Az első Hyalomma példányt szeptemberben azonosították egy Vas megyei kutyán, ezúttal pedig egy Bács-Kiskun megyei szarvasmarháról szedte le az újabb példányt a gazdája.

Hyalomma kullancs

A Hyalomma marginatum képes hordozni a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust - Fotó: wikipedia.com

Az Ökológiai Kutatóközpont felhívta a figyelmet, hogy több helyen is tévesen a tarka pajzsú, kutyákon gyakori Dermacentor kullancs képe jelent meg Hyalomma kullancsként. Dr. Földvári Gábor, a kutatás vezetője ezért ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a Hyalomma kullancsok háti felületét egyszínű sötét pajzs borítja.

A kutatók citizen science módszerrel kutatják az Európában is egyre gyakrabban előforduló Hyalomma kullancsok hazai előfordulását. A lakosság szerepe kulcsfontosságú, ezért a kutatók külön kérik az állattartókat hogy a talált kullancsokat részletesebben figyeljék meg, hogy esetleg Hyalomma egyedről van-e szó.

A nagyméretű, csíkos lábú kullancs többféle veszélyes kórokozót is képes hordozni és terjeszteni, köztük a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust.

A kullancsok molekuláris biológiai módszerekkel történő vizsgálata, illetve esetleges kórokozókkal való fertőzöttségének megállapítása továbbra is a pécsi Nemzeti Virológiai Laboratóriummal együttműködésben történik.

További információ az azonosításról és a beküldés módjáról: https://www.kullancsfigyelo.hu/