A peronoszpóra (Plasmopara viticola) a szőlő egyik meghatározó gombabetegsége. A károsítása nyomán akár 80–100%-os lomb- és fürtkár alakulhat ki, ezért a hazánkban köztermesztésben levő szőlőfajták többségét tekintve, peronoszpóra elleni rendszeres védekezés nélkül, minőségi szőlőtermesztés nem folytatható. Erre bizonyíték a 2023-as, csapadékos évjárat, ami ritka erős peronoszpóra fertőzést hozott.

peronoszpóra

A károsítása nyomán akár 80–100%-os lomb- es fürtkár alakulhat ki – fotó: Depositphotos

A kórokozó levél- es fürtmaradványokban, úgynevezett oosporákkal telel át. Az oospórák csírázásával makrosporangiumok fejlődnek, az ezekből rajzó zoosporák csapadék hatására a levelekre jutva csíratömlőt fejlesztenek és a sztómán át behatolnak a levél szövetébe, ahol a micélium növekedésnek indul.

A klorofill elbomlásával ez a folyamat okozza az első látható tünetet a levél színén, az úgynevezett olajfoltot. A levél fonókán pedig megjelenik a fehér színű sporangiumtartó gyep, ahonnan újabb csapadék hatására, folytatódik a fertőzés. A folt végül bebarnul, elszárad.

peronoszpóra tünet levél színén Peronoszpóra kivirágzása bogyón

Balról: peronoszpóra tünet levél színén, jobbról: peronoszpóra kivirágzása bogyón – fotók: Kwizda Agro Hungary Kft.

A Kwizda egy olyan rézmentes, felszívódó készítménnyel bővítette a portfólióját, melynek segítségével rugalmasan alakítható a szőlő peronoszpóra elleni védekezési stratégia.

Az AktyShield hatóanyaga, a kálium-foszfonát egy növényi védekezőképességet stimuláló (immunizáló), valamint közvetlen fungicid hatással is rendelkező, felszívódó hatóanyag (FRAC kód: P07). Emellett káliumpótlást is biztosít a növénynek.

Tovább olvasom >>>>>

kwizda