A katicabogarakról általában elsőre az jut eszünkbe, hogy igazán bájosak, és segítenek nekünk a levéltetvek elleni küzdelemben. De az egészen biztosan nem jut eszünkbe, hogy kárt okozhatnak, és tartanunk kell tőlük. Legalábbis nagyon sokáig így volt ez, de sajnos megjelent a harlekinkatica, aki igencsak elrontotta a nálunk őshonos, hétpettyes katicabogár eddigi jó hírnevét.

Sajnos a harlekinkatica  nem tartozik a kedvenceink közé. A megítélését pedig az sem javítja, hogy még a bort is képes elrontani.

Ismerd meg a harlekinkaticát

A kifejlett rovar 5–8 mm hosszú, 4–7 mm széles, tehát általában nagyobb, mint a többi hazai katicafaj. Testalakja ovális, színezete és mintázata rendkívül változó, nálunk három színváltozata terjedt el. Pontjai egészen nagyok is lehetnek, akár össze is érhetnek, sőt, még akár hiányozhatnak is róla.

harlekinkatica katica

A harlekinkatica, habár pusztítja a levéltetveket, nem olyan hasznos, mint a hétpettyes katicabogár. Fotó: Shutterstock

Ha tömegesen találkozunk katicabogarakkal, akkor nagy eséllyel harlekinekkel találkoztunk, mivel szeretnek együtt lenni. Mivel nagyon falánk és hatékony ragadozó, a levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából először az USA-ban vetették be, majd több nyugat-európai országba is behurcolták. Eredetileg a biológiai védekezésben sikeresen alkalmazták a harlekinkaticákat, mivel rengeteg levéltetvet pusztítottak el, azonban nagyon gyorsan elszaporodtak, és ekkor már jóval több volt a káruk, mint a hasznuk. Magyarországon 2008 februárjában találták meg az első példányokat, és mára már nagyon elterjedtek.

Habár a levéltetvek elleni védekezésben hasznosak, a harlekinkaticák sajnos nagy veszélyt jelentenek az itthon őshonos hétpettyes katicabogarakra, mivel kiszorítják azokat élőhelyükről, a fák lombkoronájából. Sőt, mivel a harlekinkatica ragadozó, a hétpettyes katicabogár lárvákat is felfalja. Így idővel sajnos eljöhet az idő, amikor teljesen kipusztítja a harlekinkatica az őshonos katicákat, teljesen felborítva így az ökoszisztémát.


A harlekinkaticák szívesen keresnek menedéket az otthonainkban, így akár a szekrények mögé is elbújnak, és mivel télen is aktívak, egész évben találkozhatunk velük. A lakásokba beözönlő harlekinkaticák látványa nem túl szívet melengető, ráadásul egyes példányok harapnak. Aki pedig érzékeny rájuk, annál a harapásuk allergiás reakciókat válthat ki, kötőhártya-gyulladást okozva.

Ne engedd a harlekinkaticát a szőlőbe

A harlekinkaticák sajnos az őszi szüretkor is éberek, így szívesen húzódnak be a szőlőbogyók közé, és a feldolgozás során belekerülnek a mustba, velük együtt pedig a testnedveik is, amelyek nagyon kellemetlen ízt hagynak a borban maguk után. Nem véletlen tehát, hogy a harlekinkatica egyik legnegatívabb gazdasági hatása a szőlő- és bortermelésben jelentkezik.

A hétpettyes katicabogár nagyon hasznos

katicabogárfélék a rovarok osztályának bogarak rendjébe tartoznak. Világszerte nagyjából hatezer fajtájuk van, melyből 90 faj él Magyarországon. Vannak hasznos, és kevésbé hasznos katicabogarak is, így akadnak közöttük mezőgazdasági kártevők és a biológiai védekezésben használt fajok is.

A katicabogarak ragadozó életmódot folytatnak, ezért is nagyon hasznosak számunkra. Imádják a levéltetveket, némelyik pedig kifejezetten kedveli az atkákat, a pajzstetveket és az étlapjukon gyakran szerepelnek a liszteskék is. Minden alkalmas méretű állatot elfogyasztanak, de akadnak közöttük növényeket fogyasztó katicabogarak is, amelyek kifejezetten károsak a mezőgazdasági növényekre, például a lucernára.

A telet imágó alakban vészelik át, az avar, a fakéreg, a fűcsomók, vagy a talaj védelmében. Az összes katica közül a legkedveltebb a számos rajzfilm és gyerekdal sztárja, a hétpettyes katicabogár. Míg a hétpettyes katicabogár téli álmot alszik, a kétpettyes télen is éli világát.

A hétpettyes katicabogár mind lárva, mind imágó alakban elpusztítja a levél- és pajzstetveket. A lárváját viszont kevesen ismerik fel. A 4-7 milliméteres lárva teste rücskös, hernyószerű, és 6 ízeltlába van. Színe alapvetően szürke vagy fekete, sárgás foltokkal.

katica harlekinkatica

A harlekinkatica rengeteg levéltetvet pusztít el, azonban veszélyes a nálunk őshonos hétpettyes katicabogárra. Fotó: Shutterstock

Mind a kifejlett bogarak, mind a lárváik egyértelműen ragadozók. Kis méretük ne tévesszen meg bennünket, hiszen naponta 40-50 zsákmányt fogyasztanak el. A katicabogarak szívesen látott vendégek a kertben, hiszen a legtöbb fajuk kedvenc eledelei a levéltetvek, pajzstetvek, takácsatkák, tripszek, üvegházi molytetvek, a levédarázs- és a lepkelárvák. Egy bogár akár 100 levéltetvet is elfogyaszt naponta.

A hétpettyes katicabogarakat érdemes a kertünkbe csalni, hiszen nagyon sokat segíthetnek a növényeink védelmében. Ahhoz, hogy minél több legyen a kertünkben, vegyük figyelembe, hogy a hétpettyes katicabogár imádja az édesköményt, a kaprot és a koriandert. Ezen kívül imádják azokat a növényeket is, amelyeknek nagyfejű virágaik vannak, hiszen csodás pihenőhely jut nekik a szirmok között.

De az is fontos, hogy mindig rendszeresen öntözzük a virágágyásainkat, hiszen a katicabogarak szívesen iszogatnak a növényeken lévő vízcseppekből. És persze kerüljük a vegyszereket.

Ha pedig sok a hétpettyes katicabogár a kertünkben, érdemes jobban odafigyelni rájuk, mert elárulhatják, milyen lesz a tél. Brit kutatók szerint, ha már kora ősszel elvermelik magukat, akkor kemény tél várható, míg ha ezt nem teszik, akkor enyhe télre számíthatunk.

Habár nem is gondolnánk, de a katicabogár foltjai és színei is figyelmeztetőleg hatnak az őket támadni kívánó ragadozókra, hiszen támadás esetén olyan íz- és szaganyagokat bocsátanak ki, amelyek azt jelzik, hogy nem ők lennének a ragadozók számára a legfinomabb falatok.

A hétpettyes katicabogarat pedig azért is érdemes kedvelni, mert köze van a mezőgazdasághoz is. A hét pöttye ugyanis a hét napjait szimbolizálja. A gazdálkodás, a mezőgazdasági munka ugyanis a hét minden napján zajlik, soha nincs kivétel, erre emlékeztet minket a szorgos kis katica is.