A kalászvédelem tipikusan az a növényvédelmi beavatkozás, ahol a „mikor” és a „hogyan” legalább olyan fontos, mint a „mivel”.
Kalászvédelem – miért?
Az őszi búza kalászvédelmi kezelése - a zászlóslevél védelme mellett – a növényvédelmi technológia legfontosabb beavatkozása, amelynek jelentősége az utóbbi években tovább növekedett. Nem azért, mintha a szóban forgó fuzáriumos megbetegedések (1. kép) olyan sűrűn fordulnának elő, hanem azért, mert a piac magasabb követelményeket támaszt a termény toxintartalmával kapcsolatban.
A mikotoxinok rendkívül veszélyes vegyületek, amelyek kizárólag akkor halmozódhatnak fel, ha a kalász fuzáriumfajokkal fertőződik. Ez ugyan nem jelent automatikusan toxinos termést, de fertőzés hiányában a toxinfelhalmozódás sem történhet meg. Bár a kalászfuzáriózis fellépésének mértékét több agrotechnikai elem összessége alakítja, az ellene történő legközvetlenebb védekezési mód a kalászvédelem. A hatékony kalászvédelem!
1. kép Fuzáriumos fertőzés jellegzetes tünete a kalászon – fotó: Agrometry Kft.
Kalászvédelem – mikor?
A hatékonyság egyik kulcskérdése a kalászvédelmi kezelés időzítése, a „mikor”. A kalászok tömeges, akár járványszerű fertőződése (2. kép) akkor történhet meg, ha a virágzás időszakában a kórokozók számára kedvező - párás, csapadékos - időjárási körülmények uralkodnak. Ez azt is jelenti, hogy hatékony védelmet csupán az erre az időszakra időzített, megelőzésként végzett kezeléstől várhatunk! A tapasztalatok szerint a kalászfuzáriózissal szembeni leghatékonyabb védelmet a virágzás kezdetén elvégzett permetezés biztosítja.
Kalászvédelem – hogyan?
A kalászvédelmi beavatkozás hatékonyságát alapvetően befolyásolja a kezelés elvégzésének a módja. Ebben az esetben nem is a haladási sebesség, még csak nem is a permetlé mennyisége, hanem a fúvóka típusa lesz a meghatározó. A lombozatra jutó gombaölő szerek hatóanyagai csupán kismértékben szállítódnak a kalász irányába. Sőt, az alacsony mobilitás még a közvetlenül a kalászra jutó hatóanyagok esetében is igaz, az egyik oldalra jutó gombaölő szer nem lesz hatással a kalász másik oldalán. Ezért kulcskérdés, hogy a kalászt a lehető legjobban bevonjuk a permetlével, egyenletes eloszlást biztosítva ezzel a gombaölő szer számára. Ezt leginkább a fúvóka helyes megválasztásával tudjuk elérni, ezért a kettős réses, „előre-hátra” dolgozó, minél jobb porlasztással bíró típusok jelentik a jó választást.
2. kép Tömeges kalászfertőzés tünetei az állományban – fotó: Agrometry Kft.
Kalászvédelem – mivel?
A fent leírtakon túl természetesen az eredményes kalászvédelemhez olyan hatóanyagok és készítmények is kellenek, amelyek hatékonyan védik a kalászt a fuzáriumos megbetegedéssel szemben. Ehhez felszívódó tulajdonsággal, hosszú hatástartammal, megelőző és gyógyító hatással egyaránt rendelkező hatóanyagokra és készítményekre van szükség. Az Agrometry termékkínálatában ilyenek a Pabi 300 EC, valamint a Victory.
A Pabi 300 EC 300 gramm protiokonazolt tartalmaz literenként. Ez az azol típusú hatóanyag az újabb fejlesztések közé tartozik, amelynek fontos ismérve a fuzárium-fajokkal szembeni kiemelkedő hatékonysága. Kalászvédelemben az engedélyezett legmagasabb, hektáronként 0,65 literes dózisát kell alkalmazni.
A Victory 250 gramm tebukonazolt tartalmaz, amely jól ismert hatóanyag a búzatermesztők körében, széles hatásspektrumába a kalászfuzáriózis kórokozói is beletartoznak. Hatékonyságára utal az a régebbi keletű mondás, amely szerint „minden kalászvédelemben használt készítmény annyit ér, amennyi tebukonazol van benne”. Az új fejlesztések tükrében ez a mondás talán már nem áll meg ilyen formában, de a hatóanyag kalászfertőző betegségekkel szembeni hatékonysága nem kérdőjelezhető meg. A kalászvédelemben a Victory ajánlott dózisa 1,0 liter hektáronként.
A két készítmény együttes, jól időzített és jól kivitelezett kijuttatása nagy biztonsággal védi meg a kalászokat a fuzáriumos fertőzéssel szemben. Beszerzésüket megkönnyíti, hogy virtuális kereskedelmi csomagban is elérhetők, amely 25 liter Pabi 300 EC-t, valamint 30 liter Victory-t tartalmaz. A jobb fedettség, valamint a hatóanyagok fokozott felszívódásnak elérése érdekében ajánlott a permetlében a Solar Plus hatásfokozó adalékanyag 0,1%-os töménységben történő felhasználása.
A kalászfuzáriózissal szembeni védekezés a búzatermesztés kötelező gyakorlata, amelynek elmaradása kockára teheti az összes addigi ráfordítást, munkát és költséget egyaránt. Nem éri meg a kockázat, kezeljünk!