A szarvasmarhatartók versenyképességének megőrzéséhez korszerű, az európai uniós előírásoknak megfelelő, magas technológiai színvonalú állattartó telepek szükségesek – mondta Nagy István agrárminiszter pénteken, a Darnózseli Agrár Zrt. tehenészeti telepének átadóján.

Az Agrárminisztérium sajtóközleménye szerint a tárcavezető kifejtette, ezeknek a feltételeknek a megteremtéséhez a Vidékfejlesztési Program biztosított támogatási lehetőséget a telephelyfejlesztést célzó felhívásokban az állattenyésztés valamennyi ágazata számára. Ennek részeként a szarvasmarhatartással foglalkozók számára ez idáig 1742 támogatási kérelem részesült csaknem 200 milliárd forintnyi támogatásban.

Eddig 1742 támogatási kérelem részesült csaknem 200 milliárd forintnyi támogatásban

Eddig 1742 támogatási kérelem részesült csaknem 200 milliárd forintnyi támogatásban – Fotó: Agrárminisztérium/Bánhegyi István

Nagy István hozzátette, a 2022. május 1-jével kezdődő gazdálkodási évtől emelkedtek a támogatási összegek, amelyeket először az idei egységes kérelemben lehetett igényelni. Ebben az esetben, ha a kedvezményezett minden kötelezettséget vállalt, állategyedenként akár 284 euró éves támogatásban részesülhetett. Hozzátette, a támogatást lezárultát követően, idén májustól az új felhívásban már várakozáson felüli volt az érdeklődés, 607 kérelem érkezett, amelyhez a kapcsolódó állatlétszám a 356 ezer egyedet is meghaladta.

Nagy István a Darnózseli Agrár Zrt. tehenészeti telepének átadóján

Nagy István a Darnózseli Agrár Zrt. tehenészeti telepének átadóján – Fotó: Agrárminisztérium/Bánhegyi István

A miniszter hangsúlyozta, az idei évtől a támogatási rendszer alapja a KAP Stratégiai Terv, amely a vidékfejlesztési és közvetlen támogatásokat, valamint az ágazati intézkedéseket egyben foglalja össze. Így tehát a 2027-ig tartó időszakban is megmarad a lehetőség valamennyi jelenleg is alkalmazott intézkedés igénybevételére: lesznek beruházási, járványvédelemi, génmegőrzési, valamint állatjóléti támogatások is – részletezte a tárcavezető.


Nagy István kiemelte, a Stratégiai Terv célja továbbra is egyértelmű, mégpedig a mezőgazdasági termékek értéknövelésének támogatása, amelyben a stratégiai ágazatnak tekintett élelmiszeripar és köztük a tejfeldolgozók is számíthatnak a jelentős mértékű forrásra. Hozzátette, emellett pedig további kiemelt feladat az úgynevezett zöld beruházások támogatása és a feldolgozóüzemek energia-önellátásának növelés.

Mindezen célok elérésére legalább 400 milliárd forint fejlesztési forrás kihelyezését tervezzük az élelmiszerágazatban – idézi a sajtóközlemény a minisztert.

Hirdetés –

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!