A nyári szezon közeledtével ismét a mezőgazdaság, a vendéglátás és az élelmiszeripar területén mutatkozik a legnagyobb kereslet a szezonális munkavállalók iránt – derül ki a WHC Csoport friss piaci körképéből.  A szezonális foglalkoztatás térképén az előző évekhez hasonlóan a Balaton és a Velencei-tó térsége kiemelkedően aktív régióként jelenik meg.

A kulcsszerepet játszó gazdasági ágazatok idén is jelentős munkaerőigénnyel néznek szembe

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2025 első negyedévére vonatkozó adatai szerint a foglalkoztatottság továbbra is magas szinten áll, így a munkáltatóknak  az időszakosan megnövekvő igények kielégítésére aktívan kell keresniük a rendelkezésre álló munkaerőt.

A munkáltatói előrejelzések szerint idén a legnagyobb kereslet a mezőgazdasági szezonális munkakörök iránt mutatkozik, ahol a munkaerőigény általában sürgős és folyamatos. A WHC Csoport elemzése szerint idén nyáron a legkeresettebb munkakörök közé tartozik:

  • a címerezés,
  • a kapálás,
  • a szántóföldi földőrzés,
  • az üzemi válogatás,
  • illetve az olyan pozíciók, mint a fosztó válogató, kombájnos vagy szárítógépkezelő.

Ezekben a munkakörökben továbbra is az egyszerűsített foglalkoztatás a jellemző, ez ugyanis rugalmas keretet biztosít a munkáltatói, és a munkavállalói oldal számára is.

A WHC előrejelzése szerint 2025-ben 5 százalékos bérnövekedés várható ebben a szegmensben.

A mezőgazdasági szektor most is küzd a demográfiai kihívásokkal és a fiatalabb generációk mérsékeltebb érdeklődésével.

munkaerő

A legnagyobb kereslet a mezőgazdasági szezonális munkakörök iránt mutatkozik – fotó: Unsplash

A vendéglátóiparban is fokozott a munkaerő-kereslet

A nyári szezonra készülve ebben a szektorban a szobaasszonyok, udvarosok, londínerek és szakácsok iránt folyamatos az igény, kiváltképpen a frekventált üdülőövezetekben, például a Balaton és a Velencei-tó környékén. Az egyik legnagyobb kihívást továbbra is a kisegítő személyzet – a takarítói, mosogatói pozíciók – pótlása jelenti, ezekre ugyanis nagyon nehéz jelentkezőket találni. A belföldi turizmus előreláthatóan az idei szezonban is erős lesz, ami még tovább növelheti a szakképzett és betanított munkaerő iránti keresletet.

A bérezés szempontjából nem várható jelentős kiugrás a vendéglátásban sem: az előrejelzések alapján a tavalyi évhez képest a munkabérek jellemzően 6-8 százalékkal emelkednek, amely összhangban van az általános piaci trendekkel.

Ez a béremelkedés segíthet a munkavállalók megtartásában, de a munkaadók számára a versenyképesség kulcsa egyre inkább a minőségi munkakörülmények, a rugalmas beosztás és a támogató vállalati kultúra biztosítása lesz.

Forrás: hrportal.hu

Indexkép: unsplash.com