A Holt-Tisza partján, a Szeged melletti Tompa-szigeten méhészkedik immár 40 éve a hattagú Csőke család. A nyugdíjas édesapa már átadta a stafétát legidősebb fiának, de továbbra is aktívan segíti a méztermelést, sőt a Csongrád megyei Méhészegyesület ellenőrző bizottságának elnökeként a térség méhésztársadalmának érdekeit is képviseli. Fellépett például a mézhamisítók ellen, és kezdeményezte a kaptárak és konténerek szállításának megkönnyítését, hogy újra E-rendszámmal guruljanak a méhesházak.

- Amikor megszülettem, apukám már javában méhészkedett, így azután nyugodtan mondhatom, hogy szinte beleszülettem a méhészkedésbe – eleveníti fel múltbéli emlékeit Csőke Ferenc. - Folyamatosan mellette voltam gyerekkoromtól, így szerettem meg a méheket. Tudásom gyarapítása érdekében 2006-ban elvégeztem egy méhész szakmunkásképzőt. S amikor lehetőség nyílt rá, 2008-ban az ifjú gazdák pályázatán elnyertem 5 millió forintot. Ebből a pénzből vásároltam a méhek tartásához szükséges konténert és a méheket.

- Az idei terméskilátások tavasszal még nagyon jók voltak, de a május elejei fagyok a közeli akácosokat tönkretették, ahogyan mi mondjuk csontig fagyott. De amikor javult az idő mi megkerestük a megfelelő helyeket, és jó közepes eredményt értünk el akácból is. A vaddohány is jó közepes, és a napraforgó is jó közepes – összegzi az eredményeket az édesapa, Csőke Imre.

A méhek állapota jelenleg kielégítő. Csőkéék ugyanis váltogatják a gyógyszereket, így azután nem csak az atkáktól, hanem egyéb betegségektől is megóvták méheiket.

- Mint a Csongrád megyei Méhészegyesület ellenőrző bizottságának elnöke azért küzdöttem, hogy az E-rendszámot ne csak a ráépített méheskocsikra, hanem a kaptárak és az önálló konténerek szállítójárműveire is adják meg, mert a fehér rendszámmal csak 100 kilométeres körzetben lehet közlekedni. Azon túl már tachográf is kötelező, és minden konténer alá nem lehet teherautót tenni, mert annak költségeit a méhész nem tudja kigazdálkodni. Egy-egy vándorláskor 3-4 ezer kilométert is megteszünk, ezért a komoly súlyadó, meg a biztosítás is nagy költség. Viszont az E-rendszámra járó fél súlyadó, az még elviselhető. Az uniós csatlakozás előtt ez megvolt, ám utána azzal az indokkal, hogy az EU-ban nincs ilyen, ezért elvették. Szerintünk ez túlkapás volt.

A Csőke család méztermése már hordókban van, értékesítésre vár.

- A nagykereskedők 60 vagy 90 napos késleltetett fizetéssel próbálkoznak, de ebbe a méhészegyesület nem ment bele – mondja Csőke Imre. - Ezzel ugyanis a ’90-es évek elején már próbálkoztak, és volt, amikor csak fél év múlva fizettek, de előfordult 2-3 éves csúszás is, sőt előfordult, hogy ki se fizették a mézet. A hamisítás terén szintén sikerült előbbre lépnünk. Korábban sok kereskedő izocukrot tett a mézhez vagy esszenciával keverte, és ráírta, hogy akácjellegű méz. Ez 2-300 forintjába került, ugyanakkor 2000-2500 forintért adta el kilóját. Ez ma már a múlté, a mézeket állandóan vizsgálják és csak ezt követően  kerülnek forgalomba.

Forrás: Agroinform Hírszolgálat/Gazdakör