak a területhatárokat. A sövénytelepítés ideális időszaka a tavasz első fele, a most elültetett cserjék a nyárra már lombosak, funkcionálisak lehetnek!