A vízből nagyon nehéz, költséges és gyakran környezetszennyező módon lehet csak eltávolítani egyes kémiai szennyeződéseket: gyógyszermaradványokat, mezőgazdasági és ipari vegyszereket. Egy új kutatási eredmény a vízibolháknak a természetes víztisztítási képességeiről számolt be – írja az ng.24.hu.

Kutatók olyan vízkezelési megoldást találtak, melynek köszönhetően a vízibolhák segítségével a szennyvízben lévő diklofenák (gyógyszerhatóanyag) 90 százalékát, az arzén (nehézfém) 60 százalékát, az atrazin (gyomirtó) 59 százalékát és a PFOS (perfluoroktánsav, ipari szennyezőanyag) 50 százalékát el tudták távolítani! A hagyományos szennyvízkezelést ezek az anyagok túlélik, ami korlátozza a tisztított víz felhasználhatóságát.

A szennyező anyagok évente 92 millió ember egészségkárosodását okozzák, mert a nem elég tiszta víz visszajut az emberhez például a mezőgazdaságon, ivóvízen keresztül.


A módszer olcsó, alacsony a szénterhelése, természetes, és alkalmazható a lakossági szennyvízkezelés folyamataiban. A már beüzemelt vízibolhás víztisztító önfenntartó rendszerré válik. Az állatok által felvett szennyező anyagok nem kerülnek vissza a vízbe.

A vízibolha szuperképessége, hogy évszázadokon át is „alvó" állapotban maradhat, ezért tudtak a kutatók olyan vízibolhacsoportot találni, mely korábbi nagy szennyeződéseket élt át. Ez a csoport olyan evolúciós útvonalat járt be, amelyben ellenállóbbá vált ezekkel a szennyeződésekkel szemben, így őket kiválogatva a kutatók egy élő vízszűrőhöz jutottak.

Indexkép: Pixabay