Meg lehet fejteni a csirkék érzelmi állapotát egy új, mesterséges intelligencián alapuló technikával, és így egy jobb világot is lehet teremteni számukra – írja a hvg.hu.

Bár a csirkékre általában csupán mint haszonállatokra tekintünk, ők is érző lények. Ezért már számtalan törekvés és kezdeményezés irányult arra, hogy ne legyenek felesleges szenvedésnek kitéve.

De vajon mi történne akkor, ha értenénk, amit mondani szeretnének nekünk vagy társaiknak? Ez foglalkoztatta Adrian David Cheokot, a Tokiói Egyetem professzorát legutóbbi kutatása közben. Ennek eredménye pedig egy olyan rendszer kifejlesztése lett, mely képes a csirkék különböző érzelmi állapotait, így például az éhséget, a félelmet, a haragot, az elégedettséget, az izgatottságot és a szorongást értelmezni. Ehhez a Deep Emotional Analysis Learning nevű, mesterségesintelligencia-alapú eszközt használta.

Az ehhez használt algoritmust a csirkék folyamatosan változó hangmintáihoz is hozzá lehet igazítani, azaz idővel még hatékonyabb lehet a csirkehang megfejtésében.

csirke

A rendszer idővel még hatékonyabb lehet a csirkehang megfejtésében – fotó: Pixabay

A rendszer tesztelésére 80 csirkétől vettek hangmintát, melyeket betápláltak az algoritmusba, hogy kapcsolatba tudják hozni azokat a különféle érzelmi állapotukkal.

A kutatók állatpszichológusokkal és állatorvosokkal dolgoztak együtt, és azt állítják, meglepően nagy pontossággal tudták meghatározni, milyen egy csirke mentális állapota.

A modell pontossága a csirkefajták és a környezeti tényezők függvényében változhat, és az adathalmaz nem feltétlenül tükrözi a csirkék érzelmi állapotainak és variációinak teljes skáláját. Ezenkívül figyelembe kell azt is venni, hogy egyéb kommunikációs formák is léteznek, például testbeszéd.