A bioüzemanyagok hatékonyabb előállításának lehetőségeit a kutatók a növényi anyagok feltárásának „szakértőiben”, vagyis a szarvasmarhák bendőjében vizsgálják. Köztudomású, hogy a szarvasmarhák képesek a más állatok számára nehezen, vagy szinte egyáltalán nem emészthető növényi táplálékokat is hasznosítani. Az állatok emésztőrendszerében olyan összetevőket találtak a kutatók, amelyek segíthetik új és olcsó energiaforrások kiaknázását.


Olyan baktériumok után kutatnak a tudósok, amelyeknek enzimjei képesek hasznosítható anyagokká bontani a különben nehezen feltárható fűféléket. A Science magazinban publikált cikk szerint a mintákat a szarvasmarhák bendőjéből vették.
Az ipar folyamatosan keresi a hatékonyabb biomassza-feltárási módokat, hiszen a biomassza lehet az alapja a megújuló energiaforrások új generációjának -- nyilatkozta Eddy Rubin, a kutatást végző, amerikai energiahivatal Joint Genome intézetének igazgatója. – A csapatunk és az együttműködő kutatók a mikroorganizmusok által a szarvasmarhában működtetett molekuláris „gépezetet” vizsgálja.
Rubin csapata egy viszonylag új módszert – a metagenomikát – alkalmazta: ennek az a különlegessége, hogy nemcsak egy organizmus, hanem egy életközösség génállományát képes feltérképezni. A kutatásban részt vett egy tehén, amelynek sebészeti úton meglékelték a bendőjét, így odabent- a folyamatok helyszínén -tudták elvégezni a szükséges vizsgálatokat a legfinomabb műszerek segítségével.

Ha megtalálják azt az enzimet, amely a kérődzők bendőjében baktériumok tevékenységét oly hatékonnyá teszik, azzal sokkal könnyebbé tehetnék a bioüzemanyagok előállítását prérifűből meg egyéb olyan növényekből, amelyek olyan helyen is megteremnek, ahol az élelmiszer-növények nem élnek meg. A baktériumok által évmilliók által kifejlesztett módszerek megismerésére és hasznosítására éppen ezért nagy szükség volna – kérdés, hogy a mikrobák átadják-e nekünk a titkukat.(Agrárkamara)


A publikáció szövegét itt olvashatja.