Nyakunkon a szálas takarmány betakarítás szezonja, a Valkon 2007 Kft. képviselőjét arról kérdeztük, hogy milyen betakarítógépet érdemes választani, de legfőképpen, mit tudnak a KRONE gépek, és mi az, ami nélkül lehet, hogy már lassan elképzelhetetlen, hogy rövid idő alatt, kis veszteséggel, jó minőségű, szennyezésmentes takarmány legyen betakarítható.

Most a szálas takarmány-betakarítási első három gépét vesszük górcső alá.

KRONE tárcsás kaszák (EasyCut)

A KRONE kínálatában tárcsás kaszák vannak, a profi szálastakarmány-betakarítás esetén ma már más nem is nagyon jöhet szóba, hiszen az időjárás kiszámíthatatlansága és a hatékonysági elvárás miatt egyre rövidebb idő alatt kell végezni a kaszálással.

Profi szálastakarmány-betakarításhoz: KRONE EaseyCut – Fotó: Valkon 2007 Kft.

Az ördög a részletekben van: mit kell tudnia egy jó kaszának?

Kardinális kérdés a vágásmagasság állíthatósága, melyre a kaszagerendely döntésével van lehetőség, körülbelül 6-7 cm-es eltéréseket lehet beállítani. Ha ennél nagyobb vágásmagasság indokolt, akkor csúszótalpra lesz szükség.

A takarmány minősége (szennyezettsége, beltartalmi értéke) és a következő kaszálás időpontja szempontjából szükség lehet a nagyobb vágásmagasságra:

  • csúszótalp felszerelésével körülbelül fél centimétert emelhetünk rajta – ennek főként a kaszagerendely élettartamának növelése szempontjából van jelentősége,
  • kombicsúszótalp felszerelésével 5 centiméterrel növelhető a vágásmagasság,
  • magasított csúszótalp alkalmazásával pedig akár 9 centiméter feletti vágásmagassággal is lehet dolgozni.

A kasza tehermentesítése előfeszítéssel

Tehermentesítéssel a talajnyomás helyes beállítására van lehetőség, ami a következők miatt lényeges: növényállomány kímélése, kopás csökkentése, takarmányminőség növelése, a veszteség csökkentése, de előnyös az üzemanyag-fogyasztás és traktor tengelyterhelése szempontjából is. A tehermentesítést szolgáló előfeszítésre kettő lehetőség van: mechanikus – rugós vagy hidraulikus hengerrel. A mechanikus egyszerűbb, nincs meghibásodási lehetőség, és jobb a talajkövetése, mint a hidropneumatikusnak.

Tehermentesítés rugós (jobb oldali kép) és hidraulikus (bal oldali kép) hengerrel – Fotó: Valkon 2007 Kft.

Gyorsabb száradás, jobb minőség érhető el a szársértős kasza használatával

A lekaszált széna vagy lucerna száradási idejét le lehet rövidíteni, ha szársértő is van a kaszán. A fűfélékhez verőujjas szársértőt lehet alkalmazni, a pillangósokhoz pedig acél- vagy gumihengeres szársértőt. Fontosabb, mint gondolnánk: DLG mérési eredmények vannak azzal kapcsolatban, hogy a KRONE régebbi és újabb típusú acélverőujjas szársértője milyen teljesítményre képes. A módosított acélverőujjas szársértővel ugyanazt a terményszárazságot 24 óra helyett 17 óra alatt lehet elérni. A szárazanyag-tartalom megőrzése szempontjából is lényeges, hogy mennyi idő alatt szárad ki a takarmány.

Gumihengeres szársértő pillangósokhoz, kétszikűekhez és leveles növényekhez, ahol a szár száradását akarjuk gyorsítani – Fotó: Valkon 2007 Kft.

Acélverőujjas szársértő fűfélékhez, egyszikűekhez a levél viaszos rétegének megsértéséhez – Fotó: Valkon 2007 Kft.

EC 320 CVQ
EC R320CV
TLT fordulatszám (1/min)
540 540
Teljesítményigény (kW)
31,2 31,6
Sebesség (km/h)
11,5 12,3
Terület teljesítmény (ha/h)
3,4 3,7

Száradási idő összehasonlítása EC 320 CVQ és EC R320CV kaszákkal réti fű kaszálásában – Ábra forrása: dlg.org

A szársértő nem cserélhető. Milyet vegyek?

Az acélverőujjasnál van némi mozgáslehetőség: a fordulatszám visszavételével, a dörzsbetétlemez távolításával, bár nem valósul meg a szársértés, lucernában is lehet használni a kaszát.

A szársértő nélküli kasza még univerzálisabb természetesen, de akkor a rendterítőnek óriási jelentősége lesz a későbbiekben, hiszen lassabban fog száradni a takarmány, ami hosszabbá teszi a betakarítást, és jó eséllyel a takarmányminőség rovására fog menni a benedvesedés lehetősége miatt.

Érdemes kiemelni a Collect rendképző szalaggal felszerelt kaszákat is: egyből rendre rakják a lekaszált anyagot. Amennyiben a kaszálás azonnal követheti a következő fázis, pl. a silózás, akkor a rendképző használata megspórolható.

A frontfüggesztésű kaszák elérhetőek tolt vagy húzott kivitelben – melyik a jobb?

A húzott kialakításának legnagyobb előnye, hogy a tehermentesítés a kaszán belül megoldott. A tolt kaszánál az előfeszítés miatt szükség van külső rögzítésre is, amit, ha nem jól állítunk be, a kasza tehermentesítése nem lesz megfelelő.

A többi szempontból jobb a tolt, egyszerűbb felépítésű, kevesebb kopásnak kitett csuklóelem van benne, kedvezőbb a tengelyterhelés súlypontja. Domboldalon, fordulóban a csíkozásra való hajlama is kisebb.

A tolt kasza esetében kevesebb a kopásnak kitett csuklóelem

A húzott változat esetében a tehermentesítés a kaszán belül megoldott

Azt gondolom, a húzottnak jobb a talajkövetése. Így van?

A tolt kaszák esetében a teleszkópos harmadik pontnak köszönhetően nagyon jó a talajkövetés, gyakorlatilag a talajkövetés mind a tolt, mind a húzott változatnál tökéletesen működik.

Rendkezelés – rendterítés (KRONE KW és KWT típusú gépek)

A rendkezelő képek mostohagyerekek a szálastakarmány-betakarítás gépei között, ugyanis egy jó szársértős kaszával, és egy kis szerencsével (kaszálás után nem esik az eső), nem feltétlenül van rájuk szükség. De ismerjük az időjárást, az utóbbi években májusban elég sok csapadék hullik, pont az első, legjobb minőségű szálas takarmány betakarítását nehezíti meg, ha nincs eszköz a rendterítésre vagy a rendforgatásra.

Milyet válasszak, milyen beállításokat alkalmazzak?

Fontos szempont a választásnál, hogy a munkaszélességen belül lehetőleg minél több rotor legyen, a rotorokon belül pedig minél több kar. A használat során fontos:

  • lehetőség szerint a rend a traktor kerekei között legyen,
  • gép szélessége akkora legyen, hogy a szélső rotorok felénél, háromnegyedénél ne nyúljon tovább,
  • ha rendterítőként használjuk, akkor 5-6 km/óra sebességgel lehet haladni,
  • rendforgatóként viszont 7-10 km/óra sebességgel is lehet használni,
  • a rotorok beállítása: minél nagyobb a dőlésszög, annál agresszívebben hatol bele a terítendő anyagba, kisebb dőlésszög széna forgatásánál alkalmazható inkább.

Figyeljünk a megfelelő munkaszélességre! – Ábra forrása: Valkon 2007 Kft.

Rendterítéskor 5-6 km/óra sebességgel lehet haladni, rendforgatás esetén pedig 7-10 km/óra sebességgel – Fotó: Valkon 2007 Kft.

KRONE SWADRO rendképzők

Rendkívül sok múlik a rendképzés sikerén, hiszen nem mindegy, milyen rendet tudunk kialakítani a következő munkafolyamat elvégzése szempontjából. A cél az, hogy laza, levegős, „doboz” formájú rend jöjjön létre, a KORNE SWADRO függőleges tengelyes vezérelt karos rendképzője jó megoldás erre.

KRONE SWADRO rendképző – Fotó: media.mykrone.green

Igazán nagy teljesítményre a vontatott rendképzők képesek, viszont ezek már több rotorosak. Érdemes végiggondolni, hogy oldal- vagy középrendképzőt választunk-e.

A középrendképzőnek megvan az az előnye, hogy több rotorral, nagy munkaszélességes tud haladni (5-től, akár 20 méterig), ráadásul ezeknek a gépeknek a kezelése egyszerűbb feladat az oldalrendképzőkhöz képest.

Egy oldalrendképző kezelése nagyobb odafigyelést igényel, viszont ezek a gépek kevesebb rotorral dolgoznak, így a rotorok miatti veszteség is kisebb lehet.

Cél, a tiszta takarmány és a körülményekhez való alkalmazkodóképesség

A SWADRO rendképzők központi eleme a DuraMax vezérlőpálya: ennek a kenés nélküli működő alkatrésznek köszönhető az, hogy rugós fogak végei hosszabb ideig haladnak a talajjal párhuzamosan. Ugyanezt a célt szolgálják a KRONE által fejlesztett Lift fogak is.

Ezzel a géptípussal kapcsolatban is történtek DLG mérések: ugyanazon géptípus korábbi, és az újabb, hajlított Lift fogakkal rendelkező változatot hasonlították össze. Az újabb változat esetében a betakarítási veszteség a negyedére csökkent a korábbi változat ugyanezen paraméterével összehasonlítva. Az alábbi grafikonon a sebesség és a vágásmagasság (Fahrgeschwindigkeit/Rechhöhe - vízszintes) függvényében látható a terményveszteség (Rechverluste - függőleges).

Ábra forrása: dlg.org

További információkért látogasson el a valkon.hu oldalra, kérjen tanácsot szakértőktől!