Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett? Milyen növénykultúrában használható a készítmény? Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől? Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható? 

E heti körkérdésünkben erről kérdeztük meg a szakembereket. Akik ezúttal válaszoltak: Alpha-Vet Kft., Attend SA Kft., BIOCONT Magyarország Kft., Everris, FitoHorm Kft., Hechta Kft., Huminisz Kft., IKR Agrár Kft., IMPAVIDUS Trade Zrt., Natur Agro Hungária, P+K 3000 Kkt, Phylazonit Kft., VulcanAgro Kft., Yara Hungária Kft.

Tánczos István, Alpha-Vet Kft., Alphaplant ágazatigazgató

A mai telített piacon a gazdálkodóknak – hogy is fogalmazzak szépen – van miből meríteniük, ha lombtrágyát vagy növénykondicionálót szeretnének vásárolni. Az, hogy a gyártó és forgalmazó cégek gombamód szaporodnak, nem lehet véletlen. Elég az időjárásbeli anomáliákra vagy a szigorodó növényvédőszer-szabályozásokra gondolni, amikre igenis valós alternatíva a növénykondicionálás. Ebben az írásban néhány instrukciót szeretnék adni, miként igazodjunk el a piacon.

A mikroelemek pótlása a legkönnyebben levélen keresztül kivitelezhető. Jellemzően folyékony formában szoktuk kijuttatni a bórt, cinket, molibdént, mangánt, rezet, ként stb. A mikroelemekről tudjuk, hogy a Liebig-féle minimum elv alapján ugyanolyan limitáló tényezők lehetnek a termesztés szempontjából, mint a makro- és mezoelemek.

napraforgó

A mai telített piacon a gazdálkodóknak van miből meríteniük, ha lombtrágyát vagy növénykondicionálót szeretnének vásárolni.

Vannak azonban olyan tápelemek, amik a növényben nehezen hasznosulnak, ezért szoktunk mellé valamilyen segédanyagot ajánlani, ami a felvételt és hasznosulást javítja. Ilyen segédanyagok lehetnek a huminsavak, aminosavak, amelyek természetesen növényi építőelemek. A lombtrágyák kijuttatását tehát én nem különíteném el csak mikroelem- vagy csak kondicionálókijuttatásra. A legjobb hatékonyság a kettő egyvelegével érhető el, ami sokszorosan megtérül.

Mi az Alphaplant csapatával olyan anyagok gyártására törekszünk, amelyek megfelelnek a fenti kritériumoknak. Ezen csomagok valamennyi szántóföldi kultúrában felhasználhatók, illetve megoldást nyújtunk a szőlő-, zöldség- és gyümölcstermesztésben.

Csomagajánlataink javítják a stressztűrőképességet, használatukkal növényünk kevésbé lesz fogékony a betegségekre, javuló aszálytűrést eredményeznek, sőt még a herbicidek „regulátor” hatását is tompítják. Az alábbi felsorolás pedig egy eredményt szolgál: jobb minőségű, magasabb terméshozam várható a betakarításkor.

Szeretnék a kedves olvasó számára egy ilyen csomagot ajánlani, ami aktuális a napraforgó-termesztésben: a HumicQuattro készítményünk növényi, esszenciális aminosavakat, koncentrált humin- és fulvosavakat tartalmaz, mely anyagok az Organit Bórban és Organit Magnéziumban lévő tápelemek hasznosulását jelentősen javítják.

bór

Organit Bór, HumicQuattro

Nagy Annamária szaktanácsadó – Attend SA Kft.

Hozambiztos megoldások az Attend SA Kft.-vel

Sajnos az elmúlt évek időjárási anomáliái többször keresztbehúzták a gazdálkodók számításait a magas terméshozam megvalósításánál. Ezért a felmerült problémák kezelésénél célzottan kell dönteni a növénykondicionálók vagy a lombtrágyák mellett.

Idén az elhúzódó esőzések, a hideg időjárás megritkította az őszi gabonákat, és a tavaszi növények elodázott vetése pedig vontatott fejlődést eredményezhet. Ilyenkor érdemes egy – több szempontból is – egyedi „ÖKO listán” is szereplő növénykondicionáló felé fordulni, amely NOVOSIL néven robbant be a piacra.

gabona

Jászjákóhalmán bokrosodáskor lett a NOVOSIL-ből 1 l/ha kijuttatva. A felső kép a kezelt, az alsó a kezeletlen

Triterpénsav hatóanyagával akár 1 l/ha-os dózissal is be tudjuk indítani az oldalrügyképződést és az intenzív növekedést, hozamtöbbletet eredményezve. Preventíven alkalmazva mérsékelhetjük a megbetegedések kockázatát a növényi immunrendszer aktiválásán keresztül. Hatékonyságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Oroszországban növényvédő szerként lett engedélyezve. Virágzáskor stresszhatás esetén is aktiválja a terméskötődés alapjául szolgáló sejtosztódást a termékünk.

árpa

NOVOSIL-lel kezelt árpa jobb oldalon.

A termelők többsége extrém termésmennyiséget céloz meg, aminél a lombtrágyázás központi szerepbe kerül. A növényeknek minél nagyobb fotoszintetizáló felületet kell ehhez létrehozniuk, amihez a folyamatos tápanyag-utánpótlás elengedhetetlen. Mindezt nem tudják kiszolgálni a termelők, ha elmarad a fejtrágyázás, nitrátérzékeny területük van, illetve esőzés miatt kimosódott vagy szárazság esetén a talajba se jutott a tápanyag.

A GeoLomb termékcsalád tagjaiban lévő metilén-karbamidok talajon és levélen keresztül 8–12 héten keresztül táródnak fel egyedülállóan a talajbaktériumok közbenjárásával. A precíziós lombtrágyázásnak kizárólag növényspecifikusan van értelmezhető célja, amit a nitrogénformák aránya és a mikroelemek alapján is megválaszthatunk a páratlan kínálatunkból.

Az akadályozott tápanyagfelvételt (talaj-mikrobiológia, kémhatás, szerkezet) a szántóföldi növényeknél 7–15 l/ha GeoLombbal kompenzálhatjuk lombon keresztül, az intenzitását pedig NOVOSIL-lel növelhetjük.

napraforgó

Csillagbimbós állapotban kezeltük a bal oldali napraforgó-állományt Ibrányban. A különbség önmagáért beszél.

napraforgó

Csillagbimbós állapotban kezeltük a bal oldali napraforgó-állományt Ibrányban.

BIOCONT Magyarország Kft.

Sajnos a mai helyzetben a biostimulátor- és levéltrágya-kategóriák – az európai és a hazai szabályozás hiányosságai miatt – afféle kiskaput kínálnak a gyártók számára, hogy szinte bármilyen terméket engedélyeztetni tudjanak. Így ma sajnos – a számos hatásos, a termelő számára valóban hasznos termék mellett – rengeteg „szenteltvíz” kapható ezekben a termékcsoportokban. Rengeteg olyan terméket látunk, amelyeket a gyártók-forgalmazók mindenre IS ajánlanak, az egyik pillanatban még rovarölő hatásúak, a másik cikkben-hirdetésben már vonzzák a megporzó rovarokat, vagy amelyekről olyan adatsorok jelennek meg, hogy a legjobb fungicideknél is hatékonyabbak.

Levéltrágyát akkor érdemes használni, ha nincs elegendő, a növény számára felvehető tápanyag. A levéltrágyák a hiányzó tápanyagot szolgáltatják korlátozott mértékben. Biostimulátort pedig két esetben érdemes használni. Az egyik, ha a növény tápanyag-felhasználásának hatékonyságát – ezáltal a termés mennyiségét és minőségét – szeretnénk növelni, és szolgáltatunk elegendő tápanyagot. A másik, ha biotikus vagy abiotikus stresszhelyzetre szeretnénk felkészíteni a növényt, vagy a már bekövetkezett stressz következményeit szeretnénk enyhíteni.

Hogyan válasszon a termelő? Először is pontosan meg kell tudnia fogalmazni, hogy pontosan melyik kultúrában milyen probléma az, amelyre megoldást keres. Mik az erre a problémára legálisan használható, engedélyezett termékek? Ha ez megvan, akkor a gyártókat-forgalmazókat kell ellenőriznie. Van-e múltja, hihető-e, hogy valóban ért ehhez a termékkategóriához, vannak-e hiteles referenciái, hihetőek, reálisak-e az ígéretei? Tud-e konkrétan az adott problémára megoldást kínálni, vannak-e ezzel kapcsolatban adatai? Ezek után jöhet a személyes kapcsolatfelvétel, a személyes benyomás, és mindezek után szabad az árcédulát megnézni és a költség-haszon becslések alapján választani. Ebből következően

levéltrágyát akkor érdemes választani, ha hiányzó tápanyagokat szeretnénk pótolni. Biostimulátort pedig akkor, ha a növény számunkra pozitív élettani folyamatait szeretnénk fokozni.

Amint említettem, két fő csoportja van a biostimulátoroknak. Azok, amelyek a tápanyagfelvételt és azok hasznosulását segítik elő, egy megfelelő termesztéstechnológia, művelésmód és növényvédelem mellett nagyobb, szebb, jobb minőségű terméshez segítik hozzá a termelőt. Azok, amelyek a növények stressz-ellenállóságát fokozzák, elősegítik a növényvédelem hatásosságát, de nem helyettesítik azt, illetve a – sajnos egyre gyakoribb – extrém időjárási helyzetekben (extrém hő, fagy, szárazság, vízstressz, extrém UV-sugárzás) javítják a növény általános állapotát, segítik a termés megőrzését. Ezek a készítmények a növény jobb egészségi állapotán keresztül állókultúrák esetén növelhetik az ültetvény hasznos élettartamát, hozzásegítenek a kiegyensúlyozottabb mennyiségű és minőségű terméshez.

A valódi biostimulátor a növény élettani folyamatain keresztül, közvetetten hat a károsítókra, nem pedig közvetlenül.

Cégünk jelen pillanatban még nem forgalmaz biostimulátorokat, azonban jelenleg is több partnerünk van, akiknek a termékeit bátran merjük partnereink számára ajánlani, mert azok számunkra is elfogadható, megbízható minőséget képviselnek. Ezzel párhuzamosan jelenleg is számos készítményt tesztelünk, hogy partnereink számára minél hatásosabb megoldásokat kínálhassunk a jövőben.

Everris

Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

Egészséges fejlődés elképzelhetetlen megfelelő tápanyag-utánpótlás nélkül. A lombtrágyák a növények alap-tápanyagutánpótlását egészítik ki, így biztosítják, hogy az adott fejlődési fázishoz szükséges tápanyagok biztosan rendelkezésre álljanak. Alkalmasak a tápelemhiányok gyors korrigálására is, főleg a gyökérzet csökkent működése esetén (pl. amikor hideg tavaszi időben a foszfor felvétele a talajból nehézkes). Hagyományosan a lombtrágyákat a növényvédelemmel eg ymenetben – de a növény adott fenofázisaihoz igazítottan – kellene adni, rásegítve ezzel a növény fejlődésére.

Biostimulánsok (és itt főleg az aminosavakról beszélünk) elsősorban akkor szükségesek, ha komoly stresszhelyzet van: pl. „megállt” a növény, mert hideg van vagy gyomirtós kezelés történt.

biostimulátor

Biostimulánsok elsősorban akkor szükségesek, ha komoly stresszhelyzet éri a növényt.

Az alkalmazási javaslat tehát attól függ: milyen készítményről beszélünk? Tartalmaz-e biostimulánst (aminosav; algakészítmények) vagy csak műtrágyát (NPK+TE)? Melyik fenofázisban akarjuk használni? (Az aminosavat a gyakorlatban akkor javasoljuk, ha probléma van, az algakészítmények pedig a elsősorban a növényi fejlődés korai periódusában hasznosulnak jól.) A különféle összetételű ásványi tápanyagokat (nitrogén, foszfor vagy kálium túlsúlyos, vagy csak egy-egy tápelemet, pl. mangánt tartalmazó lombtrágyák) adott fenofázisokban több kezelésben, ismételve (pl. gabonánál 1 nódusz; 2.nódusz; virágzás…; vagy a nitrogént 4-5 levélnél a hagyma esetében; PK túlsúlyos+S+B+Mg a napraforgó csillagbimbós állapotában). A lombtrágya adalékanyagokat is tartalmaz-e? Mert az egyszerű, tiszta hatóanyagú lombtrágyák felszívódást segítő adalékanyagok nélkül kevésbé hatásosak. Ár/érték arány mellett a hatékonyság, a könnyű alkalmazhatóság (pl. kiszerelés), a gyakorlati tapasztalat is számít.

Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

Az ICL Agroleaf Power lombtrágyacsaládja felhasználása során a hagyományos NPK+TE tápanyagtartalma, két speciális összetevője révén sokszor erőteljesebb, hosszan tartó hatást eredményez. A különféle összetételek közül az adott fázisnak megfelelőt választva bármely kertészeti és szántóföldi kultúrában eredményesen használható. Nagy tisztaságú NPK+TE alapanyagokat tartalmaz. Kelatizált mikroelemcsomagja és az alkalmazott M77 és DPI technológia elősegíti a felszívódást, akár 8-10 napos elérhetőséget biztosít, és serkenti a növényi életfolyamatokat.

biostimulátor

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

Gyors zöldítés, ám a kezelést követően hosszan tartó hatás, mivel a fotoszintetikus aktivitást akár 8-10 napon át is növeli. Megfelelő fenofázisban akár egyszeri kezeléssel komoly termésmennyiség-növekedés várható (gabona-tejesérés – Agroleaf Power 31-11-11+TE 3-400kg/ha plusztermést eredményezhet).

Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

Az Agroleaf Power akár „tűzoltásra” is használható – pl. hideg talajok esetén relatív foszforhiány megszüntetése, vagy magas sótartalmú talajokon „rásegíteni” a növény kezdeti életfolyamataira. De a legjobb eredményt mindig akkor kapjuk, ha a kezeléseket az adott kultúra megfelelő fenofázisában legalább 2 alkalommal alkalmazzuk! A fotoszintetikus aktivitás növekedése elősegíti a gyökereken át történő tápanyagfelvételt is. A legtöbb növényvédő szerrel keverhető, de réztartalmú szerekkel nem ajánlott egyszerre alkalmazni. Fontos megjegyezni, hogy keverési próbát mindig kell végezni.

FitoHorm Kft.

A lombtrágyákban olyan tápelemek találhatóak, melyek a növények számára felvehetők és beépíthetők. Nélkülük nem fejlődik a magból növény. Ezek a termékek összetevői fontos elemei a tervszerű tápanyag-utánpótlási programoknak. Alkalmazásuk elengedhetetlen, ha a tenyészidőszakban a szokásánál magasabb a tápelemigényszint-felvétel vagy a hiánytünetet.

traktor

A lombtrágyákban olyan tápelemek találhatóak, melyek a növények számára felvehetők és beépíthetők

Az esszenciális tápelemek (pl.: S, Ca, B, Zn) elengedhetetlenek a növények normális fejlődéséhez. A nem esszenciális tápelemeket (pl.: Si, Co) annyira kis mennyiségben veszi fel a növény, hogy azok talajban való jelenlétéhez képest az utánpótlás szükségessége nem merül fel. A lombtrágyák fontos ismérve, hogy a bennük található összetevők, azaz tápelemek a növények számára esszenciálisan szükségesek. Ezen tápelemekből épül fel a növények minden sejtje, szervei stb.

Másik fontos tény, hogy egy adott termékben nem lehet mindenféle alap- és hatóanyagot összekeverni. Nagyon fontos tényező az alapanyagok kémiai tulajdonságainak megfelelő ismerete. A tápanyagok közötti összeférhetőség, azaz az antagonizmus ennek határokat szab.

A FitoHorm Kft. a lombtrágya típusú termékeit több mint 40 éve gyártja és fejleszti hazánkban. Folyamatosan bővítjük a termékpalettánkat a szakma és a piac igényeinek megfelelően. A lombtrágyák gyártása során az azokban szereplő alapanyagok milyensége, minősége, a gyártási technológia és a kelátképző használata egyaránt fontos. A FitoHorm Kft. termékeiben saját fejlesztésű és gyártású kelátképzőt használunk.

A növénykondicionáló és biostimulátor termékek élesen elkülönülnek a lombtrágyáktól, mert gyártásuk során a legtöbb esetben nem tartalmaznak hozzáadott tápanyagot. Amennyiben tartalmaznak is, azt nagyon kis mennyiségben jellemezhetjük. A termékek fő összetevői, hatóanyagai különböző biológiailag aktív tulajdonságokkal rendelkező anyagok/kivonatok vagy a hatóanyagot adó szervezetek bomlásának során keletkező bomlástermékei.

traktor

A lombtrágyák alkalmazása alapvető fontosságú

Fontos ezen típusú termékek hatékonyságának szempontjából kiemelni, hogy mivel itt aktív biológiai hatóanyagokkal fokozzuk a növények életfolyamatait, működését, így ebből kifolyólag a kezelt növény tápanyagigénye is magasabb lesz. A tápanyagazdálkodás szempontjából ez azt jelenti, hogy a növénykondicionáló termékek alkalmazását megelőzően a növényeket lombtrágyákkal „fel kell tölteni”, hogy a fokozott életfolyamatok tápanyagigénye fedezve legyen. A lombtrágyák alkalmazása alapvető fontosságú!

Dr. Varga Zsolt – Hechta Kft.

A növény kondícióját és az abiotikus, valamint biotikus stresszhatásokkal szembeni tűrőképességét megelőző jelleggel tudjuk befolyásolni. Ebben nagy szerepe van az optimális tápanyag-utánpótlásnak és a növényélettani és anyagcsere-folyamatokat optimalizáló biostimulánsoknak.

A stresszhatások védekezésre kényszerítik a növényi szervezetet, ezért minden alternatív technológiai megoldás lehetőséget biztosít a növény minőségi és mennyiségi paramétereinek megvédésére. A folyékony megoldási lehetőségek olyan kombinált alkalmazását válasszuk, amelyek hatékonyan, de kíméletesen alkalmazhatóak a növények kezelése során. Ebben segítenek a speciális összetételű lombtrágyák (pl. formulázott nitrogéntrágyák mikroelem-kiegészítéssel), amelyek átmeneti segítséget biztosítanak a kritikus időszakban.

A kondicionálók közül a talajra és növényre is hatást biztosító termékek választása az optimális. Az Amalgerol® a kijuttatását követően egyaránt hat a növényélettani és a talaj-mikrobiológiai folyamataira. Az Amalgerol® minden növényi kultúrában termésnövelő technológiai elemként alkalmazható, de a stresszhatások megelőzését, illetve a növények regenerációját is nagymértékben segíti.

amalgerolSzárazságstressz őszi búzában – Amalgerol®-kezeléssel enyhíthetjük a stresszhatást

A tavaszi kultúrákban (napraforgó, kukorica, szója) a jó minőségű talajmunka során törekedni kell a talaj víztartalmának megőrzésére. Ezt segíti az optimális talajélet fenntartása, amelyet talajoltó baktériumok vagy mikrobiológiai készítmények és az Amalgerol® 3-4 l/ha-os dózisának alkalmazásával elősegítünk.

Az alkalmazott gyomirtások a környezeti tényezőkkel (csapadékintenzitás, UV-sugárzás stb.) összefüggésben kivétel nélkül átmeneti stresszt okozhatnak a fejlődésben lévő növényeknek. Ezek a fitotoxikus hatások stresszelik a növényeket, visszavetik a fejlődésüket, és ha más stressztényezőkkel együtt lépnek fel (pl. aszály), akkor nagyobb terméskiesést is eredményezhetnek.

A fitoxikus tünetek megjelenésekor a növények gyors regenerációját az Amalgerol® 3-4 l/ha vagy a szintetikus aminosavakat is tartalmazó Amalgerol® Essence 2 l/ha dózisának kipermetezésével érhetjük el.

amalgerolA gyomirtó szer okozta stresszt az Amalgerol® 3-4 l/ha-os dózisával kezelhetjük

Huminisz Kft.

• Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

Én személy szerint nem választanám el a kettőt. Jómagam 11 éve, amikor indult a Huminisz Kft., egyszerűen növényélettani okokból kifolyólag – ezen belül szinergiahatás érvényesülése érdekében – a növénykondicionálók (esetünkben Kondisol és K2 termékek) és a lombtrágyák (Solvitis termékek) együttes kijuttatását javaslom, illetve javasoljuk.

Magyarországon létezik az ún. termésnövelő anyagok kategóriája, amibe beletartoznak a növénykondicionálók és a biostimulátorok is. A biostimulátorok a növény adott élettani folyamatait képesek „szerencsés” esetben a termelő számára pozitívan befolyásolni. Ahhoz hogy ez teljesüljön, a kijuttatás szempontjából érdemes betartani a gyártó által javasolt fenológiai fázist. Ezzel szemben a sejtszinten ható növénykondicinálók (pl. Kondisol termékek és K2) egy rugalmasabb felhasználást tesznek lehetővé, ugyanakkor rendkívül hatékonyak.

A lombtrágyák vonatkozásában vallom, hogy a magas hatóanyag-tartalom jó felvehetőséggel kell hogy párosuljon. A mi lombtrágyáink nagy része szerves EDDHSA-keláttalm illetve természetes lingoszulfonát-komplexképzővel készül. Így gyorsan hatnak, nem igényelnek a növénytől többletenergiát a hasznosított mikro- és mezoelem beépítéséhez, aminek különösen kedvezőtlen időjárási körülmények között (lásd aszály) óriási jelentősége van.

• Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

Bármely növénykultúrában használhatóak, azonban célszerű tekintettel lenni az időjárási körülményekre és az adott kultúrák mikro-, mezo- és makroelemigényeire az egyes fenofázisokban. Fontosnak tartom, hogy a lombtrágyák és növénykondícionálók jól keverhetőek legyenek gomba-, rovar-, esetleg gyomirtó készítményekkel. Semmiképpen ne rontsák, lehetőség szerint javítsák azok hatásfokát, és ne jelentsenek veszélyt a virágzó kultúrákat látogató méhekre.

Nagyon fontos a kijuttatás időpontja. Sajnos bizonyos lombtrágyák – adott időjárási körülmények között – a formuláció miatt is okozhatnak perzselést. A termésnövelő anyagoknál és a lombtrágyáknál lényeges szempont a kijuttatás időpontja. A késő tavaszi, kora nyári időszakban a hatékonyság megtartása érdekében javasolt a kora reggeli, késő délutáni, kora esti, estleg éjszakai kijuttatás.

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

A humin-, fulvo- és aminosavas növénykondicionálók (pl. Kondisol és K2 termékek) hatásai többek között a következők:

• nagy gyökérzettömeg, terméstömeg, szárátmérő, magasság, zöldtömeg
• jobb szárazságtűrés, hervadáspont kitolása akár 10 nappal
• a termésmennyiség és -minőség egyidejű növekedése
• a relatív és abszolút tápanyaghiányok gyors és hatékony kezelése
• a növény betegségekkel szembeni ellenálló-képességének növekedése
• a növény stressztűrése jobb és a stressz utáni regenerálódása gyorsabb
• homogénebb és egészségesebb állomány
• gyors felvétel levélen keresztül
• szinergiahatás a gombaölő szerekkel
• jól felvehetőek és jól hasznosulnak, nem perzselnek, jól keverhetőek, nem ülepszenek.

A lombtrágyákat megfelelő fenofázisban elsősorban mikro-, mezo-, másodsorban/korlátozott hatással makroelempótlásra javasoljuk.

• Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

A humim- és fulvosavas növénykondicionálók tömörödött, víztelített talajállapotnál, amikor bizonyos mikro- és mezoelemek felvétele gátolt, segítik a növényt a tápanyagfelvételben.

Horváth András üzletág-igazgató (növényvédőszer-kereskedelem) – IKR Agrár Kft.

A kérdés összetettebb annál, hogy eldöntendő igen-nem, emezt vagy amazt választ tudjunk adni. Közelebb visz a megoldáshoz, ha e két termékcsoport azonosságait és különbségeit vizsgáljuk.

Mind a levéltrágyák, mind a biostimulátorok kedvezően befolyásolják a kultúrnövények kondícióját, produktivitását, a termés mennyiségi és minőségi paramétereinek alakulását, ezáltal fontos szerepük lehet, illetve van a termesztésben. Hasonlóan mindkét technológiai elem, vagyis a növény számára fontos tápelemek levélen keresztüli bevitele, valamint különböző természetes/biológiai eredetű anyagok alkalmazása – különösen az utóbbi – viszonylag új, nem feltétlen eleme a termesztéstechnológiának.

Az is közös bennük, hogy az utóbbi évek, évtizedek során az időjárás szélsőségesebbé válása (klímaváltozás), a talajaink állapotában bekövetkezett kedvezőtlen változások, a szintetikus kemikáliák, főként peszticidek körének jelentős szűkülése mindkét elemet, technológiai megközelítést egyre inkább a figyelem középpontjába állítja.

Azonban amíg a levéltrágyák tápelem-összetétele – még az összetetteké is – viszonylag egyszerű és analitikailag pontosan ismert, addig a biostimulátorok többsége több, sok esetben igen nagyszámú, biológiai eredetű összetevőből áll, sokkal összetettebb, bonyolultabb rendszerek. Ebből következően a hatásmechanizmus ismertségében, szakmai/elméleti megalapozottságban is vannak különbségek.

Bár mindkét csoport javít a növény állapotán, a levéltrágyák közvetlen hatása elsősorban a termésképzésben, az egyes terméselemek (hozam, ezermagtömeg, beltartalmi érték) javításában nyilvánul meg. A biostimulátorok ehhez képest komplexebben hatnak, a növény környezetét (pl. talajállapotát), a különböző káros biotikus és abiotikus stresszhatásokkal szembeni ellenálló-képességét javítva fejtik ki hatásukat.

Amellett, hogy mindkét csoportban lévő előnyöket mint lehetőséget együttesen érdemes kihasználni, lehetnek esetek, amikor hol az egyik, hol a másik elem kerül előtérbe. Hiánytünetek kezelése, vagy a talajban egyes tápelemek elégtelen jelenléte, vagy korlátozott felvehetősége a levéltrágyák gyors bevetését teszik szükségessé. E döntést talajvizsgálati vagy levélanalízis-laboreredmény alapozhatja meg. Ugyancsak levéltrágyák kerülhetnek előtérbe bizonyos kultúrák bizonyos fenológiai stádiumában fellépő speciális tápanyagigények esetén (pl. gabonaféléknél Cu, kukoricánál Zn, olajos növények S, B).

Biostimulátorok alkalmazásával viszont a talajéletre, a talaj mikroorganizmus-összetételére, a tápanyagok feltáródására, a növények különféle káros hatásokkal szembeni ellenálló-képességére gyakorolhatunk kedvező hatást. Vannak olyan stimulátorok, kondicionáló készítmények is, amelyek kifejezett növényvédelmi hatásokkal rendelkeznek. Ezeknek bizonyára fontos szerep jut majd Európában az évtized folyamán végbemenő ”zöld megoldás” címmel fémjelzett paradigmaváltásban is.

Az IKR Agrár Kft. a csehországi Lovochemie a.s. műtrágyagyár 13 levéltrágyáját (6 mono, 7 összetett), valamint az ezekből összeállított, IKR Harmónia néven ismert, kultúrára specializált technológiai csomagjait ajánlja, amely kiegészül a SPÉCI termékcsalád igen kedvező ár-érték arányú prémium kategóriás lombtrágyáival.

lovchemie

A Hi Spore mikrobiológiai termékünk egy Trichoderma asperellum készítmény, amely komplex módon nyújtja a  biostimulátorokkal kapcsolatosan fentebb megfogalmazott előnyöket.

hi spore

A Hi Spore mikrobiológiai termék egy Trichoderma asperellum készítmény

Póczonyi Zsolt vezető szaktanácsadó – IMPAVIDUS Trade Zrt.

Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

Az IMPAVIDUS küldetése, hogy a fenntarthatóságot előtérbe helyezve, természetes összetevőkből álló, innovatív fejlesztésen alapuló termékeket tegyen elérhetővé a magyar termelők számára. Ebből adódóan mi komplex hatásmechanizmusban gondolkodunk, és a fő szempont, hogy a talaj-gyökér-levél funkciók optimalizált működésében a biológiailag aktív hatóanyagokkal a növény élettani folyamatait kedvező módon, fenntarthatóan szabályozzuk. Így az algaszakértő francia OLMIX cégcsoport által gyártott szilárd, pelletált és folyékony levél-biostimulátor készítményeink átfogó alkalmazása nem lehet kérdéses.

A termelő akkor választ jól biostimulátort, ha a következőket veszi fegyelembe:

- növelje a talaj termékenységét,
- fejlessze a gyökérrendszert, ezáltal tegye hatékonyabbá a tápanyag- és vízfelvételt,
- javítsa a műtrágya hatékonyságát, és biztosítson fenntartható alternatívákat,
- erősítse a növény ellenálló képességét,
- segítsen csökkenteni a növényvédő szerek használatát,
- növelje a termesztett növények hozamát és javítsa a minőségét.

Az általunk forgalmazott termékek kombinált alkalmazásakor valamennyi fenti feltételnek megfelelhetünk.

Szilárd biostimulátor készítményeink a talajtermékenység (NEOSOL) és gyökérrendszer fejlesztésével, hatékonyabb tápanyagfelvétellel (EXPLOER, PRIMEO) biztosítanak kedvezőbb életfeltételeket a növények számára, így növelve azok abiotikus stresszel szembeni ellenálló képességét.

neosol

Folyékony levél-biostimulátoraink (AGROPTIM és ALGOMEL termékcsaládok) az ellenálló képességet fokozva a klimatikus viszontagságok ellen is hatékony védekezésre ösztönzik a növényt. A művelés során kialakult kémiai stresszhelyzetekben akár a gyomirtó szerekkel együttesen kijuttatva extra detoxikáló, azonnali regeneráló hatást fejtenek ki a kalcium szignál beindításával (Agroptim SUNSET, ásványi anyag és mikroelem komplex). Továbbá a gomba- vagy rovarölő szerekkel akár együttesen kijuttatott tengeri vörös makroalgás készítményeink elicitor hatásmechanizmussal rendelkeznek (Algomel termékcsalád: PUSH, PROACT, ZnMn, MnCu).

Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

Biostimulátor készítményeink bármely szántóföldi, kertészeti kultúrában használhatóak, akár hagyományos, akár ökológiai gazdálkodásban. Vetőmagtermesztők számára specializált technológiai ajánlásokat dolgoztunk ki. Az állattartó telepek, a takarmánynövényeket termesztők számára a kedvezőbb mennyiségi, minőségi paramétereken túlmenően a trágya tápanyag-hasznosulására is megoldást kínálunk. Gyümölcs- és zöldségtermesztők számára kidolgozott technológiai programok segítik a termelőket.

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

Az Olmix több évtizedes K+F tevékenységének eredményeképp kifejlesztett magas minőséget képviselő biomegoldásainak használatával:
- csökkennek a talajművelési költségeik,
- csökken a műtrágya, meszező anyag és növényvédő szerek felhasználása,
miközben garantáljuk a termelők számára a termelés minőségét és mennyiségét.

olmix

Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

Minden talajtípus esetében alkalmazhatóak biostimulátoraink. Sőt, talajproblémák, a talaj biológiai működésének zavarai esetén (repedezett, homokos, tömörödött talaj, pangó víz, erózió, aszályérzékenység, rossz szervesanyag-összetétel) célirányos szilárd biostimulátor készítményünk (NEOSOL) alkalmazásával a talaj natív, természetes baktériumflórájának hosszú távon is fenntartható kedvező életfeltételek kialakításával optimálisabbá alakíthatjuk a talaj fizikai, kémiai és mikrobiológiai tulajdonságait.

A megnövekedett biológiai aktivitás révén mind a talaj szerkezete, mind a talajélet szignifikánsan javul. Így a fenntarthatóan megnövelt szervesanyag-képződés során biológiai diverzitást megőrzően több mikrobiális biomassza, a természetes humuszképződési folyamat feljavításaként agyag-humusz-komplex jön létre, a talaj termékenysége növekszik.

ábra

Natur Agro Hungária

Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

A Natur Technológiás lombkezelések alkalmával a legtöbb esetben mind élő algákat tartalmazó Natur Plasma T biostimulátorunkat, mind Natur Active komplex lombtrágyánkat kijuttatják partnereink. Tapasztalataink alapján gyenge talajerő esetén biostimulátor által nyújtott immunitás és az algabiofilm párologtatásszabályozó szerepe érvényesül jobban, míg a Natur Active a gyökeret serkenti a talajban lévő tápelemek felvételére és optimálisabb hasznosulására. A két hatás átlagos körülmények között egymást egészíti ki, ez a lombkezelési technológiánk lényege.

Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

A Natur Plasma T szerves összetevőinek köszönhetően teljes mértékben hasznosul, hatása gyors és eredményes. Nemcsak tápanyagokat pótol, de megerősödésre, növekedésre is készteti a gyökérzetet és a növényi zöldtömeget.

A Natur Active egy olyan széles körű, koncentrált tápanyag-összetétellel rendelkező levéltrágya, amely a növény életéhez szükséges makro-, mezo- és mikroelemeket is tartalmazza.  A legnagyobb arányban a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó termelők és cégek használják termékeinket, azonban a legtöbb kertészeti növénykultúrában is akad számos partnerünk, akik a legnagyobb megelégedéssel alkalmazzák őket.

Levélanalízis-szolgáltatásunknak és a kezelést egy-egy tápelemmel kiegészítő Mono-adalékainknak köszönhetően célzott kezelést tudunk javasolni az adott állományhoz.

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

Készítményeink számos pozitív hatással bírnak, ezt szerencsére gazdálkodó partnereink is rendre megerősítik. Segítik a növényeket a fejlődésben, ellenállóvá teszik őket a károsítókkal szemben, a kezelt növények tovább maradnak zöldek, jobban tűrik a szárazságot, és ami talán a legfontosabb: termékeink kedvezően befolyásolják a beltartalmi értékeket és a terméseredményt. Nem elhanyagolható készítményeink stresszoldó hatása sem.

szója

Javuló terméseredmények a kezeletlen kontrollállományhoz képest 2019-es kísérletünk során

Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

Készítményeink gyakorlatilag bármilyen talajállapot esetén eredményesen alkalmazhatók: a fent részletezett hatásaik miatt alkalmasak a talajállapot hibáiból fakadó növényi problémák kezelésére. A megfelelő talajállapot eléréséhez azonban kiváló segítséget nyújtanak a technológiánk alapját képező, komplex hatású talajoltó baktériumkészítményeink.

Kéki László ügyvezető – P+K 3000 Kkt., Kertcenter.com

A klímaváltozás, a kiszámíthatatlan időjárás, a folytonos stressz miatt a növények táplálása és erősítése, kondicionálása nagyon fontos szerepet kap. A szervetlen és szerves tápanyagok és biostimulánsok használata egyértelműen együtt javasolt, azaz amikor valamilyen tápanyagot adunk ki lombon keresztül, érdemes valamilyen segítő biostimulánssal (alga, aminosav, szerves komplex-képző) összekapcsolni. Fontos a minőség, a teljes, 100%, maradék nélküli vízoldhatóság és a keverhetőség.

A lombtrágyák legújabb generációja az úgynevezett ökológiai trágyázószerek, okos tápanyagok. Ezek a készítmények a szerves és szervetlen tápanyagokat már testbarát, felszívódó, gyorsan felvehető, szerves komplex formájában tartalmazzák.

ökológiai trágyázószer

Asfertglobal ökológia trágyázószerek

Alkalmazásukkal sokkal környezetbarátabb módon, hatékonyabban, jóval kevesebb hagyományos műtrágya- és növényvédőszer-felhasználás mellett is kiváló eredményeket érhetünk el. Ezek a készítmények az összes növénykultúrában használhatóak. Működésük alapvető biokémiai élettani elveken alapszik, melyek minden növénynél azonosan működnek.

A növénystimulálás, -segítés ma már egzaktul megmagyarázható élettani biokémiai elveken alapul. Nagyon komoly élettani tudáson alapuló készítmények érhetőek már el. A verseny ma már a minőség/ár/hatóanyag-tartalom körül mozog. Egyre jobban feltérképezzük és megértjük a növények, a talaj, a környezet működésének finom, sokszor rejtett összefüggéseit. Sokszor jelentős dolgok múlnak például azon, hogy a fertőzési versenyeben egy káros patogén vagy egy hasznos szimbionta kolonizálja-e a növényt, vagy hogy ez egészséges erős növény ellent tud-e állni stresszhatásoknak és a kórokozóknak.

Asfert

Asfertglobal szerves ITM komplex

A lombon keresztül felvehető hiánytünet korrektorok közül érdemes megemlíteni pár egyszerű, új készítményt: a szerves felszívódó rezet, mely réz hepta-, hexa-glükonát komplexben tartott aktív rézionokat tartalmaz. A növény, testbarát anyagként azonnal felismeri és felveszi. Nem toxikus, nem mosódik ki és szermaradékmentes. Gazdaságos, kevés kell belőle a hagyományos rézkészítményekhez viszonyítva 10% mennyiség is elegendő, így jelentősen csökkenthető a környezet rézterhelése és 3 hétig belülről táplálja, védi, erősíti a növényt. Vegetációban, minden kultúránál 3 hetente javasolt kiadni.

A másik mechanikai védelmet biztosító fontos mikrotápanyag az szilícium ami egy egyedülálló módon magas pH tartományban pufferelt, ezáltal a növény számára felvehető formában tartott ortoszilikátsav oldat lombtrágya. A szilícium, szokták mondani a szépség tápeleme. Miért van szükség a növényeknek és állatoknak szilíciumra? A szilícium a szépség a rugalmasság az ellen-állóképesség, a vízháztartás az élet esszenciális azaz nélkülözhetetlen eleme. A váratlanul változó időjárási körülmények, a nagy hőingadozás, a talaj menti fagyok, a vegetatív időszak elején egyre gyakrabban előforduló aszályok, a fertőző kórokozók és a rovar kártevők támadása stresszhatás a növények számára. Ennek hatékony ellensúlyozására van szükség felvehető szilíciumra. Bármilyen szilícium jó? Nem, csak a lombon keresztül felvehető, aktív, nagyon alacsony pH tartományban speciálisan pufferelt ortoszilikatsavat tudjak felvenni a növények.

Mire jó a Vas (Fe), miért szükséges, melyik a leghatékonyabb vas forma? Vas nélkül nincs sem állati, sem növényi élet. A vas esszenciális nyomelem. A vas nagyon fontos szerepet játszik a klorofill molekula képződésében és a sejtosztódásban. Tipikus vas hiánytünetek: levél sárgulás, klorózis az erek között.

Melyik a legjobb felszívódású, szerves, testbarát vaskomplex? A vas hepta-, hexa-glükonát? Miért? Mert az aktív vas ion a növényi, állati szervezetben is ebben a komplexben szállítódik legjobban. Elérhető ez víz-oldható lombtrágya formájában? Igen, az Asfertglobal választékában is szerepel. Mi az a glükonát? A glükonsav nagy molekulájú karbonsav mely a glükonátokkal együtt a szervezetekben természetesen is előfordul, az anyagcsere folyamatokban a szőlőcukor (glükóz) oxidációja során keletkezik. A glükonsav előnyös kompex képző tulajdonságokkal rendelkezik.

Ezek a modern termékek már lombon és gyökéren tápoldat formájában is kiadhatóak és felszívódnak. Legtöbb termék a Biokontroll szerlistán is szerepel ökológia gazdálkodásban is használható. Ne feledjük, hogy a növény szája a gyökere. A gyökéren keresztül eszik, a lombon, száron keresztül csak nassolni tud. Lombon keresztül, csak azonnali, célzott, kisebb korrekciók hajthatók végre. Tápanyagutánpótlás soha nem alapulhat csak lombtrágyákon. Fontos az alaptrágya és a tápoldatozás, az öntözővízzel a gyökérzónába kijuttatott tápanyagok. De ez a terület, már egy következő korkérdés és közös gondolkodás témája lehet.

Varga Sándor biológiai talajerő-gazdálkodási szakmérnök – Phylazonit Kft.

Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

Stresszhelyzetben inkább a biostimulátor használta javasolt (gyomirtás, jégverés, aszály). Lombtrágya pedig a mikroelemek lombon keresztül való növénybe juttatásának a legjobb formája. Ha betartjuk a kijuttatás szabályait, sokkal nagyobb hatékonysággal jut be a mikroelem a növénybe, mint a talajból. Fontos a hatóanyag mennyisége, de a kémiai forma is, hiszen egy kelátképzővel ellátott lombtrágya sokkal jobban hasznosul. A legjobb megoldás, ha ez a kettő együtt megy ki egy termékben (pl. Energia Humin, amely a humin- és fulvosavtartalmának köszönhetően biostimulátor-hatással is rendelkezik a makro- és kelátkötésben lévő mikroelem-tartalma mellett. Költséghatékony és gyors megoldás, egyfajta stresszoldó „svédasztal” a növénynek.

Phylazonit

Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

Valamennyi szántóföldi kultúrában tökéletes választás! Minden növénykultúrának más az igénye, a kukorica Zn-, míg a búza pl. Cu-igényesebb, de ez nem jelenti azt hogy más mikroelem nem kell neki. Mindenből kell egy kicsi. Ezért érdemes egy széles mikroelemskálával rendelkező terméket használni alaplombtrágyaként, és ezt kiegészíteni a nagyobb mikroelem-tartalmú „mono” lombtrágyával.

A kiegészítő lombtrágyázás minden olyan esetben segítség, amikor a gyökéren keresztüli tápanyagfelvétel nem megfelelő, például tavasszal az áttelelő vetésnél vagy a frissen kiültetett, fiatal, még nem elég erős gyökérzetű növényeknél; stresszhatások esetén – legyen az időjárás (túl hideg, túl meleg, sok csapadék, szárazság, nagy szél, stb.) vagy emberi tényezők okozta hiba (például rosszul elvégzett gyomirtás).

A lombtrágyák folyamatos alkalmazásával tehát segítünk a nehezebb időszak átvészelésében, a növények folyamatosan jó kondícióban lesznek, jobban ellenállnak a kártevőknek, a kórokozóknak, és összhangban a talaj biológiai folyamataival hozzájárulnak egy magasabb terméspotenciál megvalósulásához.

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

Egy növény minden tápelemből vesz fel az élete során, némelyikből sokat, másikból kevesebbet. Ezek segíthetik, de gátolhatják is egymás felvételét, hatékonyságát. Viszont ha nincs, akkor minden életfolyamat a hiányzó elem szintjéhez igazodik (Liebig-féle törvény). Tehát nem biztos, hogy pluszeredménye lesz a kezelésnek, de az igen, hogy nem lesz negatív hullám a termelésben. A legfontosabb, hogy stabilizálja, biztonságosabbá tegye a termelést.

Az Energia Humin növénykondicionáló lombtrágyánkban lévő humin- és fulvosavak mint természetes kelátképző anyagok afféle folyékony humuszként önmagukban is könnyen felvehető és emészthető táplálékot jelentenek, emellett segítik a talajban lévő tápanyagok felvételét, csökkentik a perzselés veszélyét, és 6-féle mikroelemmel felturbózv, erősítik a növény immunrendszerét.

Energia Plusz lombtrágyánk amid formában tartalmazza a nitrogént (18 m/m%), amely levélen keresztüli hasznosulása tökéletes, perzselésmentes, így alkalmas célirányos nitrogénpótlásra, fejtrágyázás kiegészítésére, a benne lévő mikroelemsor pedig jó lehetőség az azonnali szükséglet kielégítésére, a hiánytünetek megelőzésére, beltartalmi paraméterek javítására.

Az Energia Humin és Energia Plusz termékek alkalmazásával a kijuttatott nitrogén és foszfor a föld alatti és feletti vegetatív növekedés támogatásával segíti a növényt abban, hogy egy szárazabb felső talajréteg esetén a mélyebb rétegekből is hozzá tudjon jutni nedvességhez és ezáltal a felvehető tápanyagokhoz.

A mélyebb rétegekben a gyökérzet csak akkor lesz képes felvenni a nedvességet, ha a növényünk megfelelő kondícióban van, így a távolabbi gyökérszőrök képesek lesznek a mélyebb részekről is felvenni a nedvességet, ezáltal pedig a nedvességekben oldott tápanyagokat is.

A két készítmény használatával az aszálynak kitett táblák túlélését is biztosíthatjuk a csapadék megérkezéséig, melyet követően a gyökerek által is fokozódik a tápanyagok felvétele a lombtrágyák stimuláló hatásának következtében, illetve a beoldódott szilárd fejtrágyák is hasznosulhatnak.

Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

A lombtrágyák alkalmazása jól beépíthető a technológiákba, így minden olyan esetben, amikor a szilárd műtrágyák hasznosulása kétséges vagy a terület mikroelem szempontjából gyengén ellátott, esetleg a talaj pH-értékétől függően nem felvehető, akkor az aktuális növényvédelmi munkákhoz kapcsoltan a lombtrágyázás megoldás lehet, de csak részmegoldás! Ismerni kell a talajunkat, és ennek a tudásnak a birtokában helyre kell állítani a talajállapotot (pl. savanyú talaj-meszezése, szervesanyag növelése).

Mindegy, milyen állapotú a talajod, fejlesztheted, jobbá, termőképesebbé teheted!

A Phylazonit elkötelezett partner a talajfejlesztésben! Keresd a technológiai javaslatainkat és megoldásainkat a weboldalon vagy a szaktanácsadóinknál!

Vázsonyi László termékfejlesztő-mérnök – VulcanAgro Kft.

Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

Mi a VulcanAgro Kft.-nél úgy gondoljuk, hogy először a talajokat kellene rendbe tenni és a megfelelő tápanyag-visszapótlást megoldani. Ha nem így cselekszünk, akkor a növényünk állandó stresszhelyzetbe kerül, és csak a drága biostimuláns készítmények fognak időszakosan eredményt hozni. A komplex, de magnéziumalapú lombtrágyázásban látjuk a megoldást (Vulcan Keserűsó koncentrátumok), amelyek egyszerre több tápanyaghiányt is képesek megszüntetni. Ha pedig száraz a talaj, csapadékra is alig számíthatunk, akkor a nitrogénalapú lombtrágyák (Vulcan RapidN) fognak előtérbe kerülni. A biostimulátorok használata pedig tápanyaggal együtt lesz igazán sikeres.

búza

Probléma a búzában – a biostimulátorok használata tápanyaggal együtt lesz igazán sikeres

Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

A VulcanAgro által forgalmazott Keserűsó és RapidN koncentrátumok minden kultúrában eredményesen alkalmazhatók. A Vulcan Keserűsó+P+mikroelem készítmények alacsony kémhatású termékek, amelyek segítik a permetezővíz pH-értékét csökkenteni, hogy a vele egy menetben alkalmazott növényvédő szerek vagy biostimulátorok eredményesebben működjenek.

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

A Vulcan Keserűsó koncentrátumok fokozzák a növényzet tápanyag-előállító képességét. Több szenet köt meg a növény, a felvett nitrogén mennyisége növekszik. Erősebb, vitálisabb növényt kapunk, amely jobban dacol az időjárás viszontagságaival, és termésmennyiségben is többet tud teljesíteni. A Vulcan RapidN készítményekkel pedig a növény számára a legfontosabb tápanyagot, a nitrogént tudjuk nagy mennyiségben a növénybe juttatni, lombon keresztül.

Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

A talajok egyre romlanak, és több százezer hektár válik támasztóközeggé. Nem bomlik a szár, felhalmozódik a növényvédő szer, és a kijuttatott tápanyagok is kis mértékben hasznosulnak. Sajnos ahelyett, hogy a talajok rendbetétele lenne az elsődleges szempont, a termelők a csodaszerektől várják a megoldást. A VulcanAgro által forgalmazott lombtrágyák és stimuláns szerek minden talajon használhatók. Hatásukat sokkal jobban kifejtenék azonban, ha lenne felvehető tiszta víz és kellő mennyiségű tápanyag a gyökérzónában.

szója

Szója-tápanyaghiány

Gyuris Kálmán szaktanácsadó – Yara Hungária Kft.

Mikor jobb a biostimulátor, mikor inkább a lombtrágya? Milyen szempontokat mérlegelve döntsön a termelő lombtrágya vagy biostimulátor alkalmazása mellett?

A biostimulátorok alkalmazása elsőssorban a stresszhelyzetekben javasolt, a növény számára kedvezőtlen körülmények között segíti a különböző élettani folyamatokat. A lombtrágyázással a növény számára szükséges mezo-mikroelemeket kívánjuk biztosítani (bizonyos estekben makroelemek is szóba jöhetnek).

A korszerű termékek egyszerre veszik figyelembe a növények összes igényét, illetve a különböző elemek arányát. A modern, hatékony gazdálkodásban a növényre szabott lombtrágyázásnak a technológia részének kell lennie, a biostimulátoros kezeléssel pedig a megváltozott, negatív (elsősorban abiotikus) tényezők bekövetkezte esetén kell beavatkozni.

búza

Búza lombtrágyázása

• Milyen növénykultúrában használható a készítmény?

Gyakorlatilag minden kultúra esetén igazak az előbbiek, értelemszerűen a biostimulátorok az érzékenyebb kultúrák esetében gyakrabban szükségesek, a lombtrágyák minden növény számára hasznosak, csak más-más összetételben.

Milyen pozitív hatásai vannak a növényre nézve? Milyen eredményt várhatunk a kezeléstől?

A korszerű lombtrágyák átlagosan 8-10% terméstöbbletet és 0.5-1% beltartalmi értéktöbbletet biztosítanak, pontosan körülhatárolható költséggel. Másképpen fogalmazva 3-5-szörös megtérülést kell elérni velük. A biostimulátorok esetében ez sokkal nehezebben meghatározható. Egy stresszhelyzetre adott válasz másként értelmezhető, itt sokkal több van a termelő, felhasználó tapasztalatára, értékelésére bízva.

Milyen talajállapot esetén alkalmazható vagy nem alkalmazható?

A talajállapot elsősorban áttételesen szabja meg az alkalmazást; ha gátolt a talajból történő felvétel, akkor a lombon keresztül történő tápanyag-utánpótlás felértékelődik, átmenetileg az egyetlen megoldás is lehet. A talajállapot lehet olyan stressztényező, amikor a biostimulátor és a lombtrágyázás együttes alkalmazása a megoldás, illetve egyes újabb készítmények már ötvözik a két termék tulajdonságait.

yara