Tavaly ismét növekedni tudott itthon a baromfiágazat, még az exportpiacokon is. Az év végén azonban újra megjelent a madárinfluenza, ami jelentősen rontotta a decemberi teljesítményt. A jelenlegi helyzet átalakulásában főleg az ukrán importnak és az említett betegség hatásának van szerepe. Míg a szárnyasok közül főleg a csirkehús fogyasztása emelkedett meg, addig a pulykahús esetében rosszak a kilátások.

Novemberi járvány

„Novemberben egy komoly madárinfluenza-járvány indult el Magyarországon is, ami az év utolsó heteiben befolyásolta a baromfiágazat teljesítményét. A tavalyi termelésről egyelőre novemberig állnak rendelkezésre statisztikák., ezek pedig a legtöbb baromfifajnál emelkedést mutatnak"

– mondta el a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács igazgatója. Hozzátette, hogy a járvány fellendülése az év végi teljesítményt egyértelműen lefelé korrigálja.

A tavalyi év első tizenegy hónapjában az adatok azt mutatják, hogy a csirke felvásárlása 6,6 százalékkal emelkedett 2022 azonos időszakához képest. Ez közel 457 ezer tonnát jelent. Ezzel szemben a pulya felvásárlása novemberig alig érte el az előző év azonos időszakának 821 százalékát, ami így 61,16 ezer tonna volt.

A csökkenésben szerepet játszik többek között, hogy a Gallfood kecskeméti pulykafeldolgozó 2022 őszén teljesen leállt.


Ennek ellenére a hízott libából 39,5 százalékos növekedéssel közel 9000 tonnát értékesítettek. A húsliba esetében 22 százalékkal többet, 10,609 ezer tonnát vettek a felvásárlók. A pecsenyeliba pedig már alig tekinthető érdemi szereplőnek a maga 86 tonnás felvásárlásával.

Ezzel szemben nagymértékben emelkedett a mulard kacsa felvásárlása, ami 80 százalékos emelkedést jelent. Ebből 2022-ben 7680 tonnát adtak el, míg tavaly novemberig ez a szám 13877 tonna volt. Emelkedett továbbá a pecsenyekacsa, ami ugyanebben az időszakban 13,7 százalékos növekedést jelent. Közel 63000 tonna került a vágóhidakra.

Még mindig a csirkehús a legnépszerűbb

Még a decemberi kieséssel is 5,6 százalékos növekedést sikerült elérni az előző évhez képest - mondta el Csornai Attila.

Hozzátette, hogy a legfeltűnőbb a madárinfluenza elterjedésében, hogy amíg korábban főleg az extenzívebben tartott víziszárnyas-fajoknál jelentkezett, és az Alföld ilyen telepekkel sűrűn ellátott régióiban lángolt fel a járvány, addig a tavalyi megjelenése sokkal elszórtabb volt. 2023 novemberében nagyobb arányban jelent meg az intenzíven tartott fajoknál, valamint egy-egy termékpályán a szintén intenzívebb, zártabb tartási szakaszokban.

Főleg a pulykaállomány volt érintett

Meglepő módon jellemzően a pulykaállomány volt az érintettje a madárinfluenzának. Zártabb tartásban rengeteg helyen tört ki, nemrég pedig Somogyban is felfedezték.

"A madárinfluenza terjedésének vagy csitulásának üteme megjósolhatatlan, ahogyan az ukrán import esetleges uniós szintű kezelése is, így most az idei várakozások inkább megérzéseknek számítanak"

– tette hozzá a BT-igazgató.

Növekedési pályán maradhat

Az előrejelzések azt mutatják, hogy a csirke kapcsán nem lesz probléma, továbbra is növekedni fognak a számok. Az utóbbi 10 évben folyamatosan 4-5 százalék körüli volt a bővülés, ami valószínűleg idén is meglesz.

Ennek oka, hogy az étkezési szokások átalakultak, a csirkehús pedig más húsfélék rovására nagyobb szerepet kap a táplálkozásban. A pulykaágazat 2024-es éve azonban egy hatalmas kérdőjel, hiszen a válságok jelentős hatással vannak erre a piacra.

Egyelőre nem kell aggódni a csirkeágazat helyzete miatt - fotó: pexels.com

Kártérítések kifizetése

A madárinfluenza jelentős gazdasági kárt okozott. Jól látszik, hogy a járvány következtében kártalanítás címén 2022-ben közel 20 milliárd, 2023-ban pedig 18,1 milliárd forintot fizettek ki a költségvetésből.

A Világgazdaság érdeklődésére a minisztérium elárulta a leölt állatok számát is. Ennek alapján 2021 ősze és 2022 januárja között 2,3 millió, 2022 tavaszán 3,3 millió, 2022 őszétől 2023 tavaszáig 2,1 millió, míg 2023 őszétől az eddig le nem zárt ciklusban 1,5 millió baromfit kellet elpusztítani.