A szakértői hozzászólásokért kattintson a fotóra!
|
Szabó Balázs
Agromag Kft.
A tavaszi növényvédelmi munkálatok a határban már teljes lendülettel zajlanak, a tavaszi vetések is befejeződtek. Az idei szezon már az induláskor számos kihívást tartogatott a gazdálkodók számára. Bár ősszel az ország nagy részére érkezett csapadék, annak mennyisége nem volt mindenhol elegendő, és a tél, valamint a tavasz eleje is szokatlanul száraznak bizonyult. A vízhiány miatt a növények fejlődése vontatott volt, amit tovább nehezített az április végi és májusi hideg időjárás – helyenként fagyokkal.
A fagy okozta károsodás sokféle módon jelent meg a kalászos gabonák állományaiban, és látványos élettani tüneteket eredményezett. A fagy során a növényi sejtekben lévő víz megfagy, jégkristályok alakulnak ki, amelyek mechanikailag roncsolják a sejtmembránokat. Ez sejtpusztulást, szöveti elhalást és a növény vízháztartásának felborulását okozza. A károsodott növényeken gyakori tünet a levélszélek barnulása, csúcsi száradás, hajtáselhalás, illetve a növekedés lelassulása.
Különösen érzékeny a növény a bokrosodás és a kalászolás időszakában. Előbbi esetben a főhajtás elhalása miatt a mellékhajtások átvehetik ugyan a fejlődés irányítását, de ezek általában gyengébbek és kevesebb termést hoznak. A kalászolás és virágzás alatti fagy viszont még súlyosabb következményekkel járhat: károsodhatnak a kalászkák és virágok, csökkenhet a termékenyülés, és végül üres kalászok, kevesebb szemtermés alakulhat ki.
A fagyérzékenységet számos tényező befolyásolja: a fajta genetikai fagytűrése, a fejlődési állapot, a fagy időtartama és intenzitása, valamint a talaj nedvességtartalma. A növények ugyan rendelkeznek bizonyos védekező mechanizmusokkal – például antioxidáns rendszerrel vagy hidegstressz-fehérjék termelésével –, ám ezek sokszor nem képesek teljes mértékben kivédeni a külső környezeti hatásokat.
Az Agromag Kft. portfóliójában több olyan őszi búzafajta is megtalálható, amelyek kimagasló fagytűrő és aszálytűrő képességgel rendelkeznek, így jól alkalmazkodnak a hazai kontinentális éghajlat változékonyságához. Az ország különböző térségeiben végzett tavaszi állománybejárások során azt tapasztaltuk, hogy a Petronela, Algeri és az AG Hurem fajták viselték meg legkevésbé a kora tavaszi lehűléseket és a fagyos periódusokat.
A Petronela egy középkorai érésidejű, kiváló fagytűrésű malmi búza, amely évről évre megbízhatóan bizonyítja termőképességét. A 2024-es szezonban Drávaszerdahelyen 8,50 t/ha terméseredménnyel került betakarításra. A Telekgerendáson beállított fajtasorban ebben az évben 13%-os fehérjetartalom mellett 30%-os sikértartalmat ért el, ami az étkezési minőség szempontjából is kiemelkedő teljesítmény.
Petronela – fotó: Agromag Kft.
Petronela – fotó: Agromag Kft.
Az Algeri fajta előnye, hogy a nagyon magas terméspotenciált jó beltartalmi paraméterekkel ötvözi, így kiváló választás azoknak a termelőknek, akik a mennyiségi elvárások mellett a minőséget is előtérbe helyezik. Ráadásul kiválóan alkalmazkodik az aridabb, csapadékszegényebb régiókhoz, így különösen ajánlott az alföldi és dél-dunántúli térségekbe.
Algeri – fotó: Agromag Kft.
Algeri – fotó: Agromag Kft.
Az AG Hurem egy korai érésű, szálkás kalászú malmi búza, amely intenzív körülmények között, jó tápanyagellátottságú talajokon rendkívül magas terméshozamra képes. Az Agromag 2024. évi kísérleti helyszínein szinte mindenütt a legmagasabb hozamot adó fajták között szerepelt.
AG Hurem – fotó: Agromag Kft.
Az árpaállományokban idén elsősorban a korai fagyok és a csapadékhiány jelentettek kihívást, azonban az ország számos pontján kifejezetten ígéretes, egységes és jól fejlett táblákat is tapasztalhattunk. A határt járva megfigyelhető volt, hogy egyes fajták a kedvezőtlen környezeti körülmények ellenére is jól bokrosodtak, sűrű állományokat képeztek. Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – néhány kiemelkedő fajtánkat mutatjuk be.
A Heves középérésű kétsoros őszi árpa idén különösen jól bokrosodott, és a kalászonkénti szemszám, valamint a négyzetméterenkénti kalászproduktivitás tekintetében is kiemelkedően teljesít. Az Agromag egyik legkiegyensúlyozottabb termőképességű fajtája, amely évről évre stabil, magas hozamokat produkál. Szármagassága miatt a termesztéstechnológiában a szárszilárdító készítmények alkalmazása javasolt, különösen intenzív termesztési körülmények között.
A Bordeaux egy kifejezetten esztétikus megjelenésű kétsoros takarmányárpa, amely a terméseredmények terén felveszi a versenyt a hibridárpákkal is. Európa-szerte eredményesen termesztik, amit kiváló alkalmazkodóképessége, termésstabilitása és télállósága is indokol. Hazai viszonyaink között, sőt, annál kedvezőtlenebb környezetben is jól teljesített.
Bordeaux – fotó: Agromag Kft.
Bordeaux – fotó: Agromag Kft.
Újdonságként szerepel kínálatunkban a Hajna, egy hatsoros takarmányárpa-fajta, amely megbízhatóan magas termésszintet és jó betegségellenállóságot mutat a hazai klimatikus viszonyok között. A fajtaelismerési évek átlaga alapján 8,04 t/ha szemtermést adott, amely 6,8%-kal haladta meg a standard fajták átlagát. Kiváló agronómiai tulajdonságai közé tartozik az erős szárszilárdság, jó télállóság és alkalmazkodóképesség, így az ország szinte bármely termesztőkörzetében sikerrel termeszthető. Emellett jó beltartalmi értékekkel és stabil terméspotenciállal is rendelkezik.
Dr. Nagy Zoltán termékfejlesztési igazgató
Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft.
A 2025-ös év tavasza sok megpróbáltatást hozott a kalászos állományoknak. Az átlagosnál melegebb január és február, a nagyon csapadékos március és az aszályos és hideg április jelentős stresszt okozott a növényeknek. Különösen most a kalászolás idején, az utolsó hajrában az időjárás nagyon kedvez a gombás betegségek megjelenésének, mind a rozsdáknak, mind a lisztharmatnak. Ha folytatódik a csapadékos időjárás akkor a fusariumfertőzés kockázata is növekszik.
Árpa
Az idejében elvetett árpaállományok szépen fejlődnek, de a viharos szelek komoly állománydőléseket okoztak ott ahol nem alkalmaztak szárszilárdítókat. A Gabonakutató árpafajtái közül a GK Matador és GK Rodeó hatsoros fajták erős szárral rendelkeznek még magas inputanyag-szint és terméshozam esetén is, ezeket kifejezetten intenzív gazdálkodásra ajánljuk, ezekkel nem álom, hanem gyakorlat a 10 t/ha feletti hozam elérése. Extenzív gazdaságokba GK Judy már évtizedek óta bizonyít és legújabb GK Foxy fajtánk is elsősorban az alacsonyabb inputanyag-kijuttatással tervező gazdálkodóknak ajánljuk, a 8-9 t/ha-os terméshozam stabilan, megbízhatóan elérhető.
GK Rodeó – Fotó: Gabonakutató Kft.
Durumbúzák
A Gabonakutató durumbúzái nagyon jó stressztűréssel rendelkeznek és aki minőségi búzatermelésben gondolkodik mindig biztos választás a GK Bétadur és a GK Julidur. Az országos szemlék alapján azt tapasztaltuk, hogy a jelenlegi időszakban a tavaszi fagyok jelentettek kihívást, ami a levelek kifakulásában jelentkezett, de ezt a hatást a stressztűrésüknek köszönhetően gyorsan kiheverik és a jelenlegi termésbecslések jó terméshozammal biztatnak bennünket. A téli és áprilisi csapadékhiányt mélyrehatoló gyökerüknek köszönhetően komolyabb termésveszteség nélkül vészelték át.
Kenyérbúza
A Gabonakutató komoly hangsúlyt fektet a minőségi búzafajták nemesítésére és vetőmagtermesztésére. A GK Csillag korai fajtánk acélos szemei és stabil malmi minősége mellé stabil terméshozam társul, bár kalászai első ránézésre rövidnek tűnnek, de betakarítva mindig pozitív csalódást okoz és a malmok visszajelzése alapján is mindig lehet rá számítani, mert vízfelvétele mindig az elvárt szint felett van. Nem véletlen, hogy ez a GK jelenleg legnépszerűbb fajtája.
A GK Pilis 2024-ben megnyerte a GOSZ–VSZT országos posztregisztrációs kísérletében a legnagyobb nyersfehérjetartalommal rendelkező fajtacímet. Ezen kívül betegségellenállósága átlag feletti így egy átlagos növényvédelemmel is megvédhető és minőségi termésre számíthatunk. Tehát aki megbízható minőségi fajtát keres annak a GK Pilist tudjuk ajánlani.
GK Torontál legújabb középérésű szálkás fajtánk. Nagy termőképességű, ugyanakkor a kontinentális éghajlat környezeti stresszhatásaival szemben ellenálló, korszerű búzafajta. Középmagas, kiváló állóképességű, jól aratható, produktív szálkás, kalászú fajta. Kalász színe teljes éréskor fehér. Ezerszemtömege 45-48 g, nagy szemű. A fajta egyik legértékesebb tulajdonsága a kiváló alkalmazkodó-képesség, a megbízható télállóság és az aszálytűrés, ami az ország egész területén kiegyenlített, stabil termést eredményez. Kiváló sárgarozsda-, levélrozsda és szárrozsda ellenállóság. Beltartalmi tulajdonságai alapján a malmi I.-es kategóriába sorolható fajta. Nedves sikér tartalma 26-28%, nyersfehérje-tartalma 12-13%.
A 2024-es év másik nyertese a GK Hortobágy volt. 10 t/ha feletti terméshozamával a GOSZ-VSZT kísérletek bronzérmét hozta el. Korai érésű, tar kalászú. Az új korai érésű búzafajta egyik legértékesebb tulajdonsága a nagy terméspotenciál és kitűnő alkalmazkodóképesség. Az ország egész területére javasolt fajta. Tél- és fagyállósága és bokrosodó képessége jó, megdőléssel szembeni ellenállósága kiváló. Növénymagassága alacsony-középmagas. Tar kalásza nagyon tömött oszlopos formájú. A NÉBIH kórtani vizsgálatok alapján levélrozsdával és a szárrozsdával szemben rezisztens. Gabonalisztharmattal szemben mérsékelten rezisztens. Kalászbetegségekkel szemben átlagos az ellenállósága, járványos években kalászvédelmet kell alkalmazni. Nedves sikértartalma 27-29%, nyersfehérje-tartalma 12-13%.
GK Szatmár a szegedi fajtaválasztékban hiánypótló, lévén a harmadik éréscsoportban ez az egyedüli gabonakutatós fajta. Az országos kísérletek alapján kiváló alkalmazkodó képességű, az intenzív termesztési körülményeket nagy terméssel megháláló fajta. Az ország egész területére ajánlott, ahol a középkései fajták sikerrel termeszthetők. Intenzív üzemi körülmények között 8-9 t/ha szemtermésre vagy ez felett lehet számítani. Tar kalásza viszonylag hosszú, kalászszerkezete közepes tömöttségű. Télállósága kiváló. Jó szárszilárdságú annak ellenére, hogy növénymagassága alapján a magas fajták közé sorolható. Levélzete sokáig zöld marad, támogatva ezzel a szemtermés kialakulásának utolsó szakaszát. Szárrozsdára, gabonalisztharmatra és fahéjbarna levélfoltosságra csak kismértékben fogékony. Levélrozsdával- és fuzáriózissal szemben mérsékelten rezisztens fajta. Az átlagos búza növényvédelmet a sikeres termesztéshez igényli. Nedves sikér tartalma több év átlagában 29-31%, fehérje tartalma 12,5-13,5% közötti.
GK Csillag – Fotó: Gabonakutató Kft.
GK Hortobágy – Fotó: Gabonakutató Kft.
GK Pilis – Fotó: Gabonakutató Kft.
Zab, tönköly
A sor végén meg kell említeni GK Arany őszi zabfajtánkat mely terméshozamával kiemelkedik a zabok mezőnyéből, melyhez egy nagyon jó fagytűrési tulajdonság tartozik. Zöld takarmányként is kiváló, ahogy a GK Fehér tönkölyfajtánk. Pannonbükkönnyel, borsóval mindkét fajta minőségi, magas energiatartalmú zöldtakarmány készítését teszi lehetővé.
Fajtáinkkal kapcsolatban és agrotechnikai kérdéseikkel bátran forduljanak hozzánk.
Virágné Pintér Gabriella kereskedelmi vezető
Isterra Közép-Európa Kft.
Örvendetes hír, hogy a 2023 őszén bekövetkezett területcsökkenés a búzában csak átmeneti volt. Tavaly ősszel újra 1 millió hektár fölé emelkedett a búzával vetett terület nagysága, ez több, mint 10% területnövekedést jelentett. Az ősszel legtöbb helyen elegendő csapadék hullott, viszont a szokásosnál hidegebb november sok helyen visszavetette az őszi bokrosodást. Ezért még nagyobb jelentősége volt a korai, (időben) október elején történt vetéseknek.
Sajnos az országos helyzetkép a szokásos. Az Alföld és leginkább a Dél-Alföld mostanra jelentős aszállyal küzd. A legtöbb területen ez már biztos terméskiesést okoz. Nagy eséllyel az őszi vetésű növények még mindig jövedelmet termelhetnek. Ez a tavasziaknál nem biztos, hogy így lesz. Ezért nem véletlen, hogy az Alföld nagy részén kalászos vetéseket látunk. A Dunántúl nagy részén szerencsére sokkal jobb a helyzet, ezért itt akár kimagasló termések is várhatóak.
Az Isterra őszi búza kínálata reagál a változó körülményekre és biztosítja az eredményesen termeszthető fajtákat. Kiemelt szerepe lesz az őszi és a tavaszi bokrosodásnak, valamint a fajták egyedi kompenzáló képességének. Termőképességben, betegségellenállóságban, tápanyag- és vízhasznosító képességben a legjobbak között szerepelnek búzáink. Erre jó példa az elmúlt évek GOSZ-VSZT-NAK őszi búza posztregisztrációs kísérletek eredménye, amelyben évről évre díjazzák fajtáinkat.
Basilio hosszú évek óta a kísérletek élmezőnyében végez. Az elmúlt 3 év legnagyobb termésű fajtája a GOSZ-VSZT-NAK kísérleteknek. A tavalyi évben közel 10 t/ha átlagot ért el. Alkalmazkodó képességét és stabilitását mutatja, hogy néhány év alatt az ország legnagyobb területen termesztett fajtái közé került (kizárólagosan a KITE Zrt. forgalmazásában).
BASILIO – fotó: Isterra Közép-Európa Kft.
Frenetic 2022-es győzelme után 2023-ban is dobogós lett. Az elmúlt 3 év második legnagyobb termésével a Basilio után végzett. A termés minősége gyakran vetekszik a javító búzák minőségével. A termés és minőség tökéletes kombinációját adja (kizárólagosan a KITE Zrt. forgalmazásában).
FRENETIC – fotó: Isterra Közép-Európa Kft.
Forrás: Isterra Közép-Európa Kft.
Celebrity új, középérésű, tar kalászú búza nagyon magas terméspotenciállal. 2023-ban a magyar posztregisztrációs kísérletek győztese. Kimagasló, 9,1 t/ha terméssel 117%-kal utasította maga mögé az egész mezőnyt. Ezt 2024-ben is megismételte, 10,14 t/ha terméssel lett abszolút győztes. Magas HL tömegének és 45-50 grammos ezermagtömegének köszönhetően 10-12 tonna a potenciális termőképessége.
CELEBRITY – fotó: Isterra Közép-Európa Kft.
Ampleur 2022-ben minősített őszi búza. Magas terméspotenciál mellett átlag feletti sárga- és barnarozsda, valamint szeptóriával szembeni tolerancia jellemzi. A tápanyag hasznosító képessége kiváló. Az elismeréskori kísérletekben intenzív és extenzív viszonyok között is jóval átlag feletti teljesítménnyel minősítették (vetőmagja kizárólagosan a KITE Zrt. forgalmazásában).
Intensity új, a korai csoport végén érő fajta. Kiváló bokrosodás, magas kalászszám és 10-12 t/ha termés jellemzi. Extenzív körülmények között is kiválóan teljesít. Franciaországban az egyik legnagyobb területen vetett búza (kizárólagosan az IKR Agrár Kft. forgalmazásában).
Academy, szintén újdonság a kínálatban. Korai, vetésidőre kevésbé érzékeny fajta. Termése a hazai és a közép-európai kísérletekben is átlag feletti volt. Kiváló betegség ellenállóság jellemzi (kizárólagosan az Axereal Hungary Kft. forgalmazásában érhető el).
Keressék kollégánkat bizalommal!
Varga Gábor termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.
Szinte valamennyi kalászos a vegetatív fejlődési szakaszból a generatív fázisba lépett. Az állományok a gazdászban növelik az optimizmust, hiszen országos viszonylatban jóval több a jó állapotú kalászos, mint a kritikus, annak ellenére, hogy az elmúlt években sokat és egyre gyorsabban változott a termelési környezet, különösen az időjárás.
Talajaink az őszi (és tavaszi) vetésű kultúrák számára még mindig relatív nedvességhiányosak, különösen a mélyebb rétegekben. A szélsőséges csapadékviszonyok nagy regionális különbségeket is okoztak. A vetések elhúzódóak voltak, ezért sok táblán találkoztunk 1-3 leveles állapotban telelő állománnyal. Szélsőségesen tőhiányos táblák nem voltak jellemzőek, a csírázás és kelés a vetés mélységéig nedves talajokban általában jó körülmények között ment végbe. Azonban a hideg téli időszak lerövidülése hosszú távon ronthatja a kilátásainkat.
A tavaszi időszakban a csapadék- és hőmérsékleti viszonyok hektikussága több alkalommal volt tapasztalható. A legtöbb helyen ugyanakkor megérkeztek a kondicionáló esők, az őszi vetések fejlődéséhez kedvező volt az időjárás, ami a megfelelő technológiával javította az állományok kompenzációs képességét. A viszontagságok ellenére a kilátások összességében országosan jónak mondhatók.
Az alkalmazkodóképesség kulcskérdéssé vált
Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták: egyre ritkábban beszélhetünk „ideális” körülményekről. Az időjárási szélsőségek a tenyészidőszakban bármikor gyengíthetik az állományokat. Ebben a változó környezetben az alkalmazkodóképesség több szinten is felértékelődik és gyakorlati versenyelőnyt biztosít, fenntarthatóbbá téve a kalászosok termesztését.
Fajtaszinten a genetikai tulajdonságok – például hidegtűrés, szárazságtűrés, regenerálódóképesség – meghatározóvá válnak. Azok a fajták és hibridek, amelyek képesek a környezeti stresszeket elviselni, stabilabb terméseredményeket hoznak.
Technológiai szinten a rugalmas tápanyag-utánpótlás, a beavatkozások időzítésének pontossága hatással van az állomány túlélő képességére és teljesítményére.
Termelői szinten a sikeres gazdálkodók már nemcsak a „jó évjáratokra” alapoznak, hanem egyre inkább a rugalmasságra építik fel stratégiájukat. Ez előrelátást, gyors helyzetértékelést és döntésképességet igényel.
Kiemelt fajtáink és hibridjeink állapota
Őszibúza-fajtáink és -hibridjeink – mint a malmi minőségű SU MENDOZA, CAMELEON és EXSAL, a bőtermő, takarmányminőséget adó CHEVIGNON – stabil állományt mutatnak. Az SU HYCARDI, SU HYTONI és SU HYBISCUS hibrid búzák állapota kiváló és a hozampotenciálja az időjárási viszontagságok ellenére is ígéretes. A hibridek bokrosodóképessége és stressztűrése több térségben előnynek bizonyult.
A szálkás kalászú SU HYCARDI malmi minőséget ad, ráadásul csúcstermésre képes – fotó: SAATEN-UNION Hungária Kft.
Ősziárpa-fajtáink közül a vírusrezisztens FASCINATION, SU LUCIE és SENSATION az elismert SU ELLEN-t is túlszárnyalhatják. A hagyományosak közül az SU HETTI az ország jelentősen eltérő adottságú termesztési régióiban is biztatóan néz ki, tőle nagy termőhelyi stabilitást és kiemelkedő hozamot várunk.
Vírusrezisztens ősziárpa-portfóliónkba új fajtaként került be az SU LUCIE – fotó: SAATEN-UNION Hungária Kft.
Évek óta tapasztaljuk, hogy az SU HYLONA hibrid árpa a legkritikusabb körülmények között is megállja a helyét, és méltán nevezhető az alkalmazkodás és a rugalmasság példaképének.
Az AMIDALA és a STING őszi vetésű tavaszisörárpa-fajtáink állományai dőléstől mentesek, erős állományaik biztató jelei az ígéretes termésnek.
Az SU PERSPECTIV és SU PERFORMER hibridrozs-állományok szemestermesztésben teljes virágzásban vannak, és egészséges árumagtömeget várunk tőlük. Ezen hibridek zömét – a teljes növény szenázs célú hasznosításnak köszönhetően – viszont már a kalászhányást megelőzően betakarították, zöldtömeghozamuk elégedettségre ad okot.
Tritikáléfajtáink szenázs- és szemeshasznosításban egyaránt biztosítják a stabilitást, az SU ASKADUS, SU LIBORIUS és SU ATLETUS is látványosan fejlődik.
Új tritikáléfajtánk, az SU ATLETUS megbízhatóan magas teljesítményre képes szemes- és szenázshasznosításban egyaránt – fotó: SAATEN-UNION Hungária Kft.
Tanulságként elmondható, hogy a szűkebb ökológiai és technológiai toleranciájú fajták érzékenyebben reagáltak a dinamikusan változó körülményekre. Az idei év ismét rámutatott arra, hogy a genetikai teljesítőképesség mellett elengedhetetlen a fajta/hibrid – termőhely – technológia hármasának összehangolása. Aki következetesen választ, időben reagál a termelést befolyásoló tényezők változásaira, az időt – és termést – nyer.
További információ: www.saaten-union.hu
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.