A most bemutatott törvényjavaslat célja az, hogy az EU vásárlóerejének felhasználásával gyakoroljon nyomást azokra a cégekre, amelyek a leginkább felelőssé tehetőek a mezőgazdaság erdőirtás árán való terjeszkedésében.

"1990 és 2020 között 420 millió hektár erdőt veszítettünk el, ami nagyobb terület, mint a teljes Európai Unió. Az olyan áruk iránti kereslet, mint a pálmaolaj, szója, faanyag, marhahús, kakaó és a kávé az erdőirtás erős mozgatórugói" - mondta Frans Timmermans az Európai Bizottság alelnöke.

Úttörő a javaslatnak nevezte a mostanit Virginijus Sinkevičius, a környezetért felelős uniós biztos is, ugyanis nem csak az illegális erdőirtások ellen lépnek így fel, hanem a mezőgazdaság terjeszkedéséből adódó irtások ellen is.

A felsorolt hat termék behozatala, amelyek esetében fennállna az importkorlátozás, az EU árupiaci importjának 19%-át teszi ki.

A törvényjavaslat értelmében a vállalatoknak bizonyítaniuk kell majd, hogy az általuk az egységes piacon értékesített termékek nem kapcsolódnak 2020. december 31-től kezdődően semmilyen erdőirtási vagy -pusztulási tevékenységhez.

Azok, akik nem adnak pontos információkat a nemzeti hatóságoknak műholdképekkel, éves forgalmuk 4 százalékáig terjedő bírságra számíthatnak, olvasható a greenfo.hu-n.

Az erdőirtás megállítása a glasgow-i klímacsúcsnak is központi témája volt

100-nál több ország részvételével megállapodás született az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén (COP26) a világ erdőségeinek megóvásáról és a felelős termőföldhasználat előmozdításáról. A megállapodás – amelyet 105 ország képviselői írtak alá – célként tűzi ki, hogy 2030-ig meg kell állítani, sőt vissza kell fordítani a nagyipari méretű erdőirtást és a vele járó talajerózió folyamatát.

Indexkép: pixabay