Az ártereinkkel való együttélés, folyóink ismerete és az ártér nyújtotta lehetőségek feltárása a helyi gazdálkodás és fennmaradás záloga – írja az ng.24.hu.

A közel 6 éven át a WWF Magyarország vezetésével zajló WiseDrava LIFE projekt horvátországi és magyar partnerek együttműködése révén élőhely-helyreállításokat valósított meg Dráva menti mintaterületeken, és ezzel sikerült hatékonyan kezelni egyre súlyosbodó problémákat.

Hosszú ideje problémát jelent a természetvédelem és a gazdálkodás számára a Dráva menti területek fokozatos száradása, a talajvízszint csökkenése a Lankóci-erdőben és az elmaradó nagyvizek a Dráva mellékágaiban. A 2024 márciusában véget érő WiseDrava LIFE projekt során megvalósított beavatkozások ezeket a negatív tendenciákat kezelték.


A projektben a WWF Magyarországon kívül részt vett a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Hrvatske Vode horvát vízügyi kezelő és a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt.

A Lankóci-erdőben 6 helyszínen készültek vízmegtartó műtárgyak, így átmenetileg több száz hektáron tartható vissza a lezúduló csapadékból származó víz, ezzel enyhítve a vízhiányos időszakok által okozott szárazodást, ami remélhetőleg hozzájárul majd az erdő jó állapotának fennmaradásához is. Ezt segíti egy itt tájidegen akácos állomány cseréje is. Az újonnan létrehozott erdőt kocsányos tölgy, madárcseresznye és további őshonos kísérőfajok alkotják majd.

Indexkép: Pixabay