Szaúdi-arábiai Abdullah Király Egyetem kutatói a sivatagban egy különleges spenóttermesztési kísérletet végeztek – írja a fastcompany.com.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!
www.prega.hu

A kísérlet különlegessége abban állott, hogy a növények fejlődéséhez szükséges vizet egy napelemes áramfejlesztő rendszer, valamint egy hidrogél anyag és kalcium-klorid segítségével a sivatag levegőjéből vonták ki.

A növények fejlődéséhez szükséges vizet a sivatag levegőjéből vonták ki

A növények fejlődéséhez szükséges vizet a sivatag levegőjéből vonták ki – Fotó: Pxfuel

A hidrogél anyag, amely a napelem hátoldalára van rögzítve, tulajdonképpen egy zselés rétegnek tekinthető, és kettős szerepet játszik: egyrészt védi a napelemet a túlmelegedéstől, másrészt magába szívja a levegő nedvességtartalmát, a kálciumklorid a saját tömegénél nagyobb mennyiségű vizet képes magába fogadni, és megtartani.

Ez az eljárás kis parcellákon jól megoldhatónak bizonyult, és bár nagy méretű vetések táplására természetesen nem használható, mégis óriási jelentősége lehet, mivel megfelelő vízforrásoktól távol eső területeken minimális mennyiségű növényi termék előállítására lehetőséget biztosít.

Csapadékszegény területeken az így előállított növényi termés akár az éhhaláltól is megmenthet, de minden esetre kiegészítő táplálékot szolgáltat.