A felsőoktatási intézmény olyan növénykondicionáló készítmények bevezetésén dolgozik, amelyek felerősítik a szőlő ellenálló képességeit a jól ismert betegségekkel szemben – olvasható a növényvédőszer.hu-n.

A kemikáliák kijuttatása jelentősen terheli a környezetet, ezért az egyetemi kutatások azzal is foglalkoznak, hogy miként lehetne csökkenteni a növényvédő szerek felhasználását. A vizsgálatok folyamatosan monitorozzák a szőlő kórokozóit, hogy hogyan fejlődnek bennük az ellenálló képességek a klasszikus növényvédő szerekkel szemben – ez abból a szempontból is fontos, hogy kiderüljön: mennyire csökkenthető utóbbiak mennyisége. Kiterjednek továbbá a növény immunizálására is, melynek köszönhetően a betegségek gyengébben fejtik ki hatásukat.

Váczi Kálmán Zoltán, az egyetem rektorhelyettese szerint régebbre nyúlik vissza a gyógynövényekkel kapcsolatos kutatás az egyetemen, melyek eredményét igyekeznek becsatornázni a szőlővel kapcsolatos kutatásokba. Többek között a mentából származó polifenol összetevők hatásait vizsgálják és ezek felhasználásával próbálnak kialakítani olyan kondicionáló szert, mely tényleg hatásos a különböző kórokozókkal szemben.



"Az eddigi kísérleteink meglehetősen ígéretesek és reméljük, hamarosan kész termékkel tudjuk segíteni a szőlőtermelőket a kórokozókkal szembeni védekezésben. A gyógynövény készítményekkel és kifejezetten a lómentával kapcsolatban már 2015-től kezdve folyamatosak a vizsgálatok, ezért jól ismerjük azokat a vegyületeket, amelyekre kíváncsiak vagyunk és komoly botanikai háttér is kapcsolódik ehhez a kutatáshoz. Kiválasztottunk olyan növényegyedeket, amelyek nagy mennyiségben termelik a fontos molekulákat, a recept is összeállt és most már kellő mennyiségben lehet előállítani a hatékony biomolekulát. Megismertük továbbá a kórokozókkal szembeni és a növényre gyakorolt pozitív hatását is. Immáron szabadföldi kísérletekben kell folytatni a tesztelést az általános használat előtt" – nyilatkozta a rektorhelyettes.

Indexképünk forrása: pixabay