Elkezdődtek a kerti munkák, érdemes áttekinteni, hogy mire kell ügyelnünk az ilyenkor teendőként felmerülő gyümölcsfa-metszésnél, vagy éppen a facsemeték telepítésénél – írja a vg.hu.

metszés

Előkerülnek a metszőollók – fotó: pixabay.com

Metszés, lemosó permetezés – a legelső teendők

A tavaszi munkákat általában akkor szokták elkezdeni a kertben, amikor a tartós fagyok veszélye elmúlt. Ilyenre – azaz a mínusz 5 fok alatti hőmérsékletre – ezen a télen nem sok példa volt, talán már sokan túl is vannak a metszésen és az első lemosó permetezéseken, érdemes azonban elmondani most is, hogy a bő termés elérése érdekében az egyik első feladat a gyümölcsfák metszése.

Ehhez napjainkban már rengeteg szakirodalom és oktatóvideó is rendelkezésre áll, amelyeket mindenképpen célszerű tanulmányozni, aztán gyakorolni élesben is. Ilyen megszívlelendő, hasznos tanács például, hogy a  fertőzések elkerülése érdekében metszés után a vastagabb ágak metszett végeire érdemes méhviaszt tenni, vagy a kertészei szaküzletekben beszerezhető „fasebkezelő fagélt" felvinni. A metszés után fontos az úgynevezett lemosó permetezés elvégzése is.


Ha ősszel elmulasztottuk a faültetést, márciusban még pótolhatjuk

A szakemberek szerint a facsemeték vásárlásakor érdemes megnézni, hogy egyenes-e a törzs, illetve, az ágakon, a leveleken látunk-e betegségre utaló jeleket.

Márciusban még ültethetünk szabadgyökerű növényeket, de a földlabdás, vagy konténeres növények is a földbe kerülhetnek még, csak alaposan locsoljuk be őket – tanácsolta a vg.hu kérdésére válaszolva Farkas Pál, a káli Globalplant Garden kertészet vezetője.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a tavaszi ültetéskor is figyelembe kell venni, hogy a frissen ültetett csemetéknek fokozottabb figyelemre van szükségük. Mint mondta az alap mindenképpen az, hogy a földnek nem tömörnek, hanem morzsalékosnak kell lennie.  Farkas Pál szerint ugyanakkor az is lényeges, hogy ültetés után tömörítsük a talajt, ugyanis ha levegő marad a gyökérnél, akkor az be tud fülledni.

Sokan a földben esetleg előforduló kártevők ellen az ültetőgödör aljára talajfertőtlenítőt szórnak, illetve komposzttal, vagy trágyával is feltöltik. Ezzel azonban nagyon elővigyázatosnak kell lenni, nem szabad, hogy a csemete gyökerei közvetlenül érintkezzenek a trágyával, mert megégnek. Ez elkerülhető azzal, ha egy legalább 15-20 centiméteres földréteget szórunk még a trágya fölé.

Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy közvetlenül az ültetés után bő vízzel kell megöntözni a csemetét, majd a folyamatos vízellátásról is rendszeresen gondoskodnunk kell.

kajszi

Kajszinál a késői virágzású fajtákat válasszuk – fotó: pixabay.com

Milyen gyümölcsfát érdemes ültetni?

Fontos, hogy mindenütt figyelembe vegyük az adottságokat, kiváltképp a talajt és a helyi mikroklímát. Ha nincs ebben tapasztalatunk, érdemes először egy-két fával próbát tenni, hogy kiderüljön, bírják-e a helyi viszonyokat. Szintén biztos módszer - az előzőnél gyorsabb is –, ha megnézzük, hogy a szomszédainknál milyen fák vagy cserjék érzik jól magukat.

Az sem mindegy, hogy egy-egy gyümölcsfajon belül milyen fajtát választunk. Az itthon nagyon kedvelt kajszival kapcsolatban vegyük komolyan azt a tanácsot, hogy a késői virágzásúak mellett döntsünk, mert a májusi fagy még mindig gyakori jelenség Magyarországon. Az elmúlt években sokszor tapasztalhattuk is a hatását, tavaly, 2021-ben és 2020-ban is jelentős terméskiesést okoztak a fagyok.

Megváltoztak a vásárlási szokások az aszály után

Az elmúlt éveket meghatározó az aszály hatással van a kerti növények keresletére is, amit a Globalplant Garden vezetője is tapasztal. A kertészetben különösen keresettek lettek a Leyland-ciprusok, a babérmeggy, a korallberkenye.

Sokan választják a korán virágzó vérszilvát, amelyik gyorsan nő, nem hoz termést, viszont tavasszal a halvány rózsaszín virágaival, és  a tél beköszöntéig bordó leveleivel látványos eleme lehet a kertnek. Természetesen a rendszeres növényvédeleméről és öntözéséről gondoskodni kell.

Szintén vörös színt hoz a kertbe a vörös levelű díszalma, de népszerű a magnólia, vagy liliomfa is, amely alapból cserje, de metszéssel nevelhető fának is.