Az élősertés exportja csökkent

A KSH adatai szerint Magyarország élősertés exportja 13 %-kal csökkent 23 ezer tonnára az idei évben január és szeptember között az egy évvel korábban külpiacokon eladott mennyiséghez viszonyítva, olvasható az Agrárközgazdasági Intézet jelentésében.

Az élősertés-behozatal majdnem 2 %-kal szűkült.  Az legtöbb élősertés import Szlovákiából, Horvátországból, Németországból és Csehországból származott.

A sertéshús exportja nőtt

A magyar termelésből származó, nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 10 %-kal nőtt az idei év első kilenc hónapjában a tavalyi év első kilenc hónapjához képest. A növekedés értéke azonban csak 4 % körül alakult. A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Horvátországba szállították.

Az importált sertéshús mennyisége 1,5 %-kal nőtt, az értéke viszont 15 %-kal csökkent. A sertéshús nagy részét mintegy kétharmadát Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból hoztuk be.

Hogy állnak jelenleg a sertésárak?

A hazai termelésű vágósertés termelői ára (áfa és szállítási költség nélkül) az AKI PÁIR adatai szerint a 436 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2021 novemberében. Ez az árszint 5 %-kal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára pedig közel 13 %-kal csökkent. Ez az árcsökkenés főleg olyan összehasonlításban hatalmas, hogy közben az előállítás költségei folyamatosan nőnek, a takarmánykukorica ára például több mint 50 %-kal magasabb mint egy évvel ezelőtt. Az ábrán jól látszik, hogy 2019-ben a sertéshús ára meredeken emelkedő pályára állt.

sertéshús árának alakulása

A darabolt sertéshúsok heti értékesítési ára Magyarországon (2020–2021) – Ábra forrása: AKI

Árak alakulása a nemzetközi sertéspiacon

  • Az Európai Unióban az „E" kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 4,5 százalékkal csökkent egy év alatt.
  • Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai átlagosan 2 %-kal voltak alacsonyabbak 2021 49. hetében az előző év azonos hetének átlagárához képest.
  • Az USA sertéshústermelése 2 %-kal csökkent 2021 január–októberében az előző év hasonló időszakéhoz képest. A vágások száma is 2 %-kal esett vissza. Az USDA adatai szerint az Egyesült Államokban a sertés ára 8 %-kal emelkedett egy év alatt.

Kínában található a világ sertésállományának nagy része

A FAO novemberben megjelent rövid távú előrevetítése szerint a világ sertéshústermelése 122 millió tonna 2021-ben, ami 2020-hoz képest 11 %-os növekedést jelent. A világ legnagyobb sertéshústermelője Kína a 122 millió tonna sertéshúsból az ottani termelők állítanak elő több mint 53 millió tonnát. Az EU részesedése 23,6 millió tonna, az Egyesült Államoké pedig 12,5 millió tonna.

Indexkép: Envato