Az, hogy a globális felmelegedés miatt a növényekkel élő mikrobák is veszélyben lehetnek, komoly aggodalomra ad okot – írja a hvg.hu.

Ezek a mikrobák ugyanis kulcsfontosságúak például a növények fejlődése, egészsége szempontjából. Olyan kölcsönhatásban vannak a növényekkel, melyek nyomán javul azok tápanyagfelvétele, ellenállóbbakká válnak a betegségekkel szemben, és jobban tudnak alkalmazkodni a változó klímához. Azonban jelenlétüket komolyan érintheti a globális felmelegedés.


Kutatók most megvizsgálták, hogy a növények számára hasznos baktériumok (PBB-k) hogyan reagálhatnak a klímaváltozás hatásaira az elkövetkező évszázadban, és az eredményeket riasztónak minősítették. Az alacsonyabb szélességi köröknél nagyobb a PBB-k változatossága és gazdagsága, de a klíma jelentős befolyással bír erre: meghatározza, hogy hol hányféle ilyen baktérium van jelen.


A kutatók megállapították, hogy a hasznos PBB-k a világ nagy részén jelentősen csökkenni fognak, ha az üvegházhatású gázok kibocsátása 2075-ig megháromszorozódik, pedig jelenlétük rendkívül fontos az élelmiszer-termelésért is felelős agrár-ökoszisztémában. A kutatók remélik, hogy eredményeik ösztönzik majd a mezőgazdaság innovációját.