A katica, a levéltetű, a liszteske és a hangya. Akár egy jó vicc kezdete is lehetne. Azonban, ha a katica után soroltak megjelennek a kertünkben, egyáltalán nincs kedvünk nevetni. Nem véletlen, hogy a katicát nem csak a gyerekek, hanem a kertészek is szeretik. Nemcsak azért, mert igazán kedves látvány ez a gömbölyű bogár az igazán szeretnivaló a kis pöttyeivel, hanem azért is, mert eltünteti a levéltetveket, a pajzstetveket és az atkákat.
A katicabogárra tehát nagyon oda kell figyelnünk, vigyáznunk kell rá, és minél többet kellene a kertünkbe csalogatni. A természetes megoldásoknál ugyanis nincs jobb, még a kártevők ellen sem. A katicabogár ráadásul kis mérete ellenére nagyon sok kártevőt képes elfogyasztani. Úgyhogy nem csak a mesékben és a versekben, de a kertekben is van helye.
Ismerd meg a katicabogarat
A katicabogárfélék a rovarok osztályának bogarak rendjébe tartoznak. Világszerte nagyjából hatezer fajtájuk van, melyből 90 faj él Magyarországon. Sajnos azonban nem mindegyik katica hasznos a kertünkben, hiszen akadnak közöttük mezőgazdasági kártevők is. Azonban a legtöbben fontos szerepet töltenek be a biológiai védekezésben.
A katicabogarak hosszúsága fajtól függően változó, 1,5 és 12 milliméter közötti. A színezetük is különböző, habár a leggyakrabban a mindenki által ismert piros és fekete kombinációban fordulnak elő, de létezik belőlük narancssárga, sárga és fekete is. Nem mindegyik katicabogárfaj pettyes. Akadnak közöttük csíkosak és egyszínűek is. Testük a legtöbb esetben csupasz és fényes.
A katicabogarak ragadozó életmódot folytatnak, ezért is nagyon hasznosak számunkra. Imádják a levéltetveket, némelyik pedig kifejezetten kedveli az atkákat, a pajzstetveket és az étlapjukon gyakran szerepelnek a liszteskék is. Minden alkalmas méretű állatot elfogyasztanak, de akadnak közöttük növényeket fogyasztó katicabogarak is, amelyek kifejezetten károsak a mezőgazdasági növényekre, például a lucernára.
A telet imágó alakban vészelik át, az avar, a fakéreg, a fűcsomók, vagy a talaj védelmében. A kifejlett egyedek körülbelül egy évig élnek. A támadások ellen úgynevezett reflexes „vérzéssel" védekeznek. Ekkor a lábaik ízületein keresztül vérnyirok szivárog ki, mely nagyon kellemetlen ízű, és így elriasztja a rájuk támadókat, a hangyákat és a madarakat.
A fajok többségének évente egy nemzedéke van, párzási időszakuk tavasszal és nyáron van. A peték száma fajtól függően 3-300 között mozog, a petéből 5-8 nap múlva kelnek ki a lárvák.
Ezért hasznos a katicabogár
Mind a kifejlett bogarak, mind a lárváik egyértelműen ragadozók. Kis méretük ne tévesszen meg bennünket, hiszen naponta 40-50 zsákmányt fogyasztanak el. A katicabogarak szívesen látott vendégek a kertben, hiszen a legtöbb fajuk kedvenc eledelei a levéltetvek, pajzstetvek, takácsatkák, tripszek, üvegházi molytetvek, a levédarázs- és a lepkelárvák. Elképesztően hasznosak, ezért tegyünk meg mindent, hogy a kertünkben jól érezzék magukat, hiszen egyetlen karica akár 100 levéltetvet is elfogyaszt naponta.
Kedvencünk a hétpettyes katicabogár
A katicák legkedvesebbje számos rajzfilm és gyerekdal sztárja, a hétpettyes katicabogár. Gyakorlatilag mindenhol megtalálható, ahol növények és rajtuk élősködő tetvek vannak. A kifejlett példányok tavasszal rakják le a levelek fonákára a petéjüket, amelyek egy héten belül kelnek ki. A ragadozó lárvák négy vedlésen mennek keresztül, míg végül bebábozódnak. A lárvák 10-30 nap alatt fejlődnek ki, és 3-17 napot töltenek bábként. Míg a hétpettyes katicabogár téli álmot alszik, a kétpettyes télen is éli világát.
A katicák rengeteg kártevőt pusztítanak el a kertben. Fotó: Shutterstock
A hétpettyes katicabogár mind lárva, mind imágó alakban elpusztítja a levél- és pajzstetveket. A lárváját viszont kevesen ismerik fel. A 4-7 milliméteres lárva teste rücskös, hernyószerű, és 6 ízeltlába van. Színe alapvetően szürke vagy fekete, sárgás foltokkal. A hétpettyes katicabogár tehát nem csak kedves, de nagyon hasznos is, mind a mezőgazdaság, mind a hobbikertészek számára.
Nem jó barátunk a harlekinkatica
Az utóbbi években sokat rontott a katicák PR-ján az ázsiai katicabogár, más néven harlekinkatica. A harlekinkatica agresszív módon kezdi kiszorítani az őshonos fajokat. Magyarországon 2008. februárjában találták meg először. 3 színváltozatban fordul elő, a szárnyfedője sötétebb-világosabb narancssárga, 15-21 fekete ponttal. A lárvák 2-11 mm-esek és fekete színűek, a potrohukon kétoldalt, egyre nagyobb narancssárga folt látható. A testét pedig kitinserték borítják.
Habár ragadozóként falja a levéltetveket, de mégsem szeretjük, hiszen nem csak hogy kiszorítja a hazai, őshonos katicafajokat, de még meg is csíphet bennünket, ami eléggé fájdalmas. Legnegatívabb gazdasági hatása a szőlő- és bortermelésben jelentkezik, mivel bemásznak a szőlőszemek közé, majd ott is maradnak, így a mustba kerülve rontják annak minőségét.
Így lesz a kertedben gyakori vendég a katica
Ha a katica tudna beszélni, ezeket kérné tőlünk. Cserében pedig segít a növényeinknek legyőzni a kártevőket.
1. Legyenek olyan növények a kertünkben, amelyek odavonzzák a katicabogarakat. A katica imádja az édesköményt, a kaprot és a koriandert. Ezen kívül nagyon szereti azokat a növényeket is, amelyeknek nagyfejű virágaik vannak, hiszen csodás pihenőhely jut neki a szirmok között.
2. Fontos, hogy mindig rendszeresen öntözzük a virágágyásainkat. A katicabogarak ugyanis tudják, hogy a víz a hosszú élet és a szép bőr biztosítója, így szívesen iszogatnak a növényeken lévő vízcseppekből. Ehhez készíthetünk nekik kis itatót is, azonban ügyeljünk rá, hogy csak kevés vizet tegyünk egy lapos tálba, nehogy belefulladjanak.
3. Kerüljük a vegyszereket. Ezt persze nem csak a katicabogarak miatt érdemes megtenni. Figyeljük rendszeresen a növényeinket, így már akkor észre fogjuk venni a kártevőket, amikor még kis számban jelennek meg. Ekkor pedig a katicabogarak kiváló megoldást kínálnak velük szemben.
4. A talajtakaró növények biztos otthont adnak a katicabogárnak, amely csodásan ki tudja magát pihenni alattuk, hogy aztán kellő energiával felvértezve vethesse rá magát a növényeinket pusztító kártevőkre.
A hétpettyes katicabogár közel áll a gazdák szívéhez. Nem véletlen, hiszen hét pöttye a hét napjait szimbolizálja, emlékeztetve minket arra, hogy a gazdálkodás, a mezőgazdasági munka a hét minden napján zajlik, így a szorgos kis katica számára is.