Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szerint a csatlakozásnak súlyos következményei lehetnek, mivel Ukrajna agrárpotenciálja nagyságrendekkel meghaladja a legtöbb tagállamét, és ez drámaian átrendezheti az EU agrárpiacát.
41 millió hektár termőföld – Ukrajna agráróriás lehet
A több mint 41 millió hektáros ukrán mezőgazdasági terület a magyar mezőgazdaság méretének több mint nyolcszorosa. Ukrajna nemcsak hatalmas méretű, de termelési adottságai is kiválóak. Az agrárium az ukrán GDP több mint 10 százalékát adja, és olyan termékekkel rendelkezik, amelyek már most is meghatározóak a világpiacon. A napraforgó-étolaj például az európai piac 90, a világpiac 40 százalékát teszi ki.
Nincs versenyegyenlőség – az ukrán agrárium lazább szabályozásokkal működik
Papp Zsolt szerint Ukrajna mezőgazdasága nem felel meg azoknak a szigorú szabályozásoknak, amelyeket az uniós gazdáknak be kell tartaniuk. Állatjóléti, növényvédelmi, élelmiszer-biztonsági előírások és a GMO-szabályozás terén jelentős eltérések vannak, Ukrajna jóval lazább keretek között működik. Ráadásul a munkaerő, az inputanyagok (műtrágya, növényvédőszer) és az energia ára is sokkal alacsonyabb – ez jelentős versenyelőnyt biztosít.
Multinacionális óriáscégek uralják az ukrán földeket
A csatlakozás további kockázata, hogy Ukrajnában a mezőgazdaság döntő részét külföldi tulajdonú, multinacionális cégek birtokolják. A tíz legnagyobb ukrajnai agrárvállalat közül kilenc külföldön van bejegyezve. Ez azt jelenti, hogy az EU-ba belépve ezek a cégek élveznék a közös agrárpolitika által biztosított támogatásokat, miközben termelésüket olcsóbban és gyengébb szabályozásokkal tudják fenntartani.
A közös agrárpolitika forrásainak harmadát is elviheti
Az EU közös agrárpolitikája (KAP) forrásainak negyedét vagy akár harmadát is lekötheti Ukrajna a csatlakozása után – ez pedig a jelenlegi tagállamok gazdáitól venné el a támogatást. A kisebb és közepes európai mezőgazdasági vállalkozások helyzete kilátástalanná válhat, ha a piacaikat olcsó ukrán termékek árasztják el.
Papp Zsolt György: „Ez az őrület elpusztítja az EU agráriumát"
A NAK elnöke szerint, ha nem sikerül időben megállítani Ukrajna feltétel nélküli integrációját, az egész európai mezőgazdaság kerülhet veszélybe. Az olcsó, ellenőrizetlen, sokszor kétes minőségű ukrán alapanyagok és termékek letarolhatják a piacot, és kiszoríthatják a helyi, szabályokat betartó termelőket.
Forrás: Demokrata
Indexkép: Pixabay