Idén tavasszal hazánkat rekord nagyságú fagykár sújtotta. A szakemberek becslései szerint gyümölcseink majdhogynem fele odaveszett, de meggytermésünk egyharmada például biztosan nem kerül már az asztalokra. Nem vagyunk egyedül ezzel a problémával, Franciaország és Ausztria több területéről is érkeztek beszámolók az ültetvényeken keletkezett hatalmas károkról.

Az amerikai észak-nyugati gazdák pedig tavasszal fagypont alatti, de legalábbis azt megközelítő hőmérsékletekkel voltak kénytelenek megküzdeni, csakúgy, mint hazánkban. A szokatlanul hideg időjárás következtében Minnesota több területén is fagykárt szenvedtek a kukoricák. Ennek legbeszédesebb jelei az elszíneződött, ázott levelek, amelyek később kiszáradnak és elbarnulnak. Hazánkban Zala megyében fagyott a kukorica.

Jeff Coulter, a Minnesotai Egyetem specialistája szerint nem valószínű, hogy a kár tartós következményekkel jár, amit a kukorica ez időszakbeli növekedési pontjának köszönhetünk. A fagy eddig a szakaszig jellemzősen nem okoz maradandó károkat a kukoricában, hacsak egy hosszan tartó hideg időjárás meg nem fagyasztja a termőföld felső rétegeit – olvasható az Agriculture.com-on.

kukorica

A fagykár legbeszédesebb jelei az elszíneződött, ázott levelek, amelyek később kiszáradnak és elbarnulnak – fotó: VSZT

A jégkárt elszenvedett kukorica – ha a növekedési pontja nem sérült – általában új leveleket hoz a fagyok után. Ezekhez mérten tehát érdemes a kárfelmérést legalább három nappal a kár észlelése után elkezdeni – tanácsolja a szakember. A nagyobb fagy által sújtott növények ostorszerű alakot ölthetnek, miként az új, vegetatív növekedés próbál kiszabadulni az elhalt szövetekből.

Ahhoz, hogy felmérjük egy sérült kukorica túlélési esélyeit, Coulter azt tanácsolja, hogy ássunk fel pár növényt és nyissuk fel a szárát, így meg tudjuk vizsgálni a növekedési pontot és az afelett elhelyezkedő szöveteket. Az egészséges növekedési pontnak szilárdnak és sárgás-fehérnek kell lennie. Hogyha a pont, vagy a másfél cm-re lévő szövet sérült, akkor nedves lesz és sárgás-barnás színt ölt, ahonnan a gyógyulás már nem valószínű. A kukorica felépülése akkor a legesélyesebb, hogyha még a háromleveles időszak előtt következett be a sérülés, vagy ha azután csak kevés levelet érint.

kukoricaA korán vetett egy- vagy kétleveles állapotú kukorica felső levelei elfagytak – fotó: VTSZ

A növényállomány csökkenése és a károk jelentősen befolyásolják a terméshozam mértékét, Amerikában például a kukorica terméshozamának 5-24%-os esésével számolnak a szakemberek, és a korai fagykárnak köszönhetően a túlélő növények fejlődése az őszi szezonban csúszhat pár napot.

Mielőtt azonban az újravetésen gondolkodnánk, vegyünk figyelembe pár dolgot. Nevezetesen azt, hogy mekkora a meglévő kukoricaföld terméspotenciálja, mennyibe kerülne az újravetés, és ehhez mérten mennyi lenne az újraültetett kukorica termése.