Az IPM elterjedését kétféle szemszögből közelíthetjük meg. Az egyik szemléletet a károsítókban kialakult növényvédő szerrel szembeni rezisztencia indukálja, a másikat pedig a piaci igények befolyásolják. A folyamat lebonyolításához szükség van a megfelelő szaktudásra, valamint a technológia elindítását követő folyamatos monitoringra.

Magyarországon az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a biológiailag kontrollált zöldséghajtató felület, számos kultúrában csak a hasznos élőszervezetek betelepítésével védekezhetünk megfelelő eredménnyel a polifág kártevők ellen. Az engedélyezett növényvédő szerekkel szemben kialakuló rezisztencia miatt gyakorlatilag a védekezés megoldhatatlan. Emellett a szedések idején az élelmezés-egészségügyi várakozási idők betartása, valamint a szigorodó szermaradvány értékek és azok fokozott ellenőrzése a konvencionális növényvédelmi technológia hatékonyságának csökkenését és fokozatos visszaszorulását eredményezi.

Elengedhetetlen feltétel a szezon során a folyamatos állományvizsgálat. A telepítések sikerességét a termelőket látogatva minden évben a Bioline Agrosciences Ltd. spanyol szaktanácsadói személyesen ellenőrzik.

Szerencsére itt nem merül ki az eszköztárunk, mivel lehetőségünk van olyan biológiai módszerek alkalmazására - ezen belül is különböző makroszervezetek telepítésére -, melyekkel képesek lehetünk a kémiai növényvédelem eredményességét meghaladó mértékben védekezni egyes kártevőkkel szemben.

A biológiai növényvédelem egyik lehetőségeként a kártevők ellen természetes ellenségeiket telepítjük a növényállományba, melyek számos módszerrel pusztíthatják el áldozataikat. Különböző hasznos szervezetek találhatók meg portfóliónkban, a ragadozó atkák és ragadozó poloskák telepítése a szezon kezdetén, preventíven, a megfelelő fenológiai fázis és környezeti körülmények elérésekor történhet, míg a fürkészdarazsak állományba engedése a kártevők megjelenésekor kezdődhetnek meg. A telepítés idejének és dózisának megválasztása az egész szezonra megalapozhatja a védekezés sikerességét.

Amblyseius swirskii ragadozó atkát tartalmazó Swirskiline tenyészőtasakok paprika állományban.

A KITE Zrt. termékportfóliójában megtalálható hasznos szervezetek a hajtatott kultúrákban biztosítják a polifág kártevők elleni védelmet. Cégünk a Bioline Agrosciences Ltd.-vel együttműködve olyan termékportfólióval van jelen a hazai piacon, amellyel mind a zöldség-, gyümölcs- és dísznövényhajtató kertészeket támogatni tudja. Kínálatunkban összesen nyolc makroszervezet található, amellyel az előbb említett kultúrák legjelentősebb kártevői elleni védekezés megoldható.

Ennek biztosítása érdekében a szezon során szaktanácsadási rendszerrel segítjük a termelőket, ahol a rendszeres állományvizsgálat, az év elején közösen összeállított integrált növényvédelmi program és a folyamatos kapcsolattartás döntő szerepet játszik. A termékek sikerességének másik kulcspontja az egészséges egyedek kibocsátása, melyeket olyan egyedi oltalom alatt álló kiszerelési egységekben forgalmazunk, melyek a piacon egyedülálló megoldásokkal garantálják a makroszervezetek hatékonyságát.

A KITE Zrt. termékportfóliójában megtalálható hasznos szervezetek a hajtatott kultúrákban biztosítják a polifág kártevők elleni védelmet.

A technológiai fegyelem elengedhetetlen feltétele az eredményes védekezésnek, melyet már a palántanevelés során meg kell kezdenünk ún. kompatibilis – azaz a hasznos szervezeteket kímélő – növényvédő szerek használatával. A folyamatos állományvizsgálat és az esetlegesen felmerülő problémák csakis megfelelő szaktanácsadás mellett oldhatók meg. A felszaporodási időszak növényvédelmi szempontból kritikus, hiszen az ekkor jelen levő kártevők elleni védekezés során leszűkült eszköztárral rendelkezünk. A hasznos élő szervezetek betelepítése előtti tisztító-, illetve az utána szükséges korrekciós kezelésre kevés olyan növényvédő szer javasolható, mely az egyedeket nem bántja.

Az idei évben paprika-, paradicsom-, és uborka hajtatásban eseti engedélyt kapott Verimark SC termék csepegtetéssel történő kijuttatása egyedi megoldást jelenthet a szívó kártevők – a hajtatásban nagy gondot jelentő tripszek, molytetvek és levéltetvek – ellen. Ezen rovarölő szer használatával a hasznos szervezetek felszaporodási időszakában a vírusvektor rovarok tevékenysége korlátozható, valamint a szezon közben esetleges növényvédő szeres kezelés is elvégezhető a termék egy napos élelmezés-egészségügyi várakozási idejének köszönhetően.

A lecsökkent növényvédőszer-felhasználás következtében betelepülő természetes ellenségek is segítségünkre lehetnek a védekezésben, ilyenek például a fátyolkák, katicabogarak, zengőlegyek és a pókok is, melyek táplálkozásukkal tovább csökkentik a kártevők egyedszámát. A biológiai növényvédelem használatával a szezon során a kártevők teljes kiirtása nem oldható meg, hiszen akkor a biológiai egyensúly felborulna, azonban kellő szaktudással a kártétel mértéke gazdasági szint alá szorítható.

Kovács Judit
Biológiai növényvédelmi ágazatvezető
Növényvédőszer-kereskedelmi Üzletág
KITE Zrt.

További információért látogasson el a KITE honlapjára.