Első hallásra talán sokaknak összerándul a gyomra, ha a papír és a tehéntrágya szavakat egy mondatban hallja. Pedig ez a különös ötlet nemcsak létezik, hanem egyre nagyobb népszerűségnek örvend, főleg ott, ahol jelentős szarvasmarha-állomány található. Egy gazda videón mutatja be lépésről lépésre, hogyan lesz ebből az alapanyagból valódi papírlap.

A trükk az, hogy a tehenek emésztőrendszere nem bontja le teljesen a növényi rostokat, így az ürülékükben még sok cellulóz található – ez pedig a papírgyártás egyik kulcsfontosságú alapanyaga.

A módszer egyszerű, mégis kreatív: először összegyűjtik a trágyát, majd vízzel felöntve fellazítják. Ezt követően folyékony szappannal keverik össze, majd hidrogén-peroxiddal habosítják fel az elegyet, amely így megtisztul és világosabb árnyalatot kap.

A kreativitás itt még nem ér véget: por állagú festéket adnak hozzá, hogy színes papírt kapjanak, majd újabb keverés után az egész masszát vászonzsákba öntik. Ezt megtapossák, hogy a fölösleges nedvesség eltávozzon – így marad vissza az értékes cellulózrostos anyag. Ebből gombócokat formáznak, amiket vízbe merítenek a papírnak formát adó kereteken.

A nedves lapokat egy szivacsos technikával kinyomkodják, végül pedig kirakják a napra száradni. És már kész is a teljesen természetes, újrahasznosított papír!

A technológia nemcsak fenntartható, de gazdaságilag is ígéretes lehet, különösen az állattartással foglalkozó vidékeken. Ráadásul nem egyedi jelenség: például Srí Lankán elefánttrágyából gyártanak papírt, ami jól mutatja, milyen sokféle „hulladékban" rejtőzhet érték.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock