Erre hívta fel a figyelmet előadásában dr. Bodor-Pesti Péter a PREGA konferencián. A Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Szőlészeti és Borászati Intézetének egyetemi docense elmondta, sokkal komfortosabb a diákok és a gazdák számára is, ha a saját eszközeikkel, azaz telefonjukkal dolgozhatnak, amelyek sokszor ugyanazokra a funkciókra képesek, mint amit a precíziós gazdálkodástól is elvárunk.
Profi műszer helyett okostelefon a szőlőben
Fejlett operációs rendszer, internetkapcsolat, tehát adattovábbítás, praktikus alkalmazások, akár menedzsmentapplikációk, valamint számítástechnikai funkciók, de jól jön a megfelelő nagyságú kijelző is. Ma már evidens, hogy jó minőségű fotót is képes készíteni egy okostelefon, amelyben fénymérő, giroszkóp, mikrofon és GPS is van. Látható, hogy a gazdálkodó kezében van szinte minden, amire szüksége lehet, akár a szőlőben is.
Használható az okostelefon fenotipizálásra:
- meghatározhatjuk a gyümölcs méretét, színét,
- egyes mesterségesintelligencia-alapú applikációkkal a kórokozókat is azonosítani lehet,
- vizsgálható vele a levélfelület, így a kártevő jelenléte, a stressz vagy a tápanyaghiány is könnyen meghatározható,
- a felület nagyságát is megmondja,
- a virágzat megszámlálásával a termést is meg tudja becsülni.
Dr. Bodor-Pesti Péter előadása tele volt azonnal hasznosítható, gyakorlati tanáccsal: konkrét appokat is felsorolt az érdeklődőknek.
Új funkciók: A szőlő levele és bogyója is árulkodó
Kiemelte még: a színelemzés egy praktikus funkció, hiszen a levél RGB színértékéből klorofilltartalom is meghatározható. A fejlesztésekről szólva elmondta: tervezik egy olyan applikáció kidolgozását, amely a bogyó lefényképezése után az antocianin-tartalomra tud következtetni.
Az integrált fényérzékelő ugyancsak hasznosítható a szőlészetben, gondoljunk csak a fürtök árnyékoltságára. Egy egyetemi kutatás keretében megvizsgálták, hogyan változik a levél fényáteresztő képessége, és dolgoznak egy olyan funkción, amely egy szűk tartomány érzékelését teszi lehetővé. Egy okostelefon nem profi kutatóeszköz, nem váltja ki annak tudását, de arra tökéletes, hogy kérdéseket generáljon, és célzott megoldásra ösztönözzön.
Előnyök, hátrányok, irányok a szőlőben
Az előadó megjegyezte még: egyszerű megoldás az okostelefonos adatgyűjtés, költséghatékony és könnyen hordozható, azonban hátrányai is vannak, többek között a pontossági korlátok, az akkumulátor teljesítménye, az adatbiztonság sérülékenysége, az adatvesztés lehetősége és a képernyőméret nagysága. Mindezzel együtt javasolható, hogy mindenki keresse meg a számára praktikus applikációkat, hiszen az okostelefon ott van a zsebünkben.
Indexkép: Pixabay